Noel Tatili 2013

Noel Tatili 2013

Ve yine geldik bir Noel sezonuna daha. Heryer ışıl ışıl… Biz seviyoruz yılın bu zamanını, tatil olmasını seviyoruz, etrafta yayılan iyimserliği seviyoruz. Her kültürden kendimize özel hoş anılar çıkarmayı seviyoruz.  Ağaçlarımızı süslüyoruz, çocuklarımızla heyecanla süsler yapıyoruz. Çocuklarımızın heyecanını paylaşmayı seviyoruz. Bunların hepsini sizlere göstermeyi de seviyoruz (instagram/Onlineanne)

Bu sene de Onlineanne Noeli seyahatte sevdikleriyle geçirecek. Birimiz Türkiye yollarında, birimiz Houston. Geçen Noel’den bu yana,  bizim Noel tatilimizde olan değişiklikler şunlar:

Damla ve Deniz 7.5 oldu hala diş perisine ve Noel babaya gönülden inanıyorlar (hikayenin öncesi burada). Diş perisinin yapmadığı gerizekalılık kalmadı bu sene. Üstüste iki gece gelmeyi unuttuğu oldu.  “unuttuğum için özür dilerim çok meşguldum” diye not bırakmaya kadar vardırdı işi. Kuzulara “Senin yazına ne çok benziyor”,”diş perisi sen olabilir misin”  şüphesi gelmesine karşın konuyu didiklemek bu sene de yemedi. Sanırım hepimiz inanmak istediğimize o yüzden sıkı sıkı bağlıyız böyle, kanıtları görmemecesine, gerçekleri istemediğimizden 🙂 Dişlerin neredeyse hepsi döküldü, zengin oldular. Noel baba, diş perisi dışında bir de okulda sınıfa gelip gelip duran, etrafı dağıtıp kaçan “Elf on the shelf” çıktı. Eve de gelsin diye bekleniyor ama aaa, yetti bea…(Bir de lepricon belası çıktı ki onu lepricon zamanı anlatırız).

Kuzey 5 oldu. Geçen sene Noel kurabiyesi yaparken annesine saçını başını yoldurmuştu ama bu sene kurabiyelerin hepsini o yaptı. Annesinin gözleri yaşardı, oğlum büyüyor diye. Kurabiyelerin şerefine Onlineanne tarihinde bir ilke imza atıldı, Kuzey’in kurabiye tarifi internette paylaşıldı 🙂 eee ne demişler “tarifsiz blog, pilavsız kuru fasulyeye benzer”.  Kuzey bol Noel babalı bir tatil geçirdi. Önce Almanya’da kutlamalara başladı, New York’da  kuzenleri ile devam etti. Bu sene ise, hem Amerikan hem Alman akımı olan bir Türk evi olduğu için, Aralık’ın 1’inde AdventKranz’ın(Noel Çelengi) ilk mumunu yakıp yakıp söndürdü. Alman kültürüne göre Aralık’ın her Pazar biri daha yakılan, toplam 4 mumdan oluşan ve en sonuncusunun Noel’de yakılması gereken AdventKranz’ın suyunu çıkardı, yakıp yakıp üfledi, anneye fenalık getirdi. Sonra 6.Aralık’ta (yine Almanlara göre) gelmesi gereken ChristKind için ayakkabılarını temizleyip bir gece öncesinden kapının dışına bırakmak gerektiğini annesine o hatırlattı. Buna rağmen unutan anne ise, sabahın 5’inde hatırlayıp, o uyanmadan hediye paketlemek zorunda kaldı tek gözü kapalı olarak. Aralık’ın ilk haftasını ‘St.Nicholaus mu?’, ‘ChristKind kim?’ kimlik karmaşası içinde geçti, ama sonunda kazanan yine Kuzey oldu. Bir yıllık şeker, çikolata stoğunu tamamladı. Almanların ‘Santa Claus bir CocaCola kahramanıdır, Amerikalıların uydurmasıdır’ demesine kulak asmadan, hediyeler istediği mektubunu da Santa’ya gönderdi.

3.5 luk Emre Noel babadan çok korkuyor -idi. Bu sene de Noel babanın kucağına oturmaya niyeti hiç yoktu; “Santa yuck” deyip duruyordu. Ama online anaların denizaşırı bir facetime’ı sırasında Kuzey’in helikopter uçurduğunu gördü. “tetetetter istiym” diye o akşam koştur koştur Noel babanın kucağına oturdu. Noel baba anladı mı bilemiyoruz, o istedi ama 🙂 Araları da gayet iyi. Hatta o zaman bu zamandır her gördüğü Noel babanın kucağında…

En güzeli gecen sene Noel babanın geldiği gündü. Houston’a gelen Noel Baba içeri girdiğinde 5 çocuk tarafında yaratılmış korkunç bir görüntü ile karşılaştı. Tamam, kurabiye ve süt bırakılmıştı, çocuklar bütün sene gayet usluydu. Ancak bir gün öncesinden yapılan resimler yerde, boyalar dağılmış, oyuncaklar birbirine karışmış, halı hamurlarla bilfiil işgal edilmiş, evde adım atacak hal kalmamıştı. Bu ahval ve şerait içinde Noel babanın gönülsüz yamakları gecenin üçüne kadar car car car konuşup kikirdeşerek paket yapmışlardı. Ancak evin o halini görünce Noel baba yamaklarının kafasının tası feci attı. Atan taslardan sonra Noel baba’dan bir kart geldi: “Kurabiye ve süt için teşekkürler. Ancak tam hediyeleri bırakacaktım ki dağınıklığınızı gördüm. O yüzden hediyeleri evde bir yere sakladım. İpuçlarını bulabilmek için galiba önce biraz temizlik yapacaksınız. Sonra da ipuçlarına göre hediyelerinize ulaşırsınız. Hadi bye, seneye görüşürüz”

Sabah çocuklar hediyeleri bulamayınca oluşan suratlar yamakların biraz kalbini sızlattı ama sonrasında büyük bir oyun başladı. Her yer bal dök yala oldu, ipuçları tek tek bulundu ve hediyeler saklandığı mutfak dolabından sahiplerine teslim edildi. Çocuklar o kadar eğlendi ki “Noel baba seneye de bunu yapsın” dediler. Yamaklar da çok mutlu oldu ve hadilemeden, deli danalar gibi çığırmadan etrafı temizletmenin gurunu da yaşamış oldular. Kolay değil, her zaman olmaz böyle saadet 🙂

Bakalım bu sene Noel baba ne yapacak bizlerin evinde, öptük hepinizi iyi Noeller, mutlu seneler…

Buyrun size Noel uygulamaları. Geçen seneki favorilemizden de var:

ElfYourself, ÜCRETSİZ (UİS)Pin It on Pinterest

Share This