Facebook’ta İstemediğiniz Uygulamalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Facebook’ta İstemediğiniz Uygulamalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bir vakit sitenin birine belki de farkında olmadan Facebook hesabınızla bağlanma veya ne olduğunu bilmeden bir arkadaşınızın gönderdiği oyun davetini onaylama gibi bir gaflette bulunduğunuzdan beri, her Facebook’a girdiğinizde abuk subuk uygulamaların davetleriyle karşılaşıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bunlardan kurtulabilirsiniz.

1. Bilgisayarınızdan Facebook’a bağlanın. Sağ üst köşede yer alan küçük çarka benzeyen tekerleğe tıklayın. Çıkan menüde Gizlilik Ayarları‘na basın.
2. Yeni açılan sayfada sol taraftaki Uygulamalar’ın üzerine basın.
3. Karşınıza Facebook hesabınızdaki yüklenmiş uygulamaların listesi gelecek. Düzelt/Değiştir üzerine basın. Burada çıkan pencerede Kaldır‘a basarak, istemediğiniz her bir uygulamayı kaldırabilirsiniz.

trfacebook2

4. Uygulamayı silmeden önce karşınıza bir onaylama penceresi çıkacak. O uygulamayla daha önce paylaştığınız bilgilerin silinmesini istiyorsanız aşağıdaki küçük kutucuğu işaretleyip, Sil düğmesine basabilirsiniz.

Eğer daha radikal bir işlem yapıp tüm yüklü uygulamaları silmek isterseniz, yukarıdaki birinci ve ikinci maddeyi yaptıktan sonra karşınıza açılacak pencerede, uygulama listesinin en başında yer alan ‘Uygulamaları, Oyunları, Plug-in’leri ve websitelerini Facebook ve başka bir yerde kullan?’ satırındaki Değiştir/Düzelt düğmesine basın. Burada yer alan ‘Tüm Platformları Kapat‘ seçeneğini işaretlerseniz, tümü tek seferde kaldırılacaktır.

trfacebook1

Ancaaak, bunu yaptığını takdirde tekrar eski haline getirseniz bile, yine de kaldırılan uygulamalar otomatik geri gelmeyecek, hepsini tek tek yeniden kurmanız gerekecek, haberiniz olsun.

Facebook şu anki haliyle bile, pek çok oyunla, uygulamayla ve üçüncü parti web siteleriyle entegre şekilde çalışıyor. Tablet veya telefonunuza kurduğunuz her yeni uygulama veya girdiğiniz her yeni web sitesinde Facebook hesabınızı kullanıyorsanız, tüm kişisel bilgilerinizi geliştiricilerin, reklam şirketlerinin ve başka pek çok alakasız insan/firmaya vermiş oluyorsunuz. Bu durumu kontrol altında tutmak için düzenli aralıklarla yukarıda tarif ettiğimiz işlemleri yapabilirsiniz.

Facebook’taki kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için neler yapmanız gerektiğini ayrıca bir yazıda sizlerle paylaşacağız.

Sizler de bizlerle yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu oluruz.Pin It on Pinterest

Share This