Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Kimilerimizin sabah uyanır uyanmaz neler olduğunu kontrol ettiği veya hava durumuna baktığı, gün bitene kadar da elinden düşürmediği akıllı telefonlarımızın gün içinde bizi yarı yolda bırakmaması için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Ben iOS 7.03 ile çalışan bir iPhone kullanıyorum. Aşağıda göreceğiniz ekran görüntüsü örneklerini kendi telefonumdan aldığımı hatırlatmak isterim. Gece boyunca şarj edilmiş telefonunuzla güne %100 gösteren dolu bir pille başlayıp, akşam üstüne doğru son bir mail cevaplamaya çalışırken bitmesine engel olmak için işte size bazı öneriler:

Wi-Fi ve Bluetooth Seçeneklerini Kapatın:
Evde veya işyerinde kullandığınız kablosuz ağ bağlatısı olan alıştığınız yerden çıkarken Wi-Fi yani Kablosuz Ağ opsiyonunu kapatabilirsiniz. Böylece siz sürekli yer değiştirirken, telefonunuzun sürekli kablosuz ağ arayarak şarjınızı tüketmesini engellemiş olursunuz. Internete bağlanmak için de servis sağlayıcınızın bağlantı imkanlarından yararlanarak, dışarıdayken bile kablosuz ağ bağlantısı olmadan bağlanabilirsiniz.

Aynı durum Bluetooth bağlantısı için de geçerli. Bluetooth kulaklığınızı kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun bu özelliğini kapatırsanız, sürekli eşleme yapmaya çalışmasını engellemiş olursunuz.

 

Söylemeden geçemeyeceğim, yukarıda tarif ettiğim durum elbette ki bir protestoya katıldığınız ve sürekli haberleşme ihtiyacı içinde olunan durumlar için geçerli değil. Hatta tam aksine. Servis sağlayıcıların verdiği hizmete ulaşamadığınız olağanüstü durumlarda, Wi-Fi (Kablosuz Ağ Bağlantısı) seçeneğinin özellikle açık olması elzemdir. Sizlerin de hatırlayacağı gibi bakınız Gezi Protestoları.

Uygulamalardan Gelen Bildirim Özelliğini Kapatın:
Akıllı telefonlarımızdaki mail, sms gibi sizin için çok gerekli olduğunu düşündüğünüz uygulamalar dışındaki uygulamaların otomatik bildirim özelliğini kapatabilirsiniz. Böylece sürekli bipleyen, zipleyen, yanıp sönen bir ekrandan kurtulmuş olursunuz. Ayarlar>Bildirim Merkezi (Notification Center) menüsü altından tek tek telefonunuzdaki her uygulama için karar verebilirsiniz.

Şarj Tasarrufu Yapan Uygulamaları Bulun:
Bu durum ne yazık ki iOS cihazları için geçerli olmasa da, aslında özellikle iOS 7 den sonra en çok bunlar için gerekli olduğunu düşünüyorum. Neyse ki iOS 7.0.3 le şarj ömrünün uzatılması konusunda az bir ilerleme kaydettiler, ancak yine de önceki sürümlerdeki gibi başarılı olamadılar.
Ancak android telefonlar için örneğin Samsung Galaxy S4 gibi telefonlar haızr kurulmuş şarj tasarrufu yapan uygulamalarla birlikte gelmeye başladı.

Aynı Anda Açık Olan Uygulamaların Sayısını Azaltın:
Kullandıktan sonra hemen tekrar ihtiyaç duymayacağınız uygulamayı tamamen kapatın. Böylece arka planda siz farketmeseniz de çalışmaya devam etmelerini ve telefonunuzun şarj ömrünü yemelerini engellemiş olursunuz. Bu özellikle lokasyon bilgisi içeren uygulamalar için geçerli.
Lokasyon bilgisi içeren ve GPS bağlantısı olan, Maps, Facebook Places gibi uygulamalar en çok şarjı tüketen uygulamalardır. İşiniz bittikten ve uygulamadan çıktıktan sonra, tamamen çıkmayı unutmayın.

open1

Ekran Ayarlarınızı Gözden Geçirin:
Şarjı en çok tüketen özelliklerden bir tanesi akıllı telefonunuzun ekran ayarlarıdır. Telefonunuzu genellikle kapalı mekanlarda kullanıyorsanız, çok parlak bir ekrana veya otomatik parlaklık ayarına ihtiyacınız yok aslında. Ekranınızın parlaklık ayarını biraz düşürürseniz, pil ömründe çok büyükbir fark gözreceksiniz. Yapabileceğiniz bir diğer ayar da, telefonunuzu kullanıp kenara koyduktan sonraki, ekranın otomatik kapanması arasında geçen zamanın ayarlanmasıdır.

Bu noktada bizim atladığımız sizin kullandığınız başka ayarlar da varsa öğrenmekten mutlu oluruz.

 Pin It on Pinterest

Share This