1’den 10’a Say Uygulamasının Geliştiricisi: Püsküüt

1’den 10’a Say Uygulamasının Geliştiricisi: Püsküüt

Uygulama geliştiricileri yakından tanımak için yönelttiğimiz sorulara cevap veren sıradaki uygulama geliştiricimiz  Püsküüt. Bu ekibi bizler 1’den 10’a Say uygulaması ile tanıdık. Aslında sizlere daha önce duyurmak istiyorduk ama çok olaylı yaz dönemi ve de bizlerin Türkiye’de olması nedeniyle biraz gecikmeli oldu.

Bizler kaliteli Türkçe çocuk uygulamalarının sayısı arttıkça gerçekten çok mutlu oluyoruz. 1’den 10’a Say uygulaması da bu mutluluğumuzu artıran uygulamalardan. Bu vesileyle Püsküüt ekibi ile tanışmış olmaktan da çok mutluyuz. Püsküüt ekibi çocuk işi diye görülen oyun ve masal dünyasını çok ciddiye alan bir grup. Kendi sözleriyle “Şu koca evrende ne olup bittiğini biraz olsun anlayabilmemize yarayan masalları ve oyunları -her ne kadar kendileri epey yaş almış olsalar da- hayatlarından çıkarmamayı tercih eden bir grup insandan oluşuyor“. Püsküüt ve çalışmalarını daha yakından tanıyabilmemiz için sorularımızı Püsküüt ekibinin ürün yöneticisi Elif İzbırak Yavuz yanıtladı. Kendisine ve ekibine hem bu güzel uygulamayı bizlere kazandırdıkları için hem de sorularımızı yanıtladıkları için teşekkür ediyoruz. Bu arada uygulamanın yapım aşamasını da buradan okuyabilirsiniz 😉

Ayrıca Püsküüt‘ün de sizlere hediyesi var: 1’den 10’a uygulaması için hediye çekilişine katılmak isterseniz buraya yorum bırakabilirsiniz.

1. Lütfen bize biraz kendinizden bahsedin. Uygulama yapma fikri ve hangi konuda yapacağınız nasıl aklınıza geldi?
Püsküüt (www.puskuut.com) ekibi 2012 yılında bir araya geldi. Geçen sene 3 yaşındaki oğlum için iyi düşünülmüş, güzel resimlenmiş ve Türkçe uygulama arayışına girdiğim zaman oldukça hayal kırıklığına uğradım. Akıllı telefonların ve tabletlerin artan bir sıklıkla çocuklarımız tarafından kullanıldığı aşikar. Bu sebeple kendi dilimizde üretilmiş ve kaliteli içeriğe olan ihtiyaç da artıyor diye düşünüyoruz. Püsküüt ekibinin temel üyeleri arasında bir çocuk kitapları yazarı ve illustratörü Özlem Şekercioğlu Lesport, bir çocuk kitapları yazarı Demet Tığın Hakman, bir bilgisayar mühendisi Hakan Güleryüz, bilişim sektöründe uzun yıllardır girişimci ve proje müdürü olarak çalışan Sina Hakman ve ürün yöneticisi olarak çalışan bendeniz Elif İzbırak Yavuz varız. Geliştirdiğimiz uygulamanın ihtiyaçlarına göre ekibimize animasyon, seslendirme, grafik tasarım alanlarında da arkadaşlarımız katılıyor.

2. Fikrin aklınıza gelmesinden uygulamanızın iOS/Android markette yer almasına kadar ne kadar süre geçti?
Püsküüt ekibi olarak uygulama geliştirmek asıl işlerimizin yanı sıra yaptığımız bir iş. Bu sebeple fikir aşamasından iOS markete çıkmamıza kadar aradan bir sene geçti.

3. Fikrinizi uygulama haline getirebilmek için bir yazılımcı/programcı vb işe aldınız mı yoksa kendiniz mi geliştirdiniz?
Aramızda hali hazırda iOS uygulamaları geliştirmiş bir yazılımcı vardı.

4.  Geliştirme sürecinde aşmak zorunda olduğunuz en büyük engel neydi?
Her birimizin Püsküüt dışında ana işleri olduğu için sık sık bir araya gelmemiz oldukça zor oldu. Bu sebeple uygulamayı geliştirme süreci beklediğimizden daha uzun sürdü.

5.  Geliştirme sürecinde ailenizde, yakınlarınızdan vb. destek gördünüz mü?
Ailelerimiz ve yakınlarımız geliştirmekte olduğumuz uygulama hakkında oldukça heyecanlıydılar. Fikirleri ve moral destekleri ile yanımızda oldular.

6.   Gelecek için planlarınız nelerdir? Başka uygulamalar da geliştirmeye karar verdiniz mi?
Gelecekte de uygulamalar geliştirmeye devam etmek istiyoruz, ancak bunun yan iş olarak sürdürülebilirliği konusunda şüphelerimiz yok değil. Kaliteli ürünler ortaya çıkarmak için zaman ve bir arada üretme ortamına ihtiyaç olduğu aşikar.

7.  Şimdiye kadar uygulamanızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
Uygulamamız 1’den 10’a Say 14 Mayıs’ta Apple App Store’a çıktı. Uygulamayı indiren yakınlarımızdan çok olumlu geri bildirimler aldık. Amacımız yalnızca Türkiye sınırı içinde yaşayan çocuklara değil, yurt dışında yaşayan ve Türkçe içerik arayışı içinde olan ailelere de ulaşmak.

8.  Türkiye ve uluslararası diğer pazarları kıyasladığınızda Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?
Şimdiye dek Türkiye’de üretilmiş iyi düşünülmüş ve tatmin edici uygulamalara pek rastladığımızı söyleyemeyeceğiz. Fakat bu bir yandan da uygulama geliştiriciler için Türiye pazarının imkanlarla dolu bir pazar olduğu anlamına geliyor.

9.  Sizin gibi mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyenlere neleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye dersiniz?
Hali hazırda üretilmiş uygulamaların benzerlerini yapmaktansa ülkemizin, kültürümüzün renklilik ve çeşitliliğine dayandırılmış, buralı ve parlak fikirli uygulamalar geliştirmeye özen göstermelerini dileriz.

10.  Türkiye’deki kullanıcıların mobil pazarda tüketim davranışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Okuduğumuz araştırmalara göre Türkiye pazarındaki kullanıcıların çoğu ağırlıklı olaral ücretsiz uygulamaları indirmeyi tercih ediyor. Bu pazarda para kazanan uygulamaların çoğu in-app purchase’ler ile gelir sağlıyor. Büyük emekler sonucu ortaya çıkan uygulamaların çoğunun fiyatı bir paket sakız fiyatına eş de olsa Türkiye’deki çoğu kullanıcı uygulama satın almaktan geri duruyor.

 

 

 

 

 

 Pin It on Pinterest

Share This