Kolay etkinlik 4: Yemek Yapmak

Kolay etkinlik 4: Yemek Yapmak

Okuyucular

Biz iki onlineanne yemek yapmayı hiç sevmiyoruz desek yeridir. Çoluk çocuktan önce pek dert değildi ama şimdi hergün kuşaklar boyu tüm anaların derdi olan “bugün ne pişirsem” krizi bizi de vuruyor. Bir de uğraş didin üstüne ev halkının “ben bunu sevmedim”lerini çek. Üstelik herkes evde sana yemek hazırlamaya mecburmuşsun gibi davransın. Yok efendim, “tuzu eksik”, “yağı fazla”, “ben onu sevmem”. Yok ya daha neler: eleştirmeyeceksiniz, önünüze ne konuluyorsa onunla yetineceksiniz. En azından efendi gibi hakkımızı vereceksiniz. İstersen yeme ama önce bir tadına bak, teşekkürünü et, hatta teşekkür yetmez iltifat et cicim. Üstüne şikayetçiyiz tariflerden, biz de biliriz yağı, şekeri basıp lezzetli atıştırmalıklar hazırlamayı. Ama biz tarife tarif demeyiz eğer tarif hem lezzetli, hem kalorisi az, hem besin değeri yüksek, hem glisemik indeksi düşük olmayınca 😉 Tabii bir de yapması kolay olacak; instagrama “çıt çıt çıt” gururla koyduğumuz  sarma, içli köfte gibi zor yemekler bize zorla yaptırıldı bilginize 🙂 (o yüzden dogalvekolay var bize özel, adı üstünde hem doğal hem kolay)

Ancaaak çocuklarımızla yapmayı sevdiğimiz aktivitelerin başında yemek yapmak var. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demeyiniz.  Bir kere etrafınız yardımcı kaynıyorsa çocuğunuzla yemek yapma ihtiyacı pek duymazsınız ama o yardımcılardan yoksa  siz pilav yaparken evdeki bızdık pek tabii ya pirinçleri yıkayacak, ya tencerelerle davul çalacak. iPad mipad dediğin öyle sihirli değnek değildir ki çocuğu her seferinde yemek hazırlayacağım diye oturt başına. iPad dediğin:

1) eğitici bir araçtır ancak başına beraber oturursan çocuğun hem eğlenir hem öğrenir.

2) zor zamanlarda bebek bakıcısıdır ama her yemek hazırlama zamanı iPad ziyan edilmez. Ekran zamanı dediğiniz o kısıtlı ve değerli zamanı zor zamanlar için saklayınız ki zamanı geldiğinde kıvranmayınız, mesela önemli telefon konuşmaları, mesela hastalık zamanları, mesela çocukları rica minnet birine bırakmışken, ya da  kocanızla önemli bir konu konuşmanız gerektiğinde ya da çok muteber misafirleriniz varken ne bilelim işte öyle…

Ayrıca zorunluluk olarak düşünülmediğinde yemek yapmak gerçekte çok eğlencelidir, çocukları çok güzel oyalar, zamane annesine “çocuğumla kaliteli zaman geçirdim” gururu ve çok ender hissettiği “iyi anneyim” hissini verir ;-), üstelik  çocuk için de hem eğlenceli, hem de çok eğiticidir. Büyüklük, küçüklük, miktar türevli matematiği geçtik, ince motor yetenekleri de geliştirir. Ayrıca erkek egemen toplumumuzda gerçekten adam edilmesi gereken erkek çocuk milletine çok önemli mesajlar verir, beraberinde kızlara da verir. Yeri gelmişken buradan “küçük hanımlara tarifler” gibi cinsiyetçi yemek kitap başlıklarına da çok bozulduğumuzu belirtelim. Küçükbeyler de tarif ister ve üstelik de küçük beylerin önüne yemek koyacak küçük hanımlar yetiştirmiyoruz biz kız anneleri, haberiniz olsun. Ellerine mi yapışır, beraber yapsın herkes, hayat müşterek… Bizim evlerde mutfak sadece kadınlara değil büyük, küçük, cinsiyetten bağımsız, insanlara ait bir yerdir.

Neyse kızlı, erkekli, anneli, babalı, arkadaşlı, arkadaşsız bizim tonlarca mutfakta çekilmiş fotolarımız mevcut çünkü hayatlarımız mutfakta geçiyor (instagram.com/onlineanne #OLAmutfak). İnstagrama koyduklarımız gerçek hayatın çok azı valla. Tabii ki mutfakta hayat her zaman bayram değildir. Çocuklarla yemek yapmak pis iştir ardından acayip temizlik gerektirir ama onu da evde yapacağınız temizliğin hemen önüne denk getirirseniz bir taşla iki kuş vurursunuz. Ayrıca keyifliyken bu işe kalkışmak gerekir çünkü çocuklar illaki konuyu dağıtıp amaçladığınız hedefi saptırır. Kayu’nun annesi gibi bir anne değilseniz delirebilirsiniz.

Sonuçta herşeye rağmen şiddetle tavsiye edilir. Çocuklara dışarıdan alınma kötü atıştırmalık vermek yerine evde oturup berabercene yapasınız inşallah. Bir taşla kaç kuş…

Yani yemek uygulamaları ne zaman gözümüze girer? Yemeği de yaparlarsa 😉 Yemek yapma dağınıklığını almayayım dediğiniz zamanlar için de buyrunuz bizim sevdiğimiz yemekli çocuk uygulamaları:

 

 

 

 

 

 

Önceki kolay aktivitelerimiz:
Tatil günlerinde çocuklara çok kolay aktivite
Çocuklara çok kolay aktivite önerileri devam ediyor
Çok Kolay Aktivite 3 – Silly Putty2 Yorum

  1. Son noktasına kadar katılıyorum yazdıklarına ve aynen bir kız annesi olarak erkek evlat annelerine sesleniyorum “kocandan yardım etmiyor vs. diye yakınacağına sende oğluna öğret birşeyler ilerde hayır duası alırsın 😛 valla benden söylemesi”

    • :-)) Önce şu “kıyamam oğluma” anlayışının değişmesi lazım.

Pin It on Pinterest

Share This