Bitten korunma ve mücadele yolları | ONLINEANNE
Bitten korunma ve mücadele yolları

Bitten korunma ve mücadele yolları

Bugünkü konumuz çok iğrenç. Teknoloji ile ilgili bir sitede ne biti diye düşünebilirsiniz ama bit konusunda bile teknolojik çözümler olduğunu biliyor muydunuz? Ancak çok heyecanlanmayın; bitleri yok etme uygulaması çıkmış demeyi isterdik ama maalesef 🙂

Öncelikle diyelim ki çocuğunuzda hiç bit olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Amerika’da da Türkiye’de de gayet yaygın. O yüzden bitten korunmak için yapabileceklerinize göz atmakta fayda var:

1.Metal bir bit tarağı edinin.Öyle plastik, uzun saçlarda çıt diye kırılanlardan, yamulanlardan değil. İşte örneği Avrupa için, Amerika için.
2. Çocuklarınızı sık sık kontrol edin. İnternetten resimlere bakın. Kepek üfleyince gider, bitin yumurtası sirke saçtan çok zor çıkar.
3. Bit tarağı ile saçlarını taramalarına teşvik edin. En azından haftada bir ya da en iyisi banyoda, duşta..
4. Çocuğunuzu okula, cimnastiğe vs gönderirken saçlarına bitlerin hoşlanmadığı koku vs maddeleri kullanın: çay ağacı yağı*(Detaylar aşağıda), lavanta yağı, lavanta kolonyası, (bazıları saç spreyini de öneriyor)
5. Çocuğunuza başkaları ile toka, eşarp, şapka, tarak vs paylaşmamayı öğretin.

Diyelim ki çocukta bit var.  İşte adım adım bitle mücadele:

1. Önce başa gelen çekilir deyip derin bir nefes alacaksınız. Çünkü zaten hiç işiniz yokmuş gibi şimdi daha çok işiniz olacak, kafayı yemeden işe koyulun.
2. Kendinizi suçlamayacaksınız ve şu lafı hatırlayacaksınız “bitlenmek ayıp değil bitli kalmak ayıptır“.
3. Derhal çocuğunuzun okuluna, arkadaşlarının annelerine temasta bulunduğu diğer çocukların annelerine haber verin. İsterseniz utanıp vermeyin, karşılıklı işkence çekmeye devam edersiniz. Temizlersin, gönderdiğin bitler geri gelir.
4. Doktorunuzu arayıp ne kullanalım diye sorabilirsiniz. Bizden tavsiye Türkiye’de iseniz Paranit ya da Kwell, Amerikadaysanız Nix alacaksınız. Başka bir ülkedeyseniz doktorunuz söyler zaten. Kullanım kılavuzundaki gibi uygulayacaksınız.
5. Hiçbir ilaç biti bitirmez, hayal görmeyin. O yüzden bundan sonraki maddeler çok önemli:
6. Cetaphil yüz temizleme kremi alın bol miktarda (Türkiye’de de varmış  detaylar aşağıda**) ve 4. maddede ilaçlayıp yıkadığınız ve tam kurutmadığınız saçın diplerine, heryerine bol bol sürün. İyice köpürsün.
7. Kocaman bir havlu serin ya da banyoya oturun ve saçı bit tarağı ile taramaya başlayın. Saçın her yeri taranacak. Bu işlem saçta köpük kalmayana kadar devam etmeli.
8. Hiç köpük kalmayınca yine de saçı yıkaMAyacaksınız. Kurutma makinası ile en sıcakta kurutacaksınız. Cetaphil bu şekilde en az 8 saat kafada kalacak. İyi tarafı hiçbirşey belli olmuyor, bulaşmıyor, iğrenç değil, farkedilmiyor bile. Dolayısıyla gece cetaphilli yatmak da mümkün. Sonra normal durulayacaksınız ve durularken bir yandan bit tarağı ile tarayacaksınız.
9. 6., 7., ve 8. maddeleri üstüste 2 gün yapmanızı öneriyoruz. Nasılsa zararsız.
10. Sonra çocuğunuzu kucağınıza yatırıp her gün sirke kaldı mı diye kontrol edip kalan varsa temizlemek gerekiyor. Ayrıca tarama tavsiye edilir.
12. Evin diğer bireylerini de kontrol etmek ve varsa bu işlemleri yapmak gerekiyor 🙁

Bütün bu işlemlerin bir hafta sonra tekrarlanması lazım (3 hafta boyunca ama haftada bir kez). Arda derin derin nefes almayı unutmayın, kurtulmak için bunlar şart. Maalesef daha bitmedi. Bunlar da evde yapılması gerekenler ama ne kadar abartacağınıza rastladığınız bit miktarına göre karar verebilirsiniz ama hepsini yapmakta fayda var çünkü yastıkta kalan canlı bir yumurta hayatı tekrar dar eder:

