Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknoloji deyince, şu çok meşhur Google Glass’tan başka aklınıza neler geliyor? Sizce bu teknolojilerin hayatımızı iyileştirmeye nasıl bir faydası olacak? Engellilerin hayat kalitesini nasıl etkileyebilir?
İlk aşamada aklınıza gelen cevapların hepsi olumlu yönde olabilir. Elbette ki buradaki en önemli konulardan bir tanesi bu teknolojilerin sıradan insanlar için ne kadar ulaşılabilir olacağı. Bir diğer konu ise, bu giyilebilir teknolojilerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olup olmadığına ilişkin araştırma sonuçlarının kesinleşmesi. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da bu konuda pek çok çalışma yapılıyor ve finanse ediliyor. Hatta bu sene 11. düzenlenen Giyilebilir Teknoojiler Konferansı 27-28.Ocak.2014 te Münih’te yapılıyor.

Gönül isterdi ki Türkiye’den de benzer projeler çıksın ve dünyaya, insanlığa mal olsun. Ancak bir internet sitesinin kaderinin bir insanın iki dudağı arasında olduğu bir ülkede, bu noktaya nasıl gelinebileceğinin cevabı şu anda aklımıza gelmiyor.
Kendi değerini başkalarından elde ettikleriyle artırmaya çalışmayanlar, sadece tüketmek yerine birşeyler de üretmeyi isteyenler, merak etmekten vazgeçmeyenler ve özgürlüklerinin elinden alınmasına karşı çıkanlardansanız hala umut var demektir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı giyilebilir teknolojik aletleri sizler için sıraladık:

Not: Kimbilir biz bu yazıyı yayınladığımız sırada belki Türkiye’deki yeni internet düzenlemeleri yürürlüğe girmiş olabilir. Burada örnek verdiğimiz bazı ürünlerin vimeo, youTube üzerindeki videolarına ulaşamayabilirsiniz. Alıcınızın ayarıyla oynasanız da farketmez…:-(

Akıllı Mücevherler

smartbracelet

Giyilebilir teknolojiler söz konusu olduğunda moda dünyasının bundan geri kalacağı düşünülemezdi elbet. Amerika Moda Tasarımcıları Birliği ile Intel’in bu konuda ortak çalışmaları başladı bile. Intel’in İş Geliştirme ve Strateji bölümü başı olan Ayşe İldeniz, 7/24 internet bağlantısı sunabilecek akıllı ve şık bilezikler konusunda çalışmalara başladıklarını belirtti bile. Çok yakında kadınların rüyalarını Apple ve Burberry işbirliğiyle hazırlanan bileklikler süslemeye başlayacak.

Çocuklar ve yaşlılar için bileklik şeklinde telefonlar.

childrenwristband

Belirlediğiniz alanın çıkılırsa size alarm vermesini sağlayabiliyorsunuz. Güvenlik, adam kaçırma vb kriminal olayları azaltacağı kaçınılmaz ancak özel hayatına karışıldığını düşünen çocuk sayısı artacak gibi…

Sağlıkçılar için özel gözlük

Hemşireler ve hasta bakıcıların sizi delik deşik etmeden en uygun damarınıza ulaşmalarını sağlayan, anatomik olarak hastanın sorunlu bölgesinden temiz görüntü almayı sağlayan gözlük.

Smart Diaper

Bebeğinizin idrar testlerini yapabilen, olası böbrek problemlerini, dehidre olup olmadığını ve ilgili sonuçları kolayca elinize verebilen bir bebek bezi. Yeni doğanların ihtiyaç duyulduğu takdirde idrar yollarıyla ilgili muayenelerinin yapılabilmesinin en kolay yolu.

İtfaiyeciler için Ayakkabı içine Konan Sensör

İtfaiyecilerin duman altındaki adımlarını, lokasyonlarını yerin metrelerce altında dahi tespit etmek üzere geliştirilen bir ürün. Bu sayede itfaiyecilerin göçük altında kalma, yaralanma gibi risklerini minimuma indirmeyi amaçlıyor.

Giyilebilir Davul

Sokakta yürürken, evde otururken, otobüs beklerken kendi ritminizi yaratmak ve  hayatı daha eğlenceli hale getirmek için bu davul setini içinize giyiyorsunuz. 6 sensörlü giyilebilir bir davul seti $89 satışa sürülüyor. Türkiye’de ne kadar tutar bilemiyoruz ama Avrupa ve Amerika’daki sokak sanatçılarına yenilerinin ekleneceği ve sokakların müzikle dolacağı kesin. Nefis!

Mayın Detektörü

landmineshoe

Ayakkabının içine giyilebilen ek bir tabanlık gibi kullanabileceğiniz bu detektör, belli bir alan içindeki mayınları bulmaya yarıyor. Bu tür yeni keşifler dünya tarihinde ilk olarak hep askeri organizasyonlar tarafından desteklenmiş ve geliştirilmiştir. Nitekim bu projede Kolumbiya ordusundan çıkmış. Hayata geçirilmek üzere çalışmalar devam ediyor. Düşünsenize asker ya da sivil, böyle bir tabanlık kolayca herkesin ulaşabileceği bir seviyeye gelse, kaç çocuğun, gencin hayatı kurtarılabilirdi?

Köpeğinizin aklını okumak ister miydiniz?

nomorewoof

Şimdilik üç temel duyguyu sahiplerine tercüme eden bu alet ile köpeğinizin uykusu geldiğini, kızdığını ve merak ettiğini söylemesi özellikle acemi sahipler için hiç fena olmasa gerek. Acaba bebeklerde de çalışıyor mudur diye düşünmeden edemedik. 🙂

Dikkatinizi toplama aleti

mazonistickeepfocuseddevice

Tembeller ve kendini bir türlü yapacağı işe odaklayamayanlara birebir bir alet. Biraz da mazoşist olmanız gerekiyor bunun için. 12 farklı set halinde farklı yerlerde kullanabileceğiniz bu cihazlar testleri ve her ekipmanı hazırlanmış ancak henüz piyasaya sürülmemiş. Konsantre olmayı bıraktığınız anda mesela rahatsız edici bir ses, kısa bir titreşim hatta düşük bir elektroşok bile alabilirsiniz. Hadi sıkıysa şimdi dikkatinizi dağıtın 🙂

Görme engelliler için gözlük

restoressight

Görme engellilerin şekilleri ve renkleri ayırt etmelerine yardımcı bir gözlük. 20 yıllık bir araştırmanın sonucu üretilen bu ileri teknoloji gözlüklerden önce hastanın retinasına 60 mikroskobik elektrot yerleştiriliyor. Bunlar kullanılan gözlükle haberleşiyor ve beynin ilgili alanlarını uyararak bazı şekil ve renklerin görülmesini sağlıyor.

 Pin It on Pinterest

Share This