Yaktın Beni Philips Hue!

Yaktın Beni Philips Hue!

Yazan: Melike

Her ne kadar oldukça teknolojik anneler ekolünden gelsek de, hiç değişmeyecek ortak gerçeğimiz: Çocuklarımız…

Tabii ki biz de gecenin bir körü “baba” çağrılsa da, nedense baba duymadığı için kalkıp çocuğa bakan, kusmuk temizleyen, kitabını okuyan annelerdeniz. Yani teknolojiyle içiçe olmak ne annelik görevlerimize ne de çocuklarımızı belli kurallara göre yetiştirmemize engel oluyor.

Bizim ev oldukça teknolojik bir ev. Tabii ki bu sadece benden kaynaklı değil, tam tersine eşimin hem işi hem uzmanlığından kaynaklanıyor. Evde televizyondan amfiye tüm aletler akıllı üstelik. Her alet birbiriyle konuşuyor; öyle instagrama, facebooka, maile gerek kalmadan photo streamle dünyanın öbür ülkelerindeki ev halkıyla anında otomatik fotoğraflar paylaşılıyor, tüm müzik arşivi iCloud ile 7 ayrı cihaza hoop iniyor vs vs.

Bir de sözünü etmeden geçemeyeceğim akıllı kumanda var. Düğmelerine basınca uzaya uydu göndereceğinizi sandığınız komplike bir cihaz bu. Evimize misafir olarak gelenlere ilk bir hafta kadar bu elektronik sistemlerin tam zamanlı eğitimlerini veriyoruz, not tutulduğuna bile şahit olmuşumdur. Tüm bu derslerden sonra da, mesela annemler “Televizyonu açamadık” dediklerinde, onlara da bir derece “ya ben beceremiyorum bunu, anlamıyorum” duygusunu hissettirecek kadar. 🙂

Yani yetmez mi? Yok yetmezmiş efendim.

Yıllardır ışıklarımız da uzaktan kumandalıydı. Ama akıllı değilmiş. Yani akıllı olacak ne var işte, basacaksın yanacak, basacaksın kapanacak. Amaç aydınlanma değil mi? Evet aydınlanacakmışız ama çok daha güzel olacakmış, dilediğimiz gibi değiştirebilecekmişiz ampüllerin renklerini, üstelik daha az elektrik harcayacakmışız. Hah, işte dişe dokunur bir sebep.

Benim evde olmadığım bir hafta içinde tüm yeni ayarlamalar yapılmış ve artık bizim ev de Philips’in yeni çıkardığı Hue ampülleriyle aydınlanır olmuş. Bu ampüller sadece Apple Store’larda satılan ampüller. iPhone veya iPad’inize kurduğunuz Philips Hue uygulamasıyla evinizin aydınlatmasını yönetiyorsunuz.

Eh, madem zahmet ettin, masraf ettin aldın, hayırlı olsun kullanalım bakalım kocacım. Neredeyse bizim evde hep yaşanan, benim önce “yeni birşeye ne gerek var'” yaklaşamımdan sonra, bir şekilde eve sinsice giren bu yeni şeylerin benim oyuncağım haline gelmesidir. Nitekim biz de hemen başladık oynamaya. Evi bir sahil renklerine bürüyoruz, bir Akdeniz’in parlak güneşinin ışınlarına açıyoruz, bir relax moda getiriyoruz. Oynadık da oynadık. Sonra gece oldu yattık.

photo 1-1

Gece Kuzey’in çişi geldi. Tuvalate giderken beni de uyandırıp haber vermeyi ihmal etmedi tabii. Artık çocuğu nasıl işlediysem, çiş yapıyorum diye gecenin köründe bile haber verir olmuş. Ben de kalktım ve ona eşlik ettim. Tam yatıyordum ki bir de su isteyeceği tuttu. Tek gözle uyumaya devam ederken çıplak ayak gittim, su getirdim derken, her zaman yanan gece lambası açık değil. Neden? Çünkü PhilipsHue’muz varmış efendim.

Ama tabii ışığı açabilmek için önce, benim gecenin üçünde iyice ayılıp, telefonumu bulup, şifremi girip, onca app içinden ışığın uygulamasını bulup açmam gerekiyor. Tahmin edeceğiniz gibi, bırak bunları yapmayı, aklıma bile gelmedi. Ve nitekim Kuzey’e suyu verirken de karanlık olduğu için görmediğim oyuncak jipinin üstüne bastım.

Aman yarabbi o ne acı! Aynı anda yere düştüm. Oyuncak jipin ayağımla beraber havaya kalkabildiğini de söylemeliyim. Bu oyuncaklar ben söylemezsem niye hiç toplanmaz oyun bitince onu da anlamış değilim ama o başka bir zamana. Topuğumda jipi çekerek çıkardığım yerde, bir delik oluştu. Neymiş Philips Hue’muz varmış, rengarenk yanıyormuş, içimizi ısıtıyormuş, akıllıymış…mış mış. İstemez efendim! Ya o zaman sen kalk madem gece çocuğuna ya da benim gece lambama karışma yahu!2 Yorum

  1. Merak ettiğim bir konuyu sormak istedim philips hue yü acaba nerden satın aldınız bulamıyorum Türkiye de yardımcı olabilirmisiniz

    • Henüz Türkiye’de satışa sunulduğuna dair bir bilgi yok elimizde, yurt dışında Apple Store’larda satılıyor. Yakında Türkiye’ye de geleceğinden eminiz.

Pin It on Pinterest

Share This