Müzik Ruhun Gıdasıdır!

Müzik Ruhun Gıdasıdır!

Yazan: Pınar

Müzik ruhun gıdası tabii de herkesin ruhuna gıda olan müzik farklı. Güzel olan da farklılıklar ve farklılıkların biraradalığı. Bizimkisi çok müzikli bir ailedir mesela. Her telden… Babamla, kardeşim matematikçidir ama babamın en büyük merakı ud, saz, keman çalmanın yanısıra sevdiği Türk Sanat Müziği şarkılarını el yazması olarak notaları, sözleri, indeksi ile arşivlemektir. Yani şimdi kulağa kolay geliyor ama yıllardır inanılmaz bir iş yapıyor. Kaç cilt oldu bilmiyordum, meğer 49 cild olmuş; hepsi el yazması. Hala da yazmaya devam ediyor; semailere, türkülere falan başladı. Bir tane de bana yaptı özel; gururla yayınlıyorum, bakmalara kıyamıyorum:

Kardeşimde de müzik aletleri hastalığı var. Ud, ney, gitar, klarnet, kıymetlisi saksafon, allah ne verdiyse işte, müzik aleti biriktiriyor; canı sıkıldıkça da çalıyor. Şimdilerde arkadaşlarıyla bir müzik grupları da var. Ben ve annem şarkı söylemeye bayılırız. Benim sesim çok tiz, ciyak ciyaktır; annem de şarkıları tam öğretmen gibi biraz marş halinde söyler ama olsun çok severiz şarkı söylemeyi. Kızlarım da bayılır şarkı söylemeye. Kocam kendini bazen müzikalde hissediyor çünkü “yemeğe gelin artık” lafına kızlarımın şarkılı olarak “geliyoruz dıbı dıdıbı dım” sesleri eşlik ediyor. O da elinde tımbır tımbır gitarı, penasını Emre’ye kaptırmadığı sürece çok azimli.

Damla ve Deniz’i annem ve babamla büyüttüğümüz dönem, uyuya kalmasınlar da yesinler diye bir yandan dayardık biberonları ağızlarına şarkı, türkü söylerdik. Bir de günün listesini yapardık tahtaya. Günün en iyi uyutmayan türküsü, günün en çok süt bitirten şarkısı türevli… Türkülerin sözlerini değiştirip Damla ve Deniz’e uyarlardık:-) Babam o türküleri de yazdı bana kendi elleriyle sağolsun. Anne tarafından Mayadağ’lıyız biz. Dolayısıyla Vardar Ovası da favorilerimizden:-)

Ben Emre doğana kadar hep şarkı söyleyerek uyuttum kızlarımı. Şimdi düşünüyorum da şarkılarımız da tam benim memleket hasretimle şekillenmiş acıklı acıklı 🙂 “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı“, “Herşeye Rağmen“.”Orada bir köy var uzakta”, Bir de sözlerini sürekli değiştirdiğim klasik ninni, 6 sene oldu her akşam söylüyorum. Ayrı odalarda oldukları için ev inliyor 🙂

“Orada bir köy var uzakta-Deniz hanım versiyonu

Böyle bir ortamda Damla ve Deniz her zaman şarkı söylemeyi çok sevdiler (Kızlarımın çok mutsuz bir piyano macerası var ama başka hikaye). Maalesef annemlerin gidişi ve okulla birlikte Türkçe repertuar azaldı, İngilizce çoğaldı. Geçen sene Pepe sağolsun Çayelinden Öteye’yi öğrendiler, hem de horonla birlikte. Çoğunlukla 23 Nisan şenliklerine gelmiş yabancı çocuklar gibiler, bir Halit Kıvanç eksik. İçim burkuluyor 🙁 Nereden duydularsa da ” Ilgaz ana yüreği sen yüce bir dağısın” diye söylemelerini de unutamıyorum. Bir de Yıldız İbrahimova’nın Çocukça Şarkılar  albümüne bayıldık uzun süre, maalesef onda da bir aksan var evlere şenlik. Tam bize göre 🙂

Emre ise ailemizin yüz karasıydı müzik konusunda. Sanatımızın içine etti, hepimizi dumur etti uzun süre. Hangimiz şarkı söylemeye başlasak “sus” deyip bizleri susturma ihtimali çok yüksek hala.  “Sus” İlk kelimelerinden zaten. Şimdi daha kibar: “sus, südfen”. Hayatının ilk iki buçuk senesinde ninni dışında hiçbirşey dinlettiremedik, öğretemedik. Bir de OİP ve Evren’in Ninnisini burada anmadan geçemeyeceğim. Ama sonra Emre’nin de müzik genleri harekete geçti. Gerçi şimdi de biz susalım o söylesin istiyor. Garibimin kelimeler yarım yarım olduğundan şarkıları da öyle. Fakat bu konuda teknolojinin nimetlerini hiç küçümsemeyeceğim.

Hemen Emre beyin en sevdiği müzik uygulamaları:

 

 

 

 

 

 

 

Melike’m ve Kuzey’imin en favorileri:

 

 

 

 

 

 

 

Prenses-sever kızlarımdan sonra prenses-sever oğlumda her tür Disney filmlerinin müziklerini öğrenme telaşındalar. Bizim evin en favori Disney şarkıları:

Pacohantas – Colors of the wind
Cinderalla – Bibbidi Bobbidi Boo
Beauty and the Beast- Gaston
Aladdin- A whole new world

Türkçe müzik uygulaması arayanlar da buraya:

 

 

 

 

 

 

 

Başka ne var derseniz de yanda Uygulama arayın bölümüne bekleriz. Bol müzikli, kimsenin kimseye kendi müzik zevkini dayatmaya kalkmadığı  günler diliyoruz 🙂

 

 

 

 

 

 

 Pin It on Pinterest

Share This