Çocuklar için 11 Kod Yazma Uygulaması

Çocuklar için 11 Kod Yazma Uygulaması

Okuyucular

Çocukların yetişkinlere göre teknolojiye ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde adapte olduklarını hepimiz biliyoruz. Ancak teknolojiyi sadece kullanıcı bazında tüketmek değil, aynı zamanda yaratmak olarak da görmek gerektiğini savunuyoruz.
Gönülden istiyoruz ki, özellikle Türkiye’den de teknolojiyi yaratan, dünya çapında etkileri olacak yeniliklere imza atacak çocuklarımız çıksın. Teknolojiyle içiçe olan aileler olarak ısrarla savunduğumuz bir durum var. Bizleri hırslı ebeveynler görmeyin ancak dünyadaki trendlere bakınca, artık çocuklarımızın sadece bir yabancı dil bilmesi gelecekte onlar için yeterli olmayacak, bunun yanında mutlaka bir de programlama dili biliyor olmaları beklenecek.

Bu açıdan bakınca elbette iş yine ilk başta biz ebeveynlere düşüyor. Ne de olsa ‘Ağaç yaşken eğilir’ değil mi? Çocuklarımızın teknolojiyi sadece kullanmaları değil, üretmelerine yönelik de birşeyler yapabiliriz. Peki nasıl mı? Tabii ki yine oyunla…

İşte bu amaçla yeni başlayanlardan ustalık seviyesine kadar olan iOS ve Androidler için kodlama uygulamalarını sizler için araştırdık.

Aşağıdaki liste 5 yaş çocuklarından 12 yaş ve üzeri gençlere kadar herkesi kapsıyor.

1. Kodable, iPad, Non-Pro versiyonu Ücretsiz, 5 yaş+, 12,99TL
kodable
Kodable programlamayı ve problem çözmeyi çocuk dostu bir ortamda çocuklara anlatmayı hedefleyen bir uygulama. 5 yaş ve üstü için tasarlanmış. Pro versiyonu 3 ayrı dünya ve 90 seviyeyle geliyor.

2. Cato’s Hike: A Programming and Logic Odyssey, iPhone, iPad, iPod, (Lite versiyonu Ücretsiz), 8,99TL, 6 yaş+
catoshike
Bu programlama uygulaması da yine 5-6 yaş çocuklar için. Cato isimli bir çocuğun bir portalden başka bir dünyaya geçmesiyle başlıyor. Ancak bu dünya Cato’nun bildiği kurallarla işlemediğinden, engelleri geçebilmek için program yazması gerekiyor. Resimli kartların bulunduğu bir programlama arayüzü, ebeveynlere yönelik görsel bir açıklama kılavuzu ve kolaydan zora doğru giden programlama mantığı çerçevesinde oluşturulmuş bu uygulamada 60 seviye ve 12 açıklama bulunuyor. Çocuk dolaylı olarak programlamanın temellerini öğreniyor.

3. Move the Turtle, iPhone, iPod, iPad, 5,49TL, 6 yaş+
movetheturtle
Sezgisel olarak kolaylıkla kullanılan bu uygulama grafik komutlarla temel bilgisayar programlamasını öğretiyor. Sevimli Kaplumbağa adım adım temel mantıktan başlayarak karmaşık işlemlere kadar çocuklara eşlik ediyor. Apple’ın New&Noteworthy bölümüne seçilen bir uygulama olduğunu belirtelim.

4. Codecademy: Hour of Code. iPhone/iPad/iPod, Ücretsiz, 7 yaş+
codecademy
Bu uygulamanın amacı yeni başlayanları kod dünyasıyla tanıştırmak. Telefonun arkasında çalışan uygulamaların ve ziyaret edilen websitelerinin nasıl çalıştığına dair temel içeriği tanıtıyor. Kullanıcıların kodu gördükleri zaman arkasındaki temel yapıyı anlamalarına yardımcı olan bir uygulama.

5. Codea, iPad, 17,99TL, 7 yaş+
codea
Bu uygulama kullanıcıların aklına gelen herhangi bir görseli, oyunu veya simülasyonu yaratmalarını sağlıyor. iPad’in Multi-Touch gibi bir takım özelliklerini kullanarak interaktif objelere dönüşmesin sağlıyor. Ayrıca Codea, tasarımın arkasındaki koda müdahale edilmesine izin veriyor. Lua programlama dili ile üretilmiş bu uygulama, sembollerden ziyade basit bir uygulama dili sunuyor.

