Mühendis Anne

Mühendis Anne

Bugün sizleri bir yandan çalışma hayatını sürdüren, bir yandan blog yazan Endüstri Mühendisi bir anne ile tanıştırmak istiyoruz. Kızının doğumundan itibaren deneyimlerini paylaşmak ve kızına bir anı bırakmak üzere yazmaya başladığı blogunu, profesyonel geçmişi ve girişimcilik konusundaki merakıyla muhendisanne.com sitesine çeviren Çiğdem Sezer, çocuğunu yetiştirirken teknolojiyle olan ilişkisini bizlere anlattı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz 🙂

1. Bize biraz kendinden ve çocuklarından bahseder misin? Mühendis Anne kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuk/ların yaşı, sınıfı vs)

İsmim Çiğdem, Endüstri Mühendisiyim ve üniversite – sanayi işbirliği alanında hizmet veren bir arayüz kurumunda çalışıyorum. Aralık 2008 tarihinden bu yana da kızım Yaren’in annesiyim. Kızım şu anda anaokuluna gidiyor. Onun doğumu ile birlikte yaşamımda her şeyin değiştiğini çok net söyleyebilirim. Hayatım onunla dolu dolu akıp geçiyor. Okumayı çok seviyorum ve tam bir kitap hastasıyım. Aynı anda birkaç kitap okurken bir yandan da daha sonra okuyacağım kitapların siparişini internetten veriyor oluyorum. Kendime bu konuda engel olamıyorum. Ayrıca fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Girişimcilik konusunda özel bir merakım ve çalışma alanım var. Kadın Girişimciler ve Teknolojik Girişimciler benim için çok önemli.

Mühendis Anne kimdir derseniz, her annenin kendi içinde bir mühendislik ruhu taşıdığına inanıyorum ve Mühendis Anne de bu düşünce doğrultusunda ortaya çıkan bir tanım. Şu anda da yazılarıma www.muhendisanne.com sitesinden Mühendis Anne kimliğimle devam ediyorum.

2. Ne zamandan beri blogun var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladın?

Hamilelik sürecim, doğum hikâyem, ikizlerimin doğumu ve Yaren’in hayata tutunması ile devam eden annelik sürecimde o kadar çok şey yaşanmışlık ve deneyim vardı ki bunları paylaşmak istedim. Kızım büyüdüğünde ona bırakabileceğim en güzel mirasın yazdıklarım olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle 2009 yılında kızımla yaşadıklarımı, deneyimlerimi paylaşmak için http://yarengunluk.blogspot.com/ adresli bir blog açtım. Bu blogda yazmaya başladığımda bunun sürekliliğini sağlamada kararlıydım ve gerçekten de bu zamana kadar yazmaya devam ettim. Yazmayı çok seviyorum ve bloğumda yazmaya başlamamla birlikte Adana Fikir Platformu’nda da yazmaya başladım. Fırsat buldukça burada da yazmaya çalışıyorum.

Yaklaşık bir ay önce de Mühendis Anne tanımının ortaya çıkması ile www.muhendisanne.com sitesini kurguladım. Yazılarıma buradan devam ediyorum artık. Bu sitede sadece kızımla yaşadıklarımı değil hayata dair notlarımı, anılarımı, deneyimlerimi, okuduklarımı paylaşmak istiyorum. Ayrıca Girişimcilik konusunda da bilgiler paylaşmayı hedefliyorum. Toplumumuzda kadın girişimcilerin ayrı bir önemi olduğuna inanıyorum. 

3. Hangi sıklıkta blogunda yazıyorsun? Yazılarında en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsun?

Haftada 1- 2 kez yazmaya çalışıyorum. Aslında daha sık yazmak istiyorum ama aynı zamanda çalışma hayatım da çok yoğun olduğu için buna fırsat bulamıyorum. Yazmak istediğim konuları ve hususları not aldığım bir dokümanım var. Sürekli bu dokümana not alıyorum.

Yazmaya ilk başladığımda önem verdiğim ana temalarım kızımla yaşadıklarımız, deneyimlerimiz, aktivitelerimiz vb konulardı. Şimdi ise daha geniş yelpazede yazmaya çalışıyorum. Mühendis Anne’de her annenin ya da anne adayının kendinden bir şeyler bulabileceği yazılar olacak. Daha önce de belirttiğim gibi Girişimcilik konusuna ayrı bir önem veriyorum ve özellikle Kadın Girişimcilere bilgi desteği vermek istiyorum. İlerleyen zamanlarda bu alandaki başarı hikâyelerini de paylaşmayı planlıyorum.

4. Sosyal medyayı kendi blogun açısından nasıl değerlendiriyorsun? Nasıl faydalanıyorsun?

Ben okumaktan keyif aldığım blogları, web sitelerini sosyal medya üzerinden daha kolay takip edebiliyorum. Blog ve sosyal medya birlikte olduğu zaman paylaşımlarınız daha çok kişiye ulaşabiliyor. Sosyal medyanın artık yaşamımızın bir parçası olduğunu kabul etmemiz lazım. Ben Mühendis Anne olarak yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı da Facebook ve Twitter üzerinden yapıyorum. Bu sayede hiç tanımadığım kişilere yazılarımı ve paylaşımlarımı aktarabiliyorum.

5. Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsun? Sizin evde televizyon dahil teknoloji ile olan ilişki nasıl?

Çalıştığım kurumda 2011 yılında “Bilim ve Teknoloji Yaz Okulu” programını düzenlediğimizde temel amacımız, bölgemizde ilköğretimde okuyan çocuklarımızı erken yaşta bilim ve teknoloji kavramları ile tanıştırmaktı. Bu programda çocuklarımıza bilgisayar ortamında çizim programı öğretilecek ve tasarlayacakları bir cismin çizimini yapmaları istenecekti. Program başladığında çocuklarımızın verilen bilgileri ne kadar kısa sürede alıp işlediklerini görünce çok şaşırmıştım. Hepsi de bilgisayarı o kadar iyi kullanıyordu ki, kendilerine öğretilen çizim programını da çok kısa sürede öğrendiler ve projelerinin çizimlerini tamamladılar. İşte ilk o zaman çocuklarımızın teknoloji ile olan müthiş iletişimini fark etmiştim. Program sonucunda çok güzel çizimler ve projeler ortaya çıktı. Günümüzde teknolojiyi hayatımızdan dışlamak mümkün değil. Eğer doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılırsa çocuklarımıza çok önemli yetenekler kazandıracağına inanıyorum. Onların yaratıcı olmalarını destekleyecek önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Bizim evde de teknoloji ile aramız iyi, ama bağımlısı değiliz en güzel yanı da bu. Televizyon izliyoruz ama çok değil.

cigdemscreenc

6. Çocuklarının teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu? 

Evde teknolojiyi en çok kullanan benim, çünkü çok seviyorum. Evimizde televizyon, bilgisayar, tablet vb araçlar var. Kızım da böyle bir ortamın içinde doğdu. Teknoloji ile kısa sürede tanıştı. Şimdi de aktif olarak masa üstü bilgisayar, tablet bilgisayar kullanıyor ve cep telefonundan da bazı oyunları oynuyor. Teknolojiden tamamen uzak durmasına karşıyım çünkü günümüz ve geleceğimiz tamamen bunun üzerine dayalı. Ancak tabii ki belli sınırlar dahilinde olmasından yanayım. Bunu kızım için sağladığımı düşünüyorum. Belirli sınırlarda teknolojiyi kullanmasını sağlıyorum.

7. Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsun? Önceliklerin bulunuyor mu?

Evde bununla ilgili kurallarımız var. Her daim bilgisayar ya da televizyon başında olmasına izin vermiyorum. Zaten kızım da böyle bir çocuk değil. Yaren hareketi çok sevdiği için onun en çok sevdiği oyunlar hareketin ön planda olduğu oyunlar. Kızıma bir top verin saatlerce bıkmadan oynar. Ama tableti bırakabiliyor.

cigdemkidc

8. (Tablet vb varsa) En çok kullandığın uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsun? (Televizyon: En sevdikleri çizgi filmler) (Web sitesi varsa En sevdikleri siteler)

Evde tablet bilgisayarda kullandığımız zaman uygulamalar bölümünden birlikte seçim yapıyoruz. Şu anda kullandığımız uygulamalar, Satranç, Bowling, Boyama ve Puzzle. Kendisinin seçtiği bazı oyunlar da var. Televizyonda bazen DVD izliyoruz. Kendi yaşına uygun çizgi film DVD’leri temin ediyoruz. Onları izlemeyi seviyor.

9. Bu uygulamaları hangi kriterlere göre seçiyorsun? Ücretli/ücretsiz, türkçe/yabancı dil, Reklamsız/reklamlı ..vb kriterlerin var mı?

Uygulamaları birlikte seçiyoruz. Yabancı dilde olan uygulamaları da tercih ediyoruz. Genelde ilk olarak ücretsiz uygulamaları indiriyor ve deniyoruz.

10. Çocuklarınla beraber teknoloji kullanma alışkanlığın var mı?

Teknolojiyi kullanarak birlikte çok şey yapıyoruz aslında. Kızımla birlikte tablet bilgisayarda bazen puzzle yapıyoruz, bazen de boyama yapıyoruz. Zaten genelde birlikte oynamak istiyor. Evde birlikte çizgi film DVD izliyoruz. Film seçimlerini birlikte yapıyoruz. En çok da birlikte müzik dinlemeyi seviyoruz.

11. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musun? Sence kullanılmalı mı?

Okullarda tabletin daha geniş alanda uygulanması gerektiğini düşünüyorum ama bu çalışma iyi koordine edilmeli ve eğitimde doğru bir şekilde konumlandırılmalı

12. Sence gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Senin olmasını hayal ettiğin ilişki biçimini tarif edebilir misin? 

Çok yakın bir gelecekte Teknolojiyi ve Sosyal Medyayı kullanmayan kalmayacak. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Teknolojinin ve Sosyal Medyanın mutlaka kullanılması taraftarıyım ama doğru bir şekilde. Doğru kullanım ile yaratıcılığımızın, üretkenliğimizin önemli ölçüde artacağına inanıyorum. Doğru kullanılmadığı zaman bunun aksi de söz konusu olabilecektir.

Teknoloji kullanımında olumlu veya olumsuz söyleyecek sözünüz varsa ve sitemizde konuğumuz olmak isterseniz lütfen buraya bir tık!

Konuk listemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!Pin It on Pinterest

Share This