Ege’ye Sesli Masallar

Ege’ye Sesli Masallar

Birbirimizi daha yakından tanıyalım, çocuklarımızın teknoloji kullanımı konusunda fikir alışverişinde bulunalım amaçlı söyleşilerimize ilginiz için çok teşekkür ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Sesli Masallar sitesinin kurucusu Gülden Güler 🙂 Sesli Masallar Güler’in Ege’si için doğmuş ve sonrasında tüm çocuklara hediye edilmiş. Bu sitede birbirinden değişik küçük masallara ister yazılı ister sözlü olarak ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz siz de bu sitede masal seslendirebilirsiniz. Gerisini size Güler’in kendisi anlatıyor, bize zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz 🙂

Çocuklarımız ve teknoloji söyleşilerimize siz de katılmak isterseniz, kapımız herkese açık. Blogunuzun olması şart değil. Varsa teknoloji ve çocuklar konusunda olumlu ya da olumsuz söyleyecek sözünüz, bekleriz. “Teknolojiyi çocuğumun yanına yaklaştırmam”,”sosyal medya, blog falan işim olmaz” diyor da olabilirsiniz. Herkesin başımızın üstünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. “Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi” diyoruz…

ege3

 

1.Bize biraz kendinizden ve çocuğunuzdan bahseder misiniz? Sesli Masallar sitesinin kurucusu kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuğunuzun yaşı, sınıfı vs)
Aslında Fizik Mühendisiyim.(Hacettepe Üni.) Mezun olduktan sonra birkaç sene devlette mühendislik yaptım. Ardından özel bir şirkette uzunca bir süre test mühendisi ve proje mühendisi olarak çalıştım. Şirketle yollarımız ayrıldığında yeni bir işe girme arifesinde bir rahatsızlık geçirdim ve iş hayatıma ara verdim. 2.5 sene olan bu arada en güzel şey şu an 6.5 yaşında olan oğlum Ege ile doya doya vakit geçirmemdi. Ege bu sene ilkokul 1. sınıfa başladı. Rotamız epey bir değişti. Temennimiz mutlu ve başarılı bir eğitim hayatı olması.

2. Ne zamandan beri siteniz var? Nasıl ve neden bu siteyi açtınız?
Sitemiz henüz çok yeni 1 yıl olmadı ama hikâyesi çok eskilere dayanıyor. Hamileliğimin başından beri Ege ile ilgili tuttuğum notlarımı kitap yapmaya karar verdim. Bu kararımı gerçekleştirip “Ege’nin Kitabı- Anne olunca her şey başka” adlı kitabım raflarda yerini bulunca başladı yeni maceram. Ege’ye küçüklüğünden beri anlattığım masalları derlemeye başladım. Baktım ki bu iş çok hoşuma gidiyor yazmaya devam ettim. Arkasından hikayemasal.com adlı sitemde masallarımı farklı seslerden sesli masal olarak paylaşmaya başladım. Böyle bir şey yapmamın nedeni internette bu tarz bir sitenin olmaması. Sesli masallar bolca var fakat hepsi birbirinin benzeri ve tekdüze. Masallarımın dışında bir de ana baba hikayelerim var. Bunları sadece yazılı olarak paylaşıyorum.

egeninkitabi

3. Hangi sıklıkta sitenizde masal veya hikaye paylaşıyorsunuz? Masallarınızda ve hikayelerinizde en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsunuz?
Haftada en az 1 kez masal paylaşmaya çalışıyorum. Seslendirmek isteyen kişilerin sayısına ve benim yoğunluğuma göre bu değişiyor. Ana baba hikâyelerimdeki sıklık daha az. Ağırlıklı olarak sesli masallara yer veriyorum. Masallarımın konuları hayvanlar ve insanlar. Genel olarak gerçek yaşamdan yola çıkarak eğlenceli masallar yazmaya çalışıyorum. Hikâyelerim ise tamamen hayal ürünü. Kafamda kalan kırıntılardan gün ışığına çıkanlarla bir anne modeli veya baba modeli yaratıyorum.