6. Cargo-bot, iPad, Ücretsiz,7 yaş+
cargobot
Codea ile hazırlanmış ilk ‘oyun’ olan Cargo-Bot, çocuklara programlamanın temellerini öğreten öğreten bir uygulama. Bir çeşit yapboz oyunuyla kullanıcılar bir robotun hareket etmesini sağlıyor. Retina grafikleri ve üretilen çözümlerin YouTube üzerinden paylaşımı söz konusu.

7. Daisy the Dinosaur, iPad, Ücretsiz, 7 yaş+
dinosaurdaisy
Her yaştan çocuğun sürükle bırak mantığıyla kullanabileceği ve dinozor Daisy’i hareket ettirebilecekleri temel bir programla uygulaması. Sezgisel olarak kullanımı çok kolay olan bu uygulama, programın objelerini, sıralamayı, döngüyü çocuklara rahatlıkla anlatabiliyor.

8. Light-Bot, iPhone, Android, iPad, Lite versiyonu Ücretsiz, 5,49TL, 9 yaş+
lightbot
Bu bir programlama yapboz uygulaması. Bu oyun içinde programlamanın temel konseptinde olan prosedürler, döngüler, kontrol gibi akış mantığı veriliyor. 40 seviyesi ve 20 yıldız toplamayı gerektiren aşaması mevcut.

9. Hakitzu Elite&Robot Hackers, iPhone, iPad, Android, Ücretsiz, 9 yaş+
hakitzu
Çocukların Javascript’i öğrenmelerini sağlayan bir uygulama. Programlamayı önceden bilmek gerekmiyor. Yeni başlayanlar için ideal. Birden çok oyuncuya izin veren bir robot dövüşü oyunu. Ancak kullanıcılar başlangıç, programcı ve ‘hacker’ olarak ilerleyebiliyor oyunda. Yani ne kadar çok elle kod yazılırsa oyunda o kadar çok puan toplanıyor ve daha güçlü araçlara erişiliyor.

10. Hopscoth, iPad, Ücretsiz, 9-12 yaş
hopscotch
Sezgisel olarak bloklarla inşaat yaparken kodlamanın temellerini öğreten bir uygulama. Ayrıca çocuklar bu uygulamada kendi oyunlarını, animasyonlarını interaktif ve renkli bir ortamda yaratabiliyorlar. Karakterleri hareket ettirmeyi, çizmeyi, birbiriyle etkileşime geçirmeyi, sarsmayı hatta bağırmalarını bile programlayabiliyorlar. MIT’nin Scratch uygulamasından esinlenerek hazırlanmış olan bu uygulama, 2013 ve 2014’te pek çok ödül kazandı ve Apple’ın 9-12 yaş grubuna yönelik en iyi uygulamaları içinde yer aldı.

11. L2 Code CSS, iPhone, iPod, iPad, 5,49TL, 12+
css
CSS e hazırsanız bu uygulama size veya çocuğunuza göre. CSS ile bir web sitesi tasarlamayı adım adım açıklamalarla öğreten bir uygulama.

 

KODLAMA ÖĞRENMEK İÇİN WEB TABANLI KAYNAKLAR – 15 yaş+

1. AppInventor
Android Telefon ve tabletler için en hızlı şekilde uygulama geliştirmenizi sağlayan bir kaynak. Yeni başlayanalar bile bu sitede birkaç saat içinde bir uygulama hazırlayabilir. Adım adım açıklama videolarıyla desteklenen bölümü sayesinde programlama konseptini öğretiyor.

2. GameStar Mechanic
Kullanıcıların kendi video oyunlarını tasarlamalarına yardımcı oyun bazlı çalışan bir site. Profesyonel insanlardan oyun tasarımı kurslarının alınabildiği, orjinal oyunların oluşturulabildiği ve 250 bin tasarımcının bulunduğu ortamına tasarladığınız oyunu gönderebildiğiniz bir site.

3. Scratch
Scracth, MIT den öğrenciler, akademisyenler ve kendi alanlarında uzman pek çok kişinin desteğiyle hazırlanmış eğitici bir programa dili. Kaydetmeden sitede mevcut projelerle oynamak, değiştirmek ve test yapmak mümkün.

4. Tynker
10-15 yaş çocuklarına yönelik bir site. Temel programlamaya, ses çıkarmayı, karakterleri hareket ettirmeyi, çizim yapmayı, tekrar ettirmeyi öğreterek giriş yapıyor. Kendi yapboz oyunlarını hazırlamaya yönelik her türlü görsel ve yazılı açıklamayı içeriyor.

Bunların dışında bildiğiniz/kullandığınız uygulamalar, kaynaklar varsa bizi haberdar edin, listemizi genişletelim.1 Yorum

  1. Helal olsun aradığım şey buydu

Pin It on Pinterest

Share This