Gönlün Yoksa Olmaz: Teknolojik Spor

Gönlün Yoksa Olmaz: Teknolojik Spor

Yazan: Melike

Evde spor yapmayı sever misiniz? Peki düzenli spor yapabiliyor musunuz? Spor salonu veya kursların bu yazının kapsamı dışında olduğunu belirteyim. Gerçi oralara verilen bir sürü para karşılığında hayatın akışına yenilmeden gerçekten düzenli olarak devam edebilmek de dertlerim arasında.

Ben genel olarak oldukça hareketli bir insanımdır. Çocukluğumdan itibaren hayatımın içinde hep bir spor veya dans dalı oldu. Hemen hemen her küçük kızın hayalinde olduğu gibi baleye olan sevgimle mutlulukla derslere devam ederken, konservatuar sınavları zamanı geldiğinde, ailemin beni ‘o meslek riskli, kısa ömürlü ve çok para kazanamazsın’ yargısıyla Anadolu Lisesine yönlendirmesi, ortaokul ve lise hayatım boyunca 6 sene süren okul ve klüp voleybol macerasına dönüşmesine yol açtı. Üniversiteyle birlikte yine eski tutkum olan baleye dönüp, bu sefer de yaş itibariyle yapılabilecek diğer versiyonu olan modern dansla tanışıp, yarı amatör yarı profesyonel bir sekiz sene daha inatla devam ettim. Ne zaman ki iş yerinde sorumluluklarım ve seyahatlerim artmaya başladı, şehir değiştirdim, bu tutkumla da vedalaşmak zorunda kaldım.

Ama hayatımdan sporu hiç çıkarmadım -en azından teorik olarak- Yani yıllık yapılan üyelikler ve ödenen paralar, ancak spor salonuna yapılan toplam 5-6 ziyaretten bahsediyorum.

Gelelim son duruma. 2 sene önce çocuğumun anaokuluna başlamasıyla birlikte, bana hediye edilen bu zamanda bu sefer evde spor yapmaya başladım. Duvara bakarak yürümeyi, ağırlık çalışmayı veya yerinde duran bisiklete binmeyi sevmediğimden, uzun araştırmalarım sonunda, dansla karışık kendime uygun sevdiğim bir yöntem buldum. Eve dvd ler sipariş edildi, mekan hazırlandı ve ben başladım. 90 günlük bir çalışma programı olan bu egzersizleri ben ancak 190 günde tamamlayabildim. Azıcık kaytarıp, hareketleri kendime göre kısalttığım atladığım da doğrudur. Biraz karbonhidratı kesmek dışında yeme şeklimde hiçbir değişiklik de yapmadım. Ama yine de sonunda istediğim şekle geldim. 8 sene önceki hep tekrar giymek istediğim çok sevdiğim kotumu tekrar giyebildim. Çok gurur verici bir duygu.

Başarının verdiği rehavetle, geçen yıl neredeyse hiç spor yapmadan geçti. Tabii yazdan önce yaşanan panik durumu hariç. Yaza bir miktar daha yüksek moralle girsem de, anne yemekleri, türk yemekleri derken işin ucunu kaçırdım yine. Tatilden dönünce 2 aydır yüzünü görmediğim pantalonlara sığamayınca, başladığımız yere geri döndük.

Şimdi açık hava aktivitelerimiz için kullandığımız bir uygulamamız var. Runtastic ve Mountain Bike Pro. Bir de kalp atış hızını ölçen monitörümüz. Bu uygulamayla mesela dışarıda bisiklete binerken, kaç km yapmışız, kaç kalori yakmışız, kalp atışımız nasılmış gibi pek çok bilgiyi üstelik de harita üzerinde görebiliyoruz. Bunun haricinde Daily Ab Workout ve iFitness Pro uygulamalarını da denemişliğimiz var.

Ayrıca bir de XBOX Kinect ile kullanabildiğimiz Personal Fitness uygulamamız var ki, gerçekten bir hoca eşliğinde spor yaptığınızı hissettiriyor.

Tabii yaparsanız!…

Düzenli olarak spor yapmak gerçekten irade işi. Özellikle de bir grupla değil de, benim gibi kendi kendinize yapıyorsanız. Tüm duygusallıklar ve değişken ruh halinden sıyrılmak gerekiyor. Yoksa bugün yorgunum, moralim bozuk, canım sıkkın, çok işim var vb pek çok bahaneyle kendimle pazarlığa giriştiğim bir iş haline geliyor. Yani anlayacağınız elinizde ne uygulama, alet vs olursa olsun, önce sporu düzenli yapabilmek için kararlığınızın ve gönlünüzün olması gerekiyor.

Spor yapmaya (yeniden!) başlamak istiyor ve spor salonuna gitmekten hoşlanmıyorsanız veya imkanınız yoksa, çok daha düşük bütçeyle evde yapabileceğiniz egzersizler için beğendiğim uygulamaları aşağıda bulabilirsiniz. Size kolay gelsin, ben gönlümü aramaya gidiyorum.

ifitnessproiFitness Pro: Çok beğenilen ve iyi referanslara sahip bir uygulama. Zayıflama, güçlenme, karın eritme gibi pek çok size özel egzersiz sunuyor. 40 a yakın herhangi bir alet olmadan yapabileceğiniz esneme ve egzersiz de var. Ayrıca kilo ve ölçü takibi yapabiliyorsunuz. iPhone ve iPad için, fiyatı 3,59 TL

dailyabworkoutDaily Ab Workout: 5-10 dakikalık mekik ve karın kaslarına yönelik hareket serileri var. Erkek ve kadınlar için ayrı ayarlanabiliyor. Egzersizler profesyonel bir hoca tarafından gösteriliyor. Hatırlatma için günlük alarmlar kurabiliyorsunuz (Tabii hatırlamak istiyorsanız, yoksa sinir bozucu oluyor) iPhone, iPad, Android için ücretsiz, 1.79 TL ye ücretli versiyonları var.

gorilla workoutGorilla Workout: 40 ın üzerinde kalp ritmini hızlandıran egzersiz serileri var. 4 farklı grupta kendi seviyenize uygun hareketleri seçebiliyorsunuz. Tüm vucuda yönelik. Her egzersiz detaylı açıklaması ve videosuyla birlikte gösteriliyor. Daha sonra motivasyon olsun diye isterseniz çalışmanızı Facebook ve Twitter dan paylaşabiliyorsunuz.

fitnessbuddyFitness Buddy: 1700 ün üzerinde vücudun tamamına yönelik egzersizleri kapsayan ve hakkında çok iyi referanslar duyduğum bir uygulama. Her egzersiz detaylı açıklama, fotoğraf ve animasyonlarla geliyor. Spesifik amaçlarınız için kalça, karın bölgesi, kol vb uygun egzersizler oluşturabiliyorsunuz. iPhone, iPad ve Android için ücretsiz ve 0.99$ a ücretli versiyonu mevcut.

pocketyogaPocket Yoga: Yogayı hep yapmak istesem de, bana pek uygun değil diye düşünüyorum. Gittiğim Yoga derslerinin sonundaki meditasyon bölümünde horlayarak uyuduğum doğrudur. Evde rahat rahat kendi ortamımda yoga yapayım diyorsanız, bu uygulamaya bakabilirsiniz. 150 nin üzerinde posizyon ve egzersiz barındırıyor. iPhone, iPad ve Android için fiyatı 5,49 TL

photo credit: aphasiafilms via photopin ccPin It on Pinterest

Share This