4. Sosyal medyayı kendi siteniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl faydalanıyorsunuz?
Birçok insan sosyal medya sayesinde kitabımdan ve sitemden haberdar oldular. Bu nedenle sosyal medyanın yeri tartışılamaz ve doldurulmaz. Her türlü sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum ve sitemde yaptığım her hangi bir güncellemeyi muhakkak sosyal medyada paylaşıyorum.

5. Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsunuz? Sizin televizyon dâhil teknoloji ile olan ilişkiniz nasıl?
Ben çocukların en azından okul çağına kadar elektronik aletlerden uzak durmalarından yanayım. Ne kadar geç o kadar iyi gibi geliyor bana ama hala taze anne sayılırım. O nedenle düşüncem doğru mu yanlş mı pek de emin değilim zira devir teknoloji devri.

6. Çocuklarınızın teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Bu teknoloji aletlerinin hepsi evimizde olmasına rağmen, genelde Ege’yi uzak tuttuk.

7. Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz bulunuyor mu?
Göz doktorunun tavsiyesi üzerine geçen seneye kadar bilgisayar ve tabletten uzak tuttuk.. Şu ana kadar en çok televizyonu aktif olarak kullandı. Genelde günde 2 saati geçmeyecek şekilde televizyon izliyor. Bilgisayar kullanımı hemen hemen hiç yok diyebiliriz. Yeni yeni kullanmaya başladı. Sanırım okula başlamasıyla da pekişecek. Tablet/cep telefonunda oyun oynamayı çok seviyor. 5 yaşından itibaren sınırlı olarak buna izin veriyoruz.

8. (Tablet vb varsa) En çok kullandığınız uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsunuz? (Televizyon: En sevdikleri çizgi filmler) (Web sitesi varsa En sevdikleri siteler
En çok youtube ve appstore kullanıyoruz. Oyun oynuyor, müzik dinliyor ya da çizgi film izliyor. Okulda da youtube kullandıkları için bu uygulamalarda çok kullanmadığı sürece bir sıkıntı görmüyorum. Takip ettiğimiz bir web sitesi yok ama bundan sonra sizin sitenizin de takipçisi olarak uygulamalarınızı kullanıyor olacağız. Televizyonda en çok sünger bob’ı seviyor. Onun dışında sinemadaki filmlerden gidemediklerimizi muhakkak evde izliyor.

9. Çocuklarınızla beraber teknoloji kullanma alışkanlığınız var mı?
Şu ana kadar çok olmadı ama arasıra babası ile tablette oyun oynuyor, benimle veya yalnız da video(müzik ya da çizgifilm) izliyor. Ama artık okullu ve birçok arkadaşı olacak bu anlamda gözü daha da açılacak diye düşünüyorum.

10. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz? Sizce kullanılmalı mı?
İlkokul seviyesinde kullanılmasını doğru bulmuyorum. Zahmetli bir yol olan okuma yazma sürecinde kolaya kaçmanın yolunu göstermeye hiç gerek yok bence İlkokulda sadece öğretmen eşliğinde ve öğretmenin kullandığı haliyle tanışmalılar diye düşünüyorum. Kağıt konusunun, dokunmanın, sayfaları çevirmenin sevgiyle bir şeyler öğrenmede ilk adım olduğunu düşünüyorum. Geç kalınılır korkusundan uzağım ben, tek parmakla işleri halletmek zaten çok kolay.

11. Sizce gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Sizin olmasını hayal ettiğiniz ilişki biçimini tarif edebilir misiniz?
Zaman teknoloji açısından gerçekten çok hızlı ilerliyor. Çocuklar da bu hıza yetişmek için ne yapacaklarını şaşıracaklar gibi geliyor bana. Umarım öyle olmaz. Benim hayalim teknolojinin esiri olmadan doğru amaçlar için kullanmaları.

Çok teşekkürler,

Biz de çok teşekkür ediyoruz 🙂

Konuklarımız: Hassas Anne , AnneAyça , Annefareyakaladım, Arda’nın AnnesiPin It on Pinterest

Share This