Skylanders’ın var mı derdin var | ONLINEANNE
Skylanders’ın var mı derdin var

Skylanders’ın var mı derdin var

Okuyucular

Belki evinde Wii,Play Station, XBOX olanlar bilir bu cihazlarla çalışan Skylanders isimli oyunu ve takım arkadaşlarını. Cihaza takılan parıldayan bir portal üzerine yerleştirilen Skylanders figürleri ile ekranda, uzaktan kumanda yardımıyla oynanan bir oyun. Özellikle son çıkan Swap Force figürleri Pixar filmi kalitesinde. Her karakterin bir elementi var. Toprak, hava, ateş, su, ölümsüz vb sınıflardan oluşan 8 elementten bir tanesinden gücünü alan figürler bunlar. Swap Force ise mıknatısla birleşmiş iki parçadan oluştuğu için, isterseniz su elementi bir karakterin altıyla hava elementi figürün üstünü birleştirerek yeni bir karakter yaratabiliyor ve yeni güçler elde edebiliyorsunuz. Bu figürlerin hepsi oyunda kendisiyle gelinen noktayı belleğinde tutabiliyor.

Bizi takip edenler bilir, bizler dengeli ve bilinçli kullanılması şartıyla teknolojinin karşısında değiliz. Bu nedenle de bir süre önce çocukların Wii, Play Station ve XBOX gibi konsol oyunlarını oynamaları hakkında bir araştırma yapmıştık. Bu tür teknolojilerin özel eğitime gereksinim duyan çocukların eğitiminde nasıl kullanıldığını ve neler yapılabildiğini de başka bir yazıda anlatmıştık. Türkiye’de de bu tür eğitimleri veren bir özel eğitim eğitmenini sizlere daha önce de tanıtmıştık.

Skylanders gibi konsol oyunları, video oyunları gibi konulara henüz hiç aşina olmayanlar için de kısaca şöyle özetleyebiliriz belki. Bu tür oyunların çocuklara temelde 4 yararı var:
1. Yabancı dillerinin (ingilizce) gelişmesine yardımcı
2. Problem çözme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı
3. Hayal güçlerinin artmasına yardımcı
4. Çocukların isterlerse birlikte takım olarak oynamalarını isterlerse birbirlerine karşı oynamaları mümkün

Hatta geçenlerde Uykusuz Anneler Kulübü’nde yazdığımız bir yazıda da belirttiğimiz gibi, video oyunlarının çocukların gece gördükleri kabuslarını ve korkularını yenmelerine dahi yardımcı olduğu söyleniyor.

Şimdi tüm bu yukarıda saydıklarımız tamam da, bu durumun aynı Amerikan Girl Doll gibi bir insanı çıldırtma noktası var. Parlak bir fikrin ürüne dönüşüp ilham verici bir girişimcilik örneği haline gelmesini sağlayan şeylerin başında tabii ki bizi “seve seve” para harcamaya yönlendirebilmesi oluyor. Yani oyunu tasarlayanları, hazırlayanları takdir etmