American Girl Doll manyaklığı

American Girl Doll manyaklığı

Yazan: Pınar

Okuyucular

Geçen hafta kızlarımın Barbie manyaklığına değinmiş ve “Barbie’lere bu kadar yüklenmeyin yazıktır” demiştim. Bugünkü konumuz ise bizim evdeki Barbie kutusunun evin verilecekler bölümüne atılmasına sebep olan yeni manyaklık: American Girl Doll (AG bebeği diyorlar), yani Amerikan Kızı bebeği. Acaba bunun Türk kızı versiyonu çıkar mı yakında? Türk kızı da olmaz şimdi bu gergin ortamda, Türkiyeli kız, Kürt kız, Laz kız, Çerkez kız… Gerçi Amerikan kızı adı altında Meksikalı kız, Kızılderili kız falan da var ama… Ay bana ne, girişimi yapacak olan düşünsün.

Amerikan kızı, Barbie ile asla kıyaslanmaz. Zaten aynı kategoride değiller. Görünüşü normal bir kız çocuk görünüşü. Sarışını var, esmeri var, gözlüklüsü çillisi, dişleği, çeşitlilik de var ama bir tane  özel gereksinimli bebek yapmayı akıl etmemişler. Bir kere her sene bir ürün çıkıyor, haliyle bir kolleksiyon bebeği aynı zamanda. Kitabı var, hikayesi var. Tarihten karakterler seçiliyor, cimnastikçi, atçısı ile güzel rol modeller; verdiği mesajlar dostluk, sebat, azim bıd bıdı...Ah ama mükemmel Amerikan Kızının çok önemli bir kusuru var. Barbie yanında haltetmiş; bu bebekler çok pahallı. Elbisesini tarağını yatağını, dolabını almaya kalkarsan da normal çocuğuna harcadığın paradan daha çok para bayılacağın kesin. Ayrıca dükkanı var, kuaföründe bebeğinin saçını falan yaptırabiliyorsun. Onunla çay partilerine katılabiliyorsun. Girişimcilik dehası ve ben yazarken bile sinir oluyorum. Bu kadar pahallı olmasına, ayrıcalık hissi yaratmasına sinir oluyorum en çok.

Kızlarımın pek çok arkadaşının bu bebekten ya da bebeklerden var-mış! Bizim evde 2 senedir Noel babadan isteniyor, gelmiyor. Yaşgününde isteniyor alınmıyor. “Çok pahallı, paramız yetmez” bizim evde kabul gören bir sebep. Peki paramız varsa, yetiyorsa, biriktirirsek gerçek bir çocuğun ihtiyaçları kadar bir para bu bebeğe akıtılabilir mi? Çocuğu mutlu etmek, hayallerini gerçekleştirmek isteği ile, çocuğun hayalinin pahallı bir oyuncak bebekle sınırlı olmasını istememek duygusuyla boğuşmak bir yandan…  Ama çocuk kendi dünyasında onu istiyor, sense kendi inanışlarını sokuşturma derdindesin. İhtiyaçlarımız, isteklerimiz, kapitalizm, adaletsizlik 7 yaşındaki çocuğa bunları mı anlatacağız? Anlatmak bir işe yarıyor olsaydı, “dediğimi yap yaptığımı yapma” dükkanından  şimdiye hepimiz karakter zengini olmuştuk.

Bu yaz  Türkiye’de yine babanne-anneanne kaynaklı “Dile benden ne dilersen” fonu devreye girince bizimkiler “hayallerini” gerçekleştirme kararı aldılar. Tam bir gün boyunca dil döktüm. Dünya üzerinde o paraya kaç insanın geçinmeye çalıştığını, o bebeğin kıyafetlerine verilen parayla kaç çocuğun giydirilebileceğini aklımdan geçirmekle kalmadım, dayanamayıp söyledim. Ve ayrıca parasını ona harcayarak vazgeçtiklerini de sıraladım. Bence hepsi bir kulaklarından girdi öbürlerinden çıktı ama sonunda Amerikan Kızının daha ucuz taklitlerini bulup ondan almaya razı ettim. Çakma Amerikan kızları da çeşit çeşit. Target versiyonu, Walmart versiyonu diye gidiyor…Çakma dediysem onların da fiyatı sıtma ile korkutup ölüme razı etme hesabı…Target versiyonu OG bebekleri ödediğin paranın bir kısmını dünyada kızların eğitimi için bağışlıyor falan onu da sokuşturdum araya. Bizimkiler iyice ikna oldu, hem göreceli olarak çok para harcamadılar, hem yardım ettiler, hem normalde alamayacakları aksesuarları da aldılar falan, güya…Bunu yazarken dedemin bağında annemin bana ve kuzenlerime mısır koçanından yaptığı bebekleri düşünüyorum ve bir ah çekiyorum.

