Meraklı Maymun George’u biliyor muydunuz?

Meraklı Maymun George’u biliyor muydunuz?

Yazan: Pınar

Türkiye’de ne kadar popüler emin değilim ama Meraklı George (Curious George) 1930’larda Almanya’da doğmuş ve 1940’larda basıldığından beri dünyada hit olmuş sevimli bir maymunun hikayelerini anlatan bir çocuk kitabı serisi. Yazarları Nazi Almanyasından kaçan bir çiftmiş. Şimdi kitapları, çizgi filmleri, uygulamaları var haliyle. Bazen konuları ve çizimleri günümüz teknolojisini yansıtmasa da, eski de olsa hala pek çok çocuğun sevgilisi bu maymun.Öyle yaratıcı, hayallere oynayan bir tarafı yok; güçlü mesaj kaygıları da yok. aslında çok sade, çok sıradan, çok gündelik, galiba o yüzden seviyorum. Bir de George bir sürü yanlış yapıyor ama sonucunda hep yanlışlar beklenmedik iyi birşeylerle sonuçlanıyor. Gündelik hayatta karşınıza çıkacak konuları konuşmak için birebir.

Bizim Meraklı Maymun ile tanışmamız Damla ve Deniz 3 yaş civarındayken oldu. O zamanlar kızlarıma içinde hikayesi olan yani başlangıç, bitiş ve sonuçlu ve hayattan izler taşıyan hikayeler ararken tanıştım. Yani kamp yapmak gibi, hayvanat bahçesine gitmek gibi bizim yaptığımız ya da gördüğümüz şeyleri kapsasın istiyordum. Evimize kitaplarını aldık, kütüphanedekileri eve taşıdık. çok uzun süre ben sadece Türkçesini kafamdan tercüme ederek anlattım onlara. Geçen sene okumayı söktüklerinden beri de kendileri okuyorlar. Çizgi filmlerini de hala çok severler.

Emre uzun süre kitap sevmedi. George’un çizgi filmlerini severdi, uygulamalarla da oynamışlığı var. O yüzden kitaplarla ilişki kurmaya başladıktan sonra Meraklı George kitapları baş köşemize yerleşti. Şimdi sürekli kütüphaneye gitmek istiyor ve orada en çok okumam için bana getirdiği kitaplar Meraklı George kitapları oluyor. Okuyorum dediysem, yine eskiden olduğu gibi  basitleştirerek Türkçeye çeviri yapıyorum 🙂

Gerçi baktım Türkçesi de varmış. Ayrıca buyrun size bizim sevdiğimiz uygulama ve websiteleri. Belki sizin de hoşunuza gider. Özellikle websitesi hem Ücretsiz, hem de güzel:-)

Curious Reader Kitap uygulaması

Courious Zoo  Oyun uygulaması

Curious George, Websitesi (oyun, kitap, aktivite vb.)Pin It on Pinterest

Share This