Arda’nın Annesi

Arda’nın Annesi

Birbirimizi daha yakından tanıyalım hem de çocuklarımızın teknoloji kullanımı konusunda fikir alışverişinde bulunalım amaçlı söyleşilerimize devam ediyoruz. Hassas Anne , AnneAyça , Annefareyakaladım derken sırada Arda’nın Annesi Bahar Karakaya var 🙂 Bahar’ı biz sosyal medyadan tanıyoruz. Ayruca Bahar bizim gibi Ankara’dan 🙂 Blogunda her konu ve de Arda var haliyle.

Yine tekrarlıyoruz: Kapımız herkese açık; blogunuzun olması şart değil. Varsa teknoloji ve çocuklar konusunda olumlu ya da olumsuz söyleyecek sözünüz, bekleriz. “Teknolojiyi çocuğumun yanına yaklaştırmam”,”sosyal medya, blog falan işim olmaz” diyor da olabilirsiniz. Herkesin başımızın üsünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. “Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi” diyoruz…

Ve karşınızda Arda’nın annesi; kendisine bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz 🙂

ayca2

1.Bize biraz kendinden ve çocuk(lar)ından bahseder misin? Arda’nın Annesi kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuğunun yaşı, sınıfı vs)
İsmim Bahar. Aslında avukatım, eşim, dostum, arkadaşım, evladım, kardeşim yani pek çok sıfatım var ama 2009 Aralık ayından beri Arda’nın Annesiyim. O yüzden artık önceliğim bu, diğerleri de hep bundan sonra. Konuşmayı, okumayı, gezmeyi severim. Blogum ardaninannesi.com tüm yaşadıklarım, gördüklerim ama ağırlıklı olarak Arda’yla ve Arda’dan sonra yaşadıklarım, deneyimlerim üzerine.

2.Ne zamandan beri blogun var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladın?
2011 Temmuz ayından beri bir blogum var. Yaz mevsimi, Ankara boş ve ben henüz tatile gidememişim. Her akşam internetin başındayım, okuyorum, okudukça baktım benim de söyleyebileceğim çok şey var. Böylece yazmaya da başladım. Aslında başladığımda tek amacım vardı: içimi boşaltıp, rahatlamak. İnsan paylaştıkça rahatlıyor. Yükünü hafifletiyor sanki. Yazdıkça, yaşadıklarımı sadece benim yaşamadığımı fark ettim ve bu sayede yeni dostlar edindim.

3.Hangi sıklıkta blogunda yazıyorsun? Yazılarında en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsun?
Vakit bulursam haftada en az iki-üç yazı yazmaya çalışıyorum. Bazen kafamda yazacak çok yazı oluyor ama işlerden fırsat bulamıyorum. Küçük bir not defterim var, bazen bir toplantı arasında, bazen duruşma beklerken aklıma gelenleri not ediyorum. Bazen yaşadığım bir olaydan bana bir şey öğretmişse onu paylaşmak istiyorum ya da gittiğimiz bir mekanın, kullandığım bir ürünün başkalarının da ilgisini çekeceğini düşünüyorsam onlarla ilgili yazıyorum. Daha genel, herkesin ilgisini çekecek konularda yazmaya özen göstersem de bazen dayanamayıp, özel konular (mesela Arda’nın yaptığı ya da söylediği bir şey) paylaştığım da oluyor.

4.Sosyal medyayı kendi blogun açısından nasıl değerlendiriyorsun? Nasıl faydalanıyorsun?
Sosyal medya ile blog birlikte yürürse güzel bence. Mesela ben blog yazmaya ilk başladığımda twitter hesabımı aktif kullanmıyordum. Kullanıp, paylaşmaya başladıkça da yeni birileriyle tanışmaya başladım ve asıl keyif o zaman başladı. Paylaşılmayan blog sadece kişiye özel not defteri gibi. Bu da bir tercih belki. Ben paylaşmayı tercih edenlerdenim. Bu sayede çok güzel dostlar edindim. Bu bana blogun en güzel hediyesidir.

5. Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsun? Sizin evde televizyon dahil teknoloji ile olan ilişki nasıl?
Bilişimci bir babanın olduğu evde teknolojiye ne kadar uzak ya da ne kadar yakın olunursa bizim evde de durum 🙂

5.Çocuğunun teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Arda babasından dolayı, laptop, akıllı telefon, tablet, bilgisayarlar, aklınıza gelecek her tür teknolojinin ortasına doğdu. Benim de teknolojiye ilgim hep vardı. O yüzden Arda’yı da bu konuda hiç engellemedik. Sadece şartları elimizden geldiği kadarıyla düzenlemeye çalıştık.

6.Bunların kullanımına ilişkin kuralların var mı? Nelere dikkat ediyorsun? Önceliklerin bulunuyor mu?
Düzenlemeden kastım da tam olarak bu zaten. Mesela telefondan ziyade tabletle oynamasını tercih ediyorum. Hem ekran daha geniş hem de Arda’nın kullandığı tablet sadece kablosuz bağlantılı. Tabletle sadece gün içinde oyun oynayabiliyor. Uyku öncesi her türlü ekrandan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışıyoruz. Artık wii de kullanabiliyor. Onunla da sadece hafta sonları oynuyor. Televizyonla ailece aramız pek iyi olmadı. Arda uyanıkken neredeyse hiç televizyon açılmıyor. Bazen isterse kendi dvd lerinden çizgi film izleyebiliyor. Çok sert değil aslında kurallarımız. Biraz o anki duruma göre değişebiliyor. Arda da hiçbir zaman şartları çok zorlayan bir çocuk olmadı zaten.

7.(Tablet vb varsa) En çok kullandığın uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsun? (Televizyon: En sevdiği çizgi filmler) (Web sitesi varsa En sevdiği siteler)
Arda’nın en çok sevdiği uygulama youtube 🙂 Çünkü müzik dinlemeyi çok seviyor. Onun dışında sizin sitenizden çok faydalanıyoruz. Yönlendirmeleriniz gerçekten çok iyi. Bu vesile ile teşekkür ederim. 🙂 Uygulama sayfasından Arda ile beraber oyunlar seçebiliyoruz. Bir de çocuklarda sanırım talepler dönem dönem değişiyor. Örneğin bir ara boyama, puzzle uygulamaları ilgisini çekerken şimdilerde daha çok oyunlara yöneldi.

8.Uygulamaları satın alırken nelere dikkat ediyorsun? Türkçe/Yabancı dil, Ücretsiz/Ücretli, Reklam içerip içermediği, uygulama içi satın alım olup olmadığı vb dikkat ettiğin konular var mı?
Yabancı dil olanları ve önce ücretsiz indirip, daha sonra uygulama içi satın alım yapabileceklerimi tercih ediyorum. Böylece deneme şansımız oluyor. Uygulamanın açıklaması olsa bile çocuğun ilgisini çekip çekmeyeceğini kullanmadan anlamak mümkün olmuyor.

10. Çocuğunla beraber teknoloji kullanma alışkanlığın var mı?
Çoook 🙂 Birlikte çizgi film izliyoruz, müzik dinliyoruz, tabletle ya da wii ile oyun oynuyoruz.

11. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musun? Sence kullanılmalı mı?
Keşke kullanılabilse ama maalesef ülkemiz şartlarında bunun çok da mümkün olacağını düşünmüyorum.

12. Sence gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Senin olmasını hayal ettiğin ilişki biçimini tarif edebilir misin?
Bence çocukları istesek de teknolojiden uzak tutamayız artık. Evde her ne kadar engellesek de bu çocuk bir gün okula gidecek, arkadaşları olacak ve bir şekilde tanışacak. O yüzden ailenin bilgisi dahilinde neyin ne olduğunu bilerek büyümesini tercih ederim. Nasıl ki biz on yıl önce bu günleri hayal edemediysek, yeni nesli kim bilir neler bekliyor. Çünkü teknoloji çok hızlı ilerliyor ve yeni günün de ne getireceği belirsiz. Teknolojiyi bilen ve kullanan insan her konuda bir şekilde öne çıkıyor. Çünkü bu sayede sadece yaşadığınız ülkeyi değil tüm dünyayı takip etme şansınız var. O yüzden teknolojiden uzak kalmasını istemem. Zaten bu şartlarda da kalacağını düşünmüyorum 🙂

 Pin It on Pinterest

Share This