AnneAyça

AnneAyça

Bundan sonra sitemizde teknoloji kullanımı ile ilgili olarak özel eğitim öğretmenlerine, ebeveynlere, uygulama geliştiricilere ek olarak  blog yazan anne, babalara da yer vermek isteğimizi belirtmiştik. Açılışımızı da geçen hafta  Hassas Anne  ile yaptık. Bu hafta ise konuğumuz  AnneAyça olarak tanıdığımız Ayça Alancık.

Biz AnneAyça’yı ve oğlu Tarko’yu sosyal medya  sayesinde tanıdık. Blogunda her konuda yazıyor AnneAyça ama bol bol Tarko macerası var doğal olarak 🙂 Anne Ayça bizlere Balıkesir’den bildriyor. Duyduğumuza göre de İzmir’le başı pek hoş değil 😉 Blogunda öğretmen olması nedeniyle evde eğitim konusunda tüyolara da rastlayabilirsiniz, bizden söylemesi…

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu söyleşilerdeki amacımız hem birbirimizi daha yakından tanımak hem de çocuklarımızın teknoloji kullanımı konusunda fikir alışverişinde bulunmak. Yine tekrarlıyoruz: Kapımız herkese açık; blogunuzun olması şart değil. Varsa teknoloji ve çocuklar konusunda olumlu ya da olumsuz söyleyecek sözünüz, bekleriz.  “Teknolojiyi çocuğumun yanına yaklaştırmam”,”sosyal medya, blog falan işim olmaz” diyor da olabilirsiniz. Herkesin başımızın üsünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. “Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi” diyoruz…

Ve karşınızda AnneAyça; kendisine bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz 🙂

ayca

1. Bize biraz kendinizden ve çocuklarınızdan bahseder misiniz? AnneAyça kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuğunuzun yaşı, sınıfı vs)
Ben Ayça , sosyal medyada bilinen şekliyle AnneAyça. 02.02.2006 tarihine kadar sadece eş, evlat, arkadaş, öğretmen gibi sıfatları taşırken zorlu bir sürecin ardından oğlum Tarkan’ın doğmasıyla hayatımda vazgeçmeyeceğim tek sıfat olan Annelik sıfatına kavuştum. Destan Tarkan ile birlikte doğdu AnneAyça. Tarkan şimdi 7 yaşında ilkokul 1. Sınıf öğrencisi.

2. Ne zamandan beri blogunuz var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladınız?
Yaklaşık bir buçuk yıldır blog yazıyorum. Facebook hesabımdan Tarko maceralarını kısa kısa yazar, zaman zaman “Tarko’dan inciler” başlığıyla paylaşırdım. Arkadaşlarımın teşviki ile blog yazıp bunları kayıt altına almaya başladım . BöylelikleTarko’ya bir anılar bütünü bırakmayı hedefledim.

3. Hangi sıklıkta blogunuzda yazıyorsunuz? Yazılarınızda en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsunuz?
Çok düzenli yazı yazan bir blogger değilim.  Çünkü yoğun bir iş hayatım var. Fırsat buldukça yazmaya çalışıyorum. Yaşadıklarım, önemli günlerimiz, güncel konular , beni etkileyen herhangi bir konu hakkında olabiliyor yazdıklarım.  Belli bir konu kısıtlamam yok aslında.

ayca2

4. Sosyal medyayı kendi blogunuz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl faydalanıyorsunuz?
Sosyal medya yeni arkadaşlar, dostlar edinmemi sağladı. Diğer anne blog yazarları ile tanışıp kaynaşmama, ortak platformlarda biraraya gelme fırsatı bulmama sebep oldu. Sosyal medya sayesinde yaşanan bir sorunu hemen öğrenmek yorumlamak şansına sahibiz. Bu da sosyal katılımın artmasına neden oluyor.Tepkiler de teşvikler de tebrikler de çok kısa sürede yerini buluyor. Bu sebeple sosyal medya çok önemli bir güç günümüzde.
Sosyal medya sayesinde yazılarımı daha geniş bir kitleye ulaştırabiliyorum.Bu da ortak duygu ve düşüncedeki diğer annelere ulaşmamı kolaylaştırıyor.

5. Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsunuz? Sizin televizyon dahil teknoloji ile olan ilişkiniz nasıl?
Ben tam bir internet bağımlısıyım. Adım teknolojik hatun olarak geçer yakın çevremde 🙂 Televizyon tutkum yoktur , ancak bilgisayarsız ve internetsiz bir hayat düşünemiyorum.Hem işim de hem de günlük hayatımda internet ve bilgisayarı sıkça kullanıyorum. Doğru kullanıldığında internet ve bilgisayarın insanların hayatını oldukça kolaylaştırdığını düşünüyorum. Teknolojinin içine doğmuş bir oğlum var. Böyle bir ortamdan onu soyutlamam imkansız. Zamanı ve yeri geldikçe çocukların teknoloji ile tanıştırılması gerektiğini düşünüyorum. Kontrol ebeveynlerin elinde olursa teknolojinin çocukların gelişimine katkı sağlayacağı fikrindeyim.

6. Çocuklarınızın teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Tarkan’ın teknoloji ile arası oldukça iyi. Özellikle dayısından çok etkileniyor. İleride onun gibi bilgisayar programcısı olmayı bile planlıyor 🙂
Evimizde 3 boyutlu televizyon, tablet,notebook , playstation, akıllı telefon var. Biz bunları aktif olarak kullansak da Tarko için kurallar var.

7. Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz bulunuyor mu?
Tarko hafta içinde fırsat bulamıyor. Çünkü okul  ve dersleri tüm vaktini alıyor.
Sabahları okula gitmeden 15 dakika çizgi film izliyor. Bilgisayara ancak hafta sonu  izin var.
Özellikle internet kullanımında kontrol ediyorum ve hep yanındayım. Belli oyunları ve uygulamaları var onun dışında bilgisayar ya da tablet kullanmasına izin vermiyorum

8. (Tablet vb varsa) En çok kullandığınız uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsunuz?(Televizyon: En sevdikleri çizgi filmler) (Web sitesi varsa En sevdikleri siteler)
Televizyon izleyecekse favorisi Disney Channel, En sevdiği çizgi film Sponge Bob, ben de çok seviyorum onu, beraber izliyoruz 🙂 Bu yıl doğum günü konseptini de Sponge Bob  olarak seçti. Okul eşyaları çantasından kalemtraşına kadar Sponge Bob 🙂 O derece fanatikiz 🙂

Tablette ise Pou adında bir oyuna takıldı. Zararsız, şiddet içermeyen oyunlar oynamasına izin veriyorum.Pou da böyle bir oyun. Angry Birds de oyunları arasında. Gökyüzü ile ilgilenmeyi seviyor o nedenle Google Sky Map indirdim. Çok keyif alıyor. İngilizce de ilgi alanları arasında Google Play ve Apple Store dan indiriyorum oyunları ve uygulamaları. Akıllı telefonum Android işletim sistemli, tablet ise iOS.

9. Çocuklarınızla beraber teknoloji kullanma alışkanlığınız var mı?
Evet Tarko ile dayısı playstation oynuyorlar zaman zaman. Ben beraber animasyon çizgi film izlemekten çok keyif alıyorum.

10. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz? Sizce kullanılmalı mı?
Çağımız teknoloji çağı ve eğitimin de teknolojiden ayrı düşünülmesi imkansız. Şu an FATİH projesi kapsamında pilot uygulamalarla tablet uygulaması yapılıyor. Bir öğretmen olarak tabletten ziyade akıllı tahta uygulamasının yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.  Tablet ise bence daha öncelikli ihtiyaçları olan okulların ihtiyaçlarının giderilmesinden sonra uygulanabilir. Eğitimde fırsat eşitliği için bu şart bence.

11. Sizce gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Sizin olmasını hayal ettiğiniz ilişki biçimini tarif edebilir misiniz?
Şu an bile facebook hesabı olmayan öğrencim neredeyse yok. Veli kontrolü olduğu sürece zararı olacağını düşünmüyorum. İnternet doğru kullanılmadığında çocukların psikolojilerini bozabilecek ölçüde bilgi kirliliğini de içerisinde barındıyor. Bu sebeple, önce anne baba doğru medya okur yazarı olmalı ki çocuğunu bu zararlardan koruyabilsin. Bu anlamda yaygın eğitim ortamında medya okur yazarlığı eğitimi velilere verilmeli düşüncesindeyim.
Teknolojinin her gün geliştiğini düşünürsek gelecekte sosyal medya hayatımızda daha çok yer alacak, bunu faydalı şekilde kullanmak da bizim elimizde. Eğitim her zaman şart. Benim hayalimde yasakların olmadığı, ancak insan haklarının  çiğnenmediği, çocuk istismarının olmadığı, insanların bilgiye ulaşmak için güvenilir kaynakları tercih ettiği bir sosyal medya teknoloji ilişkisi var. Umarım gerçek olur.

Çok teşekkür ediyoruz,
Bu güzel sohbet için ben teşekkür ederim.

ayça11Pin It on Pinterest

Share This