Yabancı bir Uygulama Geliştirici: Jan Essig

Yabancı bir Uygulama Geliştirici: Jan Essig

Bugün sizlere yabancı bir uygulama geliştiriciyi, aslında bir babayı tanıtmak istiyoruz. Almanya’da yaşayan Jan Essig, şu ana kadar çocukları için ve onlarla beraber 3 adet uygulama geliştirmiş. Daha önce sizlere bir tanesini tanıttığımız OyunParkı1 (Playground1) uygulamasının yaratıcısıyla bizim tanışıklığımız biraz daha önceye dayanıyor.

Bir baba olarak, çocuklarının tepkilerini doğru şekilde gözlemleyerek geliştirdiği uygulamalarından, gerçekten uygulamalarının ne kadar çocuk ve ailelerin kullanımına duyarlı olduğunu gördük. Bu noktadan sonra, biz de sizleri hem bu uygulamalardan haberdar etmeyi hem de kendisini daha detaylı tanıtmayı uygun bulduk. 3 yaşından ikokul çağına kadar farklı yaş grupları için uygun konuları barındıran Playground (OyunParkı) 1,2 ve 3 uygulamalarının ilk uygulaması olan OyunParkı1‘i ise yazın başında sizler için biz türkçeleştirdik. Playground 3 için de sizlerden talep gelmesi durumunda türkçeleştirmeyi gerçekleştireceğimizi bir daha sizlerle paylaşalım istedik.

1. Lütfen bize biraz kendinizden bahsedin. Çocuklar için uygulama fikri nasıl oluştu? Hangi konuda geliştireceğinize nasıl karar verdiniz?

Merhaba. Adım Jan Essig. Almanya’nın Reutlingen şehrinde 1975 yılında doğdum. Bugün eşim ve iki çocuğumuzla Mannheim’da yaşıyoruz. 2003 yılından beri freelance illüstratör ve uygulama geliştirici olarak çalışıyorum.

2011’de ilk iPad’imizi aldığımızda, piyasada beğendiğimiz veya çocuklarımıza göstermek isteyebileceğimiz oldukça az çocuk uygulaması bulunuyordu. Beni uygulama geliştirmeye iten en büyük güç bu oldu. Çocuklarımı oynarken yakından gözlemledim, en çok nelerden hoşlandıklarını ve hangi oyunları beğendiklerini sordum. Onlardan aldığım cevaplara göre, ilk Playground (OyunParkı1) uygulamamızı geliştirdim. Bu uygulamada yer alan oyunlar o zaman diliminde onların en çok hoşuna giden oyunlardan oluşuyor. Tüm oyunları mümkün olduğunca basite indirgemeye ve problemsiz hale getirmeye çalıştık. Diğer uygulamalarda hoşumuza gitmeyen uygulama içi satın alım, reklamlar, özel bilgi tutma gibi özelliklerden tamamen arındırmaya çalıştık.

2. Fikrin oluşmasından uygulamanın iOS/Android App Store’da yerini almasına kadar ne kadar süre geçti?

Uygulamayı geliştirmek 6 ile 8 ay arasında bir süre aldı. Android veya Mac OSX için adapte etmek ise buna kıyasla çok daha kısa sürede gerçekleşti. 🙂

3. Uygulamayı geliştirirken programcı/illüstratör gibi dışarıdan profesyonel bir yardım aldınız mı? Kendiniz mi geliştirdiniz?

Çocuklar için uygulama geliştirmek benim için bir hobi sayılır. Dolayısıyla içerik, grafikler, etkileşimler, animasyonlar ve programlamayı tamamen kendim yaptım.

4. Geliştirme esnasında karşılaştığınız en büyük engel ne oldu?

Uygulamayı geliştirdikten sonra, çocuklara uygun en mükemmel noktaya getirmek için optimize edilmesi aşaması beni en çok zorlayan bölüm oldu. Uygulamanın ilk versiyonlarında, çocuklarımın bana gösterdikleri problemler ve verdikleri geri beslemeleri, ben geliştirirken bir yetişkin olarak hiç düşünmemiştim. Bu nedenle diyebilirim ki, çocukların uygulamayı nasıl kullandıklarını gözlemlemek bir geliştirici için en büyük kazanç.
Ayrıca uygulamayı farklı cihazlarda test etmek de ayrıca oldukça uzun zaman aldı. iPhone, iPad ve Android tabletlerin her birinde, uygulamanızın en iyi performansla çalışmasını sağlamak oldukça uğraştırıcı olabiliyor.

5. Geliştirme sürecinizde aileniz, arkadaşlarınız gibi yakın çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

Çocuklarım bana uygulamanın nasıl kullanılacağı, arayüzü ve oyun içeriği konusunda çok yardımcı oldular. Daha sonra onlar da yarattığımız üründen ve bir uygulamanın tam da onların istediği gibi çalışmasından son derece memnun oldular. Beni mutlu eden şey ise, onların uygulamalarımızı sıklıkla kullandıklarını görmek oldu. Eşim ise bana her zaman destek olarak, uygulamalarımızın iyileştirilmesi için bana hep tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, Playground3 (OyunParkı3) ABC Edition’ın almanca ve fransızca seslendirmesini de yaptı. Diğer arkadaşlarım ise, yine aynı uygulamanın İtalyanca, İspanyolca, İngilizce ve İsveççe seslendirmelerini yaptılar.

6. Gelecek için planlarınız neler? Bu konuda daha çok uygulama geliştirmeyi düşünüyor musunuz?
Şu an için Playground4 uygulamasını üzerinde çalışıyorum. 2014 yılının başlarında çıkarmayı ümit ediyorum.

7. Şu ana kadar uygulamalarınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Geri dönüşler hep çok olumlu oldu. Ebeveynler, çocuklar ve hatta öğretmenler (OyunParkı) Playground uygulamalarını gerçekten çok sevdiler. Şu ana kadar dünyanın pek çok yerindeki ebeveynlerden hem uygulamanın iyileştirilmesine yönelik hem de bazen sadece basit bir şekilde uygulamayı beğendiklerine dair mesajlar aldım. Bunları blogumda toparladım.

8. Türkiye’deki çocuklar için mobil uygulamalar pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye pazarını uluslararası pazarla kıyasladığınızda vurgulamak istediğiniz en önemli noktalar nelerdir?

Aslında ben Almanya, İsviçre ve Avusturya pazarının dışında çok fazla bilinmeyen yerel küçük bir hintli geliştiriciyim. Türkiye pazarı hakkında çok fazla birşey söyleyemesem de, Türk insanının çok sıcak ve çocuk seven bir millet olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle benim gibi geliştiriciler için Türkiye pazarında yer almak oldukça iyi bir fırsat.

9. Global veya sadece Türkiye pazarına yönelik olarak uygulama geliştiren/geliştirmek isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Uygulamalarınızı kesinlikle çocuklarla beraber geliştirin, onları dinleyin ve oynarken onları gözleyin. Bundan daha büyük bir yardım olamaz. Ancak bu şekilde uygulamanızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Uygulama içi satın alım, reklam, notifikasyonlar, özel bilgi tutma gibi özellikleri çocuk uygulamalarına ekleMEYİN. Bu özellikler oraya ait değiller. Tüm üçüncü parti harici linklerden ve düğmelerden uzak tutun ki çocuklar uygulamanızda daha uzun süre geçirsinler ve oyunları kesilmesin.

Daha fazla bilgi için http://www.janessig.com

 Pin It on Pinterest

Share This