Lego Artık Şiddeti mi Aşılıyor?

Lego Artık Şiddeti mi Aşılıyor?

Yazan: Melike

Öncelikle söylemeliyim ben Lego’yla büyümüş ve hala oynamayı seven bir insanım. Eşim için de aynı şey geçerli, hatta belki biraz daha fazla. Lego Teknik serisinden koca bir kutu şimdi bizim evde babadan oğula geçti.

Şu anda 5 yaşında olan oğlum da tahta bloklarla başladığı bu serüvene Legolarla devam ediyor. Şimdilerde gittikçe daha çok, onu tek başına lego parçalarının içine gömülmüş şekilde buluyorum. İtiraf edeyim benim de onunla birlikte oynamaktan en çok hoşlandığım şey bu. Yalnız bir şeyi daha itiraf etmeliyim, sanki bu parçaların zamanla suratı asılmaya başladı ve dolayısıyla bizim de.

Neden mi? Birkaç nedeni var. Öncelikle yaşın büyümesiyle lego parçalarının küçülmesi arasındaki ters orantıyı bilirsiniz. Hani şu 1mm yüksekliğinde 3mm lik kare parçalar var ya, işte onları ne hikmetse hiçbir zaman tamamen toplayamıyorum. Ya birimizin ayağına batıyor ya elektrik süpürgesinin tozlu derinliklerinde yok oluyor. Ertesi günü ise, ‘Nerde benim kapı kolum?’ gibi ısrarcı soruların, aramaların kurbanı oluyorum. O parça olmazsa olmaz, çok önemli bir tasarımın en kilit parçası olmuş oluyor ve benim içim tükeniyor.

Diğer nedeni ise aslında biraz daha genel bir gerçek. 1937 de Danimarkalı bir marangozun ilk önce tahta olarak yaptığı bu bloklar, 1940 larda İngiltere’de o zamanlar çok az bulunan bir makina ile plastik olarak üretilmeye başlanıyor. Tahtadan sonra kimsenin plastiğe prim vereceğini düşünmeseler de, inanılmaz başarı yakalayan bu girişim, bu Danimarkalı aileyi dünyanın 5. büyük üreticisi haline getiriyor. Gerçekten çok büyük bir başarı hikayesi olan bu firma, bugün Amerika’nın en büyük finans şirketlerinden Merryl Lynch tarafından belli bir miktar hissesiyle borsada yer alan, dünyanın 8 yerinde çok büyük eğlence parkları kuran ve geçtiğimiz sene itibariyle de ana vatanı Billund’da müfredata uygun eğitim veren anaokulundan liseye kadar tüm sınıfların bulunduğu Uluslararası Lego okulunun açılmasına kadar geliyor. Tabii tüm bu zaman içinde firmanın çeşitli sıkıntıları da oluyor. 2002 yılında 300 milyon dolar zarar açıklayan Lego, işte tam da bu dönemlerde Star Wars, Batman, Ninjago, Chima vb temalarla üretime geçiyor, ve iki yıl sonra 286 milyon dolar kar ediyor. İşte benim problemim de burada başlıyor.

Oğlum henüz herhangi bir Star Wars veya Zombi filmi seyretmemiş, kitabını okumamış bir çocuk olarak, bence henüz bunlarla tanışmak için çok erken bir yaşta bu konuların içine dalıyor. Geçen haftasonumuzu Legoland Almaya’da geçirdik. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bu park, sadece o bölge değil, ülkenin tamamı için önemli bir turizm kapısı. 1 yaşından büyük herkes için çok eğlenceli bir park. Bizler de müthiş eğlendik. Parkta çeşitli temalara göre ayrılmış 8 tane mağaza sayabildim. Bizim girmeyi tercih ettiğimiz ise Lego Fabrik’ti. Yani isterseniz fabrikada nasıl üretildiğini gördüğünüz parçaları, satın alabileceğiniz mağaza. Burada binlerce parça ve yüzlerce figürü tek tek kafa-vücut-bacak olarak bulabildiğiniz büyük kutular var. Zombi kafası kutusundan bir kafayla, korsan bacaklarının olduğu kutudan bir bacakla, şövalye zırhı taşıyan üst vücut kutusundan bir parçayla ‘hayallerinizdeki’ figürü yaratabiliyorsunuz. Verdiğim örnek Kuzey’in gerçekten kendine yarattığı fügürlerden bir tanesi. Bu figürlerin taşıyacağı her bir aksesuarı da 30 Euro cent karşılığında ayrıca seçebiliyorunuz. Maskesi, zırhı, kılıcı, atı, atın eyeri… Neyse ağzımı bozmayayım şimdi

Ayıptır söylemesi, biz buradan 6 figür ve 250 gram çeşitli Lego parçası karşılığı toplam 45 Euro ödeyerek çıktık. Şimdi figürlerimizle oynuyoruz ama bu işte bir terslik var. Tamam Lego yaratıcılık ve hayalgücünü artıran, nesiller boyu oynanmış bir oyuncak da; figürlerin biri zombi, biri vampir, üçü kızgın suratlı ninja, bir tane de mutlu prenses. E bu durumda oyunlarımız tahmin edebileceğiniz gibi hep dövüş, savaş üzerine.

Hani Lego matematik, fizik ve hatta mekaniğin öğrenilmesi için en iyi araçtı? Hatta oynarken öğrendiğinizi anlamayacak kadar sağlam bir altyapısı vardı?Mekan algısının gelişmesinde en büyük ilerlemeyi sağlayabileceğiniz oyuncaktı? Kaba ve ince motor yeteneklerinin gelişmesindeki kilit oyuncaklardan biriydi?

Belki yukarıdaki konulardan bir ikisini biraz destekleyebilir ama, bizim evde şu an en çok geliştirdiği konu savaşmak, öldürmek, agresiflik üzerine. Mutlu mutlu evler köprüler yaptığımız zamanlar nerede kaldı allah aşkına?

Biz bu figürlerle evde birbirimizi öldürmeye devam ederken, bu Lego yazısı da devam eder, devamı haftaya…Pin It on Pinterest

Share This