Fruits&Veggies Uygulamasının Geliştiricisi: Minti Kids

Fruits&Veggies Uygulamasının Geliştiricisi: Minti Kids

Uygulama geliştiricileri yakından tanımak için yönelttiğimiz sorulara cevap veren bugünkü uygulama geliştiricimiz Minti Kids. Bu ekibi bizler Minti Kids Fruits & Veggies uygulaması ile tanımıştık. Yeni uygulamaları Minti Kids Dress Up Luca da geçen hafta piyasaya çıktı.  Minti Kids ve çalışmalarını daha yakından tanıyabilmemiz için sorularımızı Minti Kids ekibinden Mehmet Yitmenyanıtladı. Kendisine ve ekibine hem bu güzel uygulamaları bizlere kazandırdıkları için hem de sorularımızı yanıtladıkları için teşekkür ediyoruz.

Ayrıca Minti Kids’in de sizlere hediyesi var: Minti Kids Dress Up Luca uygulamasını ücretsiz indirebilmek için promo kodlar da burada 🙂

Minti Kids Fruits & Veggies,            3,59 TL

Minti Kids Dress Up Luca,    Normalde 5,49 TL bugün 1,79 TL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Lütfen bize biraz kendinizden bahsedin. Uygulama yapma fikri ve hangi konuda yapacağınız nasıl aklınıza geldi?
Biz, uzun yıllardır bilişim sektörünün içerisindeyiz aslında. Kurumsal bir çok müşterimize yazılım kalite ve üretkenliklerini arttırmaları için eğitim ve danışmanlık desteği sunmaktayız. Bununla beraber, çeşitli kurumsal yazılım uygulamaları da geliştirmekteyiz. Ancak, kurumsal dünyanın biraz dışına çıkarak yetkinliklerimizi kurumsal dünyadan çok daha keyifli olan oyun dünyası içerisinde de değerlendirmeye karar verdik. Aslında amacımız, kurumsal dünyadan olabildiğince uzaklaşabilmek, yaparken de oynarken de eğlenebileceğimiz keyifli oyunlar üretmekti. Bu bağlamda da, oyun diyince ilk aklımıza gelen çocuklar için oyunlar üretmeye karar verdik. Oyun oynamak ve eğlence çocuklar için dünyayı keşfetmenin ve yeni bir şeyler öğrenmenin en iyi yolu. Öyleyse, yeni bir şeyler keşfetmek ve eğlenmek için biz de çocukluğumuza dönmeli, çocuklar gibi düşünüp onlar için eğlenceli ve öğretici oyunlar geliştirmeliyiz dedik. Özetle, çocukluğumuzu hatırlamak ve eğlenmek için yola çıktık.

Oyunlarımız merak, yaratıcılık, keşfetme arzusu gibi temel duygulara hitap ederek çocuklarımızın hem bilişsel hem de duygusal gelişimine destek oluyor. Çocuklarımız bizler için çok değerli, bu yüzden oyunlarımızda reklamlara, uygulama içi satın almalara yer vermiyoruz. Sadece onların gelişimleri ve daha fazla eğlenmeleri için çalışıyoruz.

2. Fikrin aklınıza gelmesinden uygulamanızın iOS/Android markette yer almasına kadar ne kadar süre geçti?
Minti Kids’i kurduğumuzda kendimizi bir anda çocukluğumuza geri dönmüş bulduk. Bu durum inanılmaz keyifliydi ve hissetiğimiz bu keyif aklımızda onlarca oyun fikrinin oluşmasını sağladı. Biz de aklımızdaki fikirlerden bir tanesini öncelikli olarak seçip onun üzerinde detaylı bir çalışma ile bizim içimize gerçek anlamda sinen, bizim yapmaktan keyif alacağımız, çocukların da oynamaktan gerçekten keyif alacağı bir oyun ortaya çıkartmaya odaklandık. Seçtiğimiz fikrimiz, şu anda Apple Store’dan da indirebileceğiniz Minti Kids Fruits & Veggies oyunu oldu. Bu oyundaki amacımız, fast food’laşan dünyada çocuklara meyve ve sebzeleri eğlenceli bir şekilde tanıtmak aslında. Ayrıca, biz çocukken kış ayında marketlerde çilek görmezdik, çileği sadece ilk bahar aylarında yerdik. Ancak şimdi çocuklara sorsanız, her meyve ve sebze neredeyse her mevsim marketlerde olduğu için çileğin hangi mevsim yetiştiğini bile bilemeyebilir. Bu doğrultuda, hem çocuklara meyve ve sebzeleri sevdirmek hem de onlara hangi meyve ve sebzenin aslında hangi mevsimde yetiştiğini aktarmak istedik. Bu süreçte etrafımızdaki bir çok arkadaşımızın çocuklarıyla da birlikte çalıştık. Oyunun öğretici niteliğinin yanı sıra eğlenceli, kolay kullanılabilir ve keyifli olması için bizzat yine çocukların fikirlerini aldık ve yaklaşık 2.5 ay gibi bir sürede oyunu geliştirmeyi tamamladık.

3. Fikrinizi uygulama haline getirebilmek için bir yazılımcı/programcı vb işe aldınız mı yoksa kendiniz mi geliştirdiniz?
Minti Kids bünyesinde iki yazılımcı arkadaşımızla çalışmaktayız. Tüm oyunlarımızı hep birlikte, bu küçük ekibimizle beraber geliştiriyoruz.

