Bir çocuğa en erken ne zaman telefon alınır?

Bir çocuğa en erken ne zaman telefon alınır?

Yazan: Pınar

Okuyucular

Komşumuz 7 yaşındaki kızına iPhone alınca bizim evde de otomatik olarak bu soru gündeme geldi. Üstünde çok düşünmedik, bizim için cevap “ne zaman bir çocuğun telefona ihtiyacı olur” noktasına kilitlenmişti ve çocuğumuza cevabımız “ihtiyacın olunca ve bütçemiz ihtiyaçlar çerçevesinde hangi telefona el verirse” oldu. “Şu anda ne için telefona ihtiyaç duyorsun” diye de sorduk.Bize “arkadaşlarımı aramak, müzik dinlemek, oyun oynamak, fotoğraf çekmek” gibi sebepler saydı. Biz de bunların hepsini bizim telefonlarımızla ve evdeki başka cihazlarla yapabildiğini ve bunun için ayrı bir telefona ihtiyacı olduğunu düşünmediğimizi söyledik. Onun derdi biraz da kendi cep telefonuna sahip olunca bütün bunları sınırsız olarak yapabileceğini sanmasıydı ki arkadaşının böyle sınırlamaları yok ve kızıma göre “o çok şanslı”. Arkadaşı bir iki kez telefonunu bir yerde unutup “annem beni öldürecek” noktasına geldiğine şahit olunca ve “biliyorum zaten siz asla almazsınız” umutsuzluğu da eklenince bu konudaki ısrarı şimdilik bitti.

Peki gerçekten “bir çocuğa ne zaman telefon alınmalı” ve “alınan telefon akıllı telefon mu yoksa en ucuzundan bir iletişim cihazı mı olmalı” konusu üzerinde düşünmek gerekiyor. Öncelikle bunun yaşla sınırlanması yerine uzmanlar çocuğun sorumluluk duygusu, olgunluk seviyesine göre karar verilmesi gerektiğini söylüyor. Diyelim ki çocuğumuz telefonunu kaybetmeyecek, kırmayacak, belirlediğiniz kullanma kurallarına uyacak kadar olgun ve piyasadaki en gelişmiş cihazı alacak paranız da var, yine de iphone ya da akıllı bir telefon alma alma yaşı en erken nedir sizce? Şahsen ben 40 yaşındayım daha geçen gün iPhoneum cebimden düşüp kırıldı. Bir telefonu haketmeyecek kadar sorumsuzum yani:-)

Her neyse görünen o ki telefon sadece bir iletişim ve güvenlik aracı ise “ne zaman alınır” sorusunun asıl cevabı çocuk ne zaman başında bir yetişkin olmadan birşey yapmaya başlarsa o zaman oluyor aslında. Yani ben 12 yaşında ortaokula başladığımda evimin önündeki duraktan otobüse binip okula giderdim, akşamın bir körü de yanlız başına gelirdim. Pek çok arkadaşım gibi… Eminim o zaman cep telefonu olsaydı ne yapar eder annelerimiz bir tane elimize tutuştururdu. Ondan önce sanırım ilkokul 3. sınıftan itibaren de okula tek başımıza yürürdük.Eğer 9 yaşındaki çocuğunuz yetişkin gözetimin dışında vakit geçiriyorsa cep telefonu yaşını rahatça 9 yaşa da çekmek mümkün. Ama şimdi her saniyesi yetişkin gözetimi altında geçen bir çocuğun bir cep telefonuna niye ihtiyacı olsun ki diyebilirsiniz? Yani ben uzun süre böyle dedim. Ama şimdilerde biraz değişmeye başladı fikrim.

Vallahi eğer bir çocuğun müzik dinlemek için mp3 player’a, fotoğraf çekmek için fotoğraf makinasına, kendi filmlerini yapmak için kameraya, organize olmak için mutfak saatine, ne giyeceğini anlamak için hava durumuna, ödevlerine ulaşmak için internete ihtiyacı, çizgi film seyretmek için televizyona, kelimelere bakmak için sözlüğe, oyun oynamak için LeapFrog türevi oyuncağa ihtiyacı varsa her birine ayrı cihaz uydurmak yerine tek bir akıllı telefonla işi çözmek de mümkün diye düşünmeye başladım. İşin içine ilkokul 3den itibaren artan sorumluluklar, sınavlar, ödevler, bazı çocukların özel ihtiyaçları da girince özellikle mesela organize olma, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlükleri gibi sorunlarlarla cebelleşen çocuklara teknolojiyi yardımcı olarak kullanmaya alıştırmak da çözümün bir parçası olabilir.  Bizim için 9 yaşına kadar bu konu kapanmıştır. Sonrasına bakacağız:-) Genel mantık 12 dese de bu yaş işi gitgide küçülüyor o da bir gerçek.

Ama çocuklar ve akıllı telefon konusu çok çetrefilli bir konu. Çocuğunuzun eline onun güvenliği için internete ulaşabilir bir telefonu verdiğiniz anda asıl başka tür bir güvenlik sorunu ile karşı karşıa kalıyorsunuz. Elinde herşeyi yapabilen bir alet verirseniz neyi ne zaman ve hangi kurallar çerçevesinde yapacağını netleştirmek ve takip etmek gerekiyor. Ayrıca işin bir sosyal statü ve hava atma aracı olması ile mücadele boyutu da var. Kısacası “aldım ne var” “almıyorum kullanmayacağım” kararlarının her birinin bayağı iyi düşünülmesi lazım. Yani telefon deyip geçmemek lazım, telefonu mantıklı kullanmayı çocuklarımıza öğretmek de bizim işimiz…2 Yorum

  1. Bence belirli kurallar çerçevesinde bir akıllı telefonu 12. yaşına girerken alabilirsiniz yani ona doğumgünü hediyesi olarak Verebilirsiniz. Yardımcı olabildiysem ne güzel.

    • bence 11 yada 12 yaşındaçocuklara telefon alınmalı büyüme çagı ve tam o zaman telefona ihtiyaç duyulur ve ben 12 yaşındayım telefonum var çünkü o yaşlarda tam ihtiyaç duyulur

Pin It on Pinterest

Share This