Aldık çakma Amerikan Kızlarını ve ayrıca atlarını falan, ekledik bizim ahıra. Şimdi beni utandırırcasına ödedikleri her kuruşu çıkartıyorlar. Bebeklerle yatıyorlar, bebeklere yataklar yapıyorlar, giydir, soydur, kitaplarını oku, onlara kitap yap, saçlarına model yap. Uzun bir süredir başka hiçbirşey yerini tutamıyor. Bebeği olan arkadaşları ile oyun günü ayarlamak için kart bile yazmış biri. Bkz. aşağıdaki  mektup… Sonra sınıftan biri diyor ki “AG bebekleri çok çok özel bu sene alıyorsun ama seneye bu bebek yok”. Bizimki geliyor eve. “Ben OG bebeğimi çok seviyorum o da benim için özel ama ona arkadaş olsun diye AG bebeği Saige’i” de hala almak istiyorum. Alabilir miyim?” Başına taş düşsün Saige. Düşünüp taşınıyoruz ve “parasını kendin biriktirebilirsen alabilirsin” kararını veriyoruz. Sil baştan…Artık ne olur bilinmez, kendi parası sözkonusu olunca düşünüp duruyor. Ayrıca yeni Amerikan kızı yoldaymış. Yani istese de Saige’i alamayabilir elini çabuk tutmazsa 😉 Saige’i alsa yenisi çıkınca gözü onda kalacak zaten. Ah be kuzucum, bunun sonu yok işte.

ag-emre (2)ag-emre (2)ag-emre (2)ag-emre (2)

Evde bir de oğlan var. Peki nasıl etkileniyor bu çılgınlıktan? O anlamıyor öyle Amerikan kızı falan ama erkekler de bebeklerle oynar efendim. Haliyle bebeklerin saçlarını o da ablaları gibi taramak istedi, ablaları izin vermeyince kıyamet koptu. Sonra ben ona bizim bebek mezarlığından kolu başı oynayan, yemek yediririlinca altına yapan bir bebek buldum ve kendisi buna bayıldı. Onun da bebeği yedirelim, çiş yaptıralım hevesi bayağı uzun sürdü. Bu arada o bebeğin de yemeğini para vererek alman gerekiyor. Yok artık, o kadar da kafayı yemedim. Elma suyu niyetine Bebek benim sabahtan kalan çayımı içti, pek güzel oldu, bol bol çiş yaptı (bir oyuncak bebek çişi temizlemediğim vardı, o da oldu) 🙂

Şimdi bu ve geçen yazıda bebek ve Barbie geçen kelimeleri çıkarıp yerine lego falan koysam olmaz değil mi? Aslında oyuncağın da havalısı var, havasızı var değil mi şekerim? Bebek deyince “ay çok sıradan”, Barbie deyince “ıyyy””. Bebeği lego değil de araba yapsak bile bebekten, Barbie’den daha iyi geliyor kulağa. Aslında hangi oyuncağa verdiğimiz para gerçekten değiyor? Eğitici, yaratıcı olanlar, peh peh peh…  Asıl sorun gördüğü oyuncağa sahip olamayacağını düşündüğünde mutsuz olacağını sanan çocuk yetiştirmekte. Ve onların büyümüş halinin “başkasında gördüğüne sahip olmadığında mutsuz olan” bir alt versiyonu da zaten biziz. Büyüğüyle küçüğüyle ömrümüz hayatımıza doldurduğumuz, bizi mutlu edeceğini sandığımız oyuncaklar ya da imajlar için para biriktirerek ya da taksit ödeyerek geçiyor. Aferin bize…Ama yavrum sen sen ol, dediğimi yap yaptığımı yapma e mi?

Ve sonra da harika oyuncak lego ve türevlerine değinmeyi planlıyoruz bakalım..

American Girl doll uygulaması var mı peki? Pek tabii, eksik kalır mı hiç. Ama uygulamalar web sayfasına nazaran genelde çok düdükler, burada tüm uygulamalar var. Web sayfasında ise pek çok oyun, kart hazırlama aktiviteleri var ve hayrettir bunlar ücretsiz.. Bizim tercih ettiğimiz numunelikleri ise buyrunuz. Tavsiye ediyor muyuz? Yani bizce çok zorlama uygulamalar, sadece meraklısı için:

Scene Sounds: Ücretsiz, müzikle birlikte arka plan sesler yaratma uygulaması

Paint Ponies: Ücretsiz, Değişik at silüetleri boyamak isteyenlere. Ayrıca oyunu da var.

Time for a Story, Bitty Baby: 5,49 TL, kendi hikayeni yarat, hikaye dinle

 

 3 Yorum

  1. selam..
    yazınızı ilgiyle okudum.. bu sıralar benim kız da şiddetle bu bebekten istiyor ama ankara da yaşadığım için amerika’dan almam imkansız gibi..
    acaba bu bebeği başka nereden kolayca alabilirim.. yardımcı olursanız çok sevinirim.. tşk

  2. Ebay de veya amazonda’da bulabilirsiniz istediginiz bebegi

Pin It on Pinterest

Share This