1. Evde çocuğunuzun yayıldığı, başını koyduğu herşeyi çok sıcak suda yıkamak, ve de/ya da çok sıcakta kurutm makinasında kurutmak gerekiyor. Yataklar, yastıklar, kıyafetler, ceketler vs…
2. Yıkayamayacağınız yastık, peluş hayvan, oyuncakları bir çöp torbasına doldurup 3 hafta kullanımdan kaldırın.
3. Evi baştan aşağı elektrik süpürgesiyle süpürün ve ayrıca arabadaki araba koltuklarını unutmayın.
4. Tüm bunlar için kocanızı yardıma çağırın. O müsait değilse başka birini. Süpürme işini bir kaç gün yapmak lazım geliyor.Bütün hepsi tek bir insan evladı için çok fazla.
5. Tüm bunlardan sonra hala yaşıyorsanız kendinizi tebrik edin ve kahvenizi elinize alıp iki dakika oturun.
6. Bunları tekrar yaşamak istemiyorsanız en baştaki bitten korunma ile ilgili 4 maddeyi bundan sonra çok cidiye alın. Sadece sık tarakla tarayarak biti saça yumurtlamadan banyo borularına göndermek ya da çok başta yakalamak mümkün.

Peki teknolojik çözüm nerede: Diyelim ki çocuğun saçlar uzun, kestirmek istemiyorsunuz. Zaten bitli saçları kestirmek için kuaföre gitmeyin, başka insanların günahına girmeyin. Ya da siz temizliği yaptınız ama sizi temizleyecek adam yok. İşte teknolojik tarak. Bu tarağı alıyorsunuz ve de 8. maddeden sonra çocuk televizyon seyrederken, İpad oynarken vs manyak gibi taramaya devam ediyorsunuz. Ne var ne yok saçtaki tüm canlılara ve yumurtalara elektrik…Bir de saç maşası bu canlıları öldürüyor bilginize. Ailecek süslü olmanın faydaları 🙂

*Çay ağacı yağı: Yani tea tree oil olarak satılıyor ve 12 damla yağı 1 bardak suya katıp okula falan göndermeden önce saçlara spreyliyorsunuz. Çam ağacı gibi kokuyor. Bazıları bu kokuyu çok çirkin bulduğu için lavanta yağı lavender oil ile karıştırıp sürüyormuş. Rivayete göre bu kokuları bitler sevmiyor…Tek başın alavanta kolonyası, saç spreyi falan da kullananlar var.
**Cetaphil özellikle hassas, allerjen ciltler için kokusuz, kimyasalsız vs ürünler çıkarıyor. Özellikle egzamadan muzdariplere ya da çocuk, bebek gibi hassas ciltlere, kullanmaları gerektiğinde, doktor bu ürünleri öneriyor burada.  Burada saça sürülen aslında yüz temizleme jeli. Kwell gibi bit ilaçları bildiğimiz kimyasal, bu anlamda onları kullanmak istemeyenler için de cetaphil çözümü çok iyi. Aslında mantık bitleri boğarak öldürmek ve de kaygan bir madde kullanıp kolayca tarayıp kurtulabildiğin kadarından kurtulmak ve sonrasında fön makinasıyla yüksek sıcaklıkla saçta kalan sabunu da dondurup varsa kalanların da ölmesini sağlamak. Amerika’da 10 dolar olan bir ürünün 95 TLye satıldığını görünce bir yuh dedik ama sanıyoruz gramajı farklı. Neyse bu yöntem bir doktor tarafından önerilmekte, akademik araştırması vs de var. Maalesef biz de bunları yaşadık, bizzat denedik ve süper yöntem. Ancak Cetaphil yerine ne kullanılabilir derseniz maalesef bu konuda kaynak yok ama bence herhangi bir yoğun şampuan da aynı işi görür mantıken ki insanların zamanında zeytinyağı, mayonez gibi şeyleri kafasına sürüp bitten kurtulmaya çalışmaları da aynı sisteme dayanıyor. Çünkü bitler suda boğulmuyor ama bu tür yoğun bir sıvının içinde kalınca nefes alamayıp ölüyorlarmış. Ancak yoğun şampuan, sabun, bir de saçta yıkanmadan kalacak hassas derilerde alerji yapabilir diye sanırım cetaphil daha iyi. O yüzden cetaphil yoksa yerine  kimyasal içermeyen bir şampuanla denenebilir. Kafaya sürdüğümüz bit ilaçlarının daha zararlı olduğu kesin.  Iyyy yazarken bile psikolojik kaşınıyorum. Allah kimseye vermesin ama çoğu okullu canlı bir gün bitle tanışacaktır maalesef…Hadi kolay gelsin.

Ayrıca Amerika’da eve gelip bit temizliği yapan servisler bile varmış. İlaç falan da kullanıyorlar ama temel olarak tarıyarak temizliyorlar. Sırf tarayarak da bu illetten kurtulmak mümkün yani ama sadece tarayarak riske atmamak lazım. Nasıl tarandığını youtube’dan öğrenebilirsiniz:

Bu arada varsa bildiğiniz başka  yöntemler paylaşalım lütfen…

 Pin It on Pinterest

Share This