4. Geliştirme sürecinde aşmak zorunda olduğunuz en büyük engel neydi?
Büyümüş olmaktan kurtulmak ve çocukluğumuza geri dönmek bizim için keyifli olduğu kadar da zordu. Bazen çok hızlı bir şekilde çocukluğunuza geri dönebiliyorsunuz ama bu kısa bir süreliğine oluyor. En ufak bir karar verme aşamasına geldiğinizde çabucak büyüyor ve çocuk gibi düşünmeyi unutuveriyorsunuz. O yüzden, problemleri çocuklar gibi algılamaya çalışmak biz kurumsal dünyaya alışmış büyükler için biraz zor oldu diyebilirim.

5. Geliştirme sürecinde ailenizde, yakınlarınızdan vb. destek gördünüz mü?
Oyunu hayata geçirme sürecimizde özellikle çocuklardan ve onların ebeveynlerinden, yani arkadaşlarımızdan aslında, çok önemli destekler gördük. Çocuklar olmasaydı bu oyunu bu şekliyle hayata geçiremezdik. Çocuklar gerçekten inanılmazlar! Bir gün bir arkadaşımızın 5 yaşındaki oğlu Can ile geliştirme aşamasında olan Fruits & Veggies oyununu oynuyoruz, birleştirdiği sebze ‘bal kabağı’ oldu. Ancak, seslendirmede biz onu ‘kabak’ olarak söylemişiz. Tabi, bunun ‘bal kabağı’ olduğunu biliyoruz ama farkında değiliz biz yanlış seslendirdiğimizin. O anda, yanlış seslendirmeyi duyan Can’ın şaşkınlığını hiç unutamam. Şaşkın ama ciddi bir şekilde bana döndü ve bu ‘bal kabağı’ değil mi diye sordu, 5 yaşındaki koca adam  🙂 İnanabiliyor musunuz, ben gerçekten hayrete düşmüştüm o an.

6. Gelecek için planlarınız nelerdir? Başka uygulamalar da geliştirmeye karar verdiniz mi?
Çocuklarla birlikte onların fikirlerinden esin alarak eğlenceli, interaktif ve öğretici oyunlar geliştirmeye devam edeceğiz. Yeni oyunlarımızı çok yakında Apple Store üzerinden takip edebilirsiniz.

7. Şimdiye kadar uygulamanızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
Minti Kids Fruits & Veggies App Store’da yayınlanmaya başladığı ilk günden itibaren tüm dünyada büyük bir ilgi gördü. Eğlenceli, öğretici ve basit özellikleriyle oyun toplam 148 ayrı ülkede, öne çıkanlar arasında, eski kendi kategorisi olan Eğitici Oyunlar sıralamasında ilk 10’da yer almayı başardı. Şu ana kadar 20 binin üzerinde indirilme sayısına ulaşan oyun, Amerika dahil 28 ülkede Apple tarafından iOS 7 ile birlikte Apple Store’da yeni oluşturulan Kids kategorisinde sıralamada uzunca bir süre ilk 5’te yer aldı.

8. Türkiye ve uluslararası diğer pazarları kıyasladığınızda Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?
Türkiye pazarında malesef aileler henüz çok bilinçli değiller. Birçok aile çocuklarının bilinçsiz bir şekilde, hiç çocuklara uygun olmayan oyunlar oynayarak yeni teknolojileri kullanmasına izin verebiliyor. Ülkemizde çocukların genellikle anne ve babalarının oynamakta olduğu, kendilerine yönelik geliştirilmemiş ve çocukların gelişimine herhangi bir katkı sağlamayan oyunlarla uyuşmakta olduğunu görmek malesef üzücü. Aslında bu noktada size de çok teşekkür etmek isterim. Sizler de biz oyun geliştiricilere destek vererek ve web siteniz aracılığıyla ebeveynlere ulaşarak çocukların gelişimi noktasında önemli çalışmalar yürütmekteyiz.

9. Sizin gibi mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyenlere neleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye dersiniz?
Gerçekten sevdikleri bir alanda, öncelikle kendilerinin eğleneceği ve de böylelikle kullanıcılarına değer katabilecekleri bir yolda ilerlemelerini tavsiye ederim. Ancak bu zorlu bir yol. Yılmadan denemeleri gerektiğini ve hep daha iyisini üretmeye çalışmaları gerektiğini de unutmamalılar.

10. Türkiye’deki kullanıcıların mobil pazarda tüketim davranışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ebeveynleri değerlendirecek olursak, yukarıda da bahsettiğim gibi ebeveynlerin yeni teknolojileri çocuklarının gelişimi için doğru bir şekilde nasıl kullanmaları gerektiği konusunda bilinçlenmesi gerekiyor. Bu doğrultuda, hayatımıza giren bu teknolojik cihazları çocuklarıyla paylaşırken daha dikkatli ve seçici olmalılar. Özellikle seçtikleri oyunların çocuklarının yaşına uygunluğunu kontrol etmeliler. Diğer önemli unsurlarsa, seçtikleri oyunlarda oyun içi satın almanın olmaması ve reklamlara yer verilmiyor olması gerekliliği. Seçimlerinde, özellikle çocukların gelişimini destekleyen oyunları tercih etmeliler.Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış

Trackbacks/Pingbacks

  1. Minti Kids’ten hediye: Çocuklara ayıcıklı t-shirt | ONLINEANNE - [...] Up Luca uygulamasının geliştiricisi Minti Kids herkese Sevimli Ayı Luca’lı t-shirt hediye ediyor. T-shirt hediyenizi almak için yapmanız [...]

Pin It on Pinterest

Share This