Çocuklara Türkçe Dersleri

Çocuklara Türkçe Dersleri

Daha önce yazmıştık; yurtdışında yaşayan bizim gibi aileler için en önemli konulardan biri çocuklarımızın Türkçe öğrenmesi ve Türk kültürüne yabancı olarak yetişmemesi. Bu konuda karşılaştığımız sıkıntıları, attığımız adımları değişik başlıklarda paylaşmaya çalışıyoruz. Türkiye’dekileri ilgilendirmiyor diye düşünebilirsiniz ama aslında belli olmaz işin ucunda hepimizin derdi bir çocuğa yabancı dil öğretmek.Sizin öğretmeye çalıştığınız yabancı dil İngilizce ise bizimki de Türkçe 😉

Daha önce de belirttiğimiz gibi biz onlineanne olarak önemsediğimiz konularda karşımıza çıkan problemlerin çözümüne yönelik olarak -bireysel de olsa, küçük de olsa- nasıl katkıda bulunuruz diye düşünerek adım atmayı problemin kendisine üzülerek vakit kaybetmeye tercih ediyoruz. Çocuklarımıza Türkçe öğretmek konusunda da neler yaptığımızı paylaşmaya çalışıyoruz ki belki birilerine faydamız dokunur ya da birilerinden geri bildirim alırız. Gerçekten bu konuda fikir alabilirsek çok mutlu oluruz.

Biliyorsunuz birimiz Almanya’dayız ve birimiz Amerika’da. Çocuklarımızın Türkçe öğrenmesi konusunda farklı şehirlerde (ST LOuis, MO ve Berlisch-Gladbach) benzer bir sistemle bir Türkçe Dersleri oluşumu deniyoruz. Yaptığımız şey basit aslında; bizim gibi düşünen arkadaşlarımızla biraraya gelip basit adımlar atmaya çalışıyoruz.Bu çerçevede Türkçe dersleri adı altında bir araya gelme çabalarımızın olacağını daha önce yazmıştık. Bu sene itibarıyla 13 Türkçe dersi yaptık. Deneme yanılma yoluyla, çok küçük hedeflerle başladığımız bu toplantılar şimdi şimdi bir sisteme oturmaya başladı. Bu süreçte kullandıklarımızı, yaptıklarımızı minik bir sitede topladık. Orada detayları bulabilir, kullandığımız kaynaklara, önerilere, oyunlara, aktivitelere ulaşabilirsiniz.Yurtdışında tanıdıklarınız varsa onlara da ulaştırabilirsiniz, işlerine yarayacağını tahmin ediyoruz. Bundan sonrası için daha organize olacağımızı umuyoruz.

Çocuklara Türkçe Dersleri’nden notlar:

1. Çocuklarımızın yaşları genelde 5-9 aralığında. Türkçe seviyeleri çok farklı ve de en başta  çok da istekli görünmüyorlardı.İlk olarak ağırlığı tanışmaya, beraber oyun oynamaya ve bir Türkçe konuşan topluluk oluşturmaya verdik. Bu süreç bayağı uzun sürdü. Çocuklar birbirleriyle kaynaştılar, tanıştılar. Şimdilerde bir topluluk bilinci veriyoruz gibi hissetmeye başladık ve sanıyoruz zevk alıyorlar.

2. Maalesef ciddi ciddi uyarmazsak İngilizce konuşma egilimindeler. Hiç Türkçe bilmeyenler de olduğu için ibre onların tarafa kayıyor. Ama bu dersler sadece motivasyon, asıl etken evde annenin ve ya babanın (en azından birinin) istikrarlı olarak Türkçe konuşması…

3. “Çocuk oyunla öğrenir”, biz de test ettik onayladık 🙂 Ama sıkıcı olmayan, 5-9 yaş aralığındaki herkese hitap eden oyun bulacağız diye kasıp duruyoruz. Ancak bildik oyunları Türkçe olarak ve derse göre değiştirerek oynamak mümkün oluyor. Deve-cüce, sıcak patates,kutu kutu pense, tombala, vs. Ayrıca evlerimizde olan her türlü oyunu da Türkçe olarak oynatmanın bir yolunu buluyoruz.

4. Derslerde hareketli oyun olunca çok eğleniyorlar ama sonrasında tecrübesiz öğretmenler olarak bizler onları geri toplayamıyoruz 🙂 Son zamanlarda sıkıcı olmayı göze alarak oturtup yazı yazdırmaya başladık, kesinlikle daha verimli ancak daha sıkıcı oluyor. Köy okulu misali böylece herkese seviyesine göre farklı işler yaptırmak da mümkün oluyor. Biraz sıktıktan sonra hemen ardından bir elişi faaliyeti yaptırıyoruz, hem keyifleri yerine geliyor hem de Türkçe devam ettiğimiz için kelime dağarcıkları gelişiyor (hangisini istersin, ne renk, makas, uhu, kağıt, karton vs). Türkçesi iyi diye düşündüklerimizin bile, Türkçe konuşurken günlük dilde pek çok kelimeyi İngilizce kelimelerle ifade ediyorlar.

5. Dersleri tematik yapmaya başladık. Çok kültürlülüğü empoze ediyoruz. O yüzden Cadılar bayramından 10 Kasım’a kadar pek çok farklı konuyu Türkçe olarak işledik, devam edeceğiz.Zaten yok Noel’i, yok Paskalyası, yok Sevgililer günü derken 23 Nisan ve 19 Mayıs’a gelmiş olacağız :-).

6. Şikago konsolosluğuna da bu vesileyle buradan teşekkür etmek istiyoruz. İsteğimiz üzerine, daha önce bahsettiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nın Uzaktaki Yakınlarımız  eğitim setinden istediklerimizin bir kısmını ücretsiz olarak yolladılar. Bu kitapları websitesinden indirmek de mümkün ancak kitap hali bir başka oluyor. Sanıyoruz bulunduğunuz yerdeki konsolosluktan sizler de rica edebilirsiniz…

7. Çocuklara Türkçe öğretmek konusunda sitede ve daha önce burada belirttiklerimiz dışında yönlendirici kaynak aramaya devam ediyoruz. Yeni bir kaynak daha bulduk ancak henüz inceleyemedik: Dino Lingo Turkish for Kids. Sanıyoruz daha küçük çocuklar için bir set.

Bizden Türkçe öğretme haberleri de böyle. Ancak bu iş çok zor, çocuklar büyüdükçe de zorlaşıyor. Motivasyon, rüşvet, teşvik derken gerçekten bayağı uğraşıyoruz. Eh ne yapalım, artık ne kadar olursa…

Bu konuda düşüncelerinizi varsa önerilerinizi duymayı çok isteriz…

Dil Öğrenme ile ilgili diğer yazılarımız:

Çocuklara Türkçe ögretmek
Türkiye’de İngilizce Öğrenmek ve “Sessiz B” Şoku
Üç Dil Birden Öğrenen Bir Çocuk ve Teknoloji
Çok Dilli Çocuk ve Artikülasyon Gelişimi

 2 Yorum

  1. Ben de aldim bu kitabi. Kis tatilinde baktik biraz. Amerika’da su dergiyi de tavsiye ederim. http://bonbonkids.com/

    • Çok teşekkürler. Ben de düşünüyordum abone olsak mı diye ama ingilizceyi okuyup Türkçe’yi tercih etmezler mi diye aklıma takıldı.

Pin It on Pinterest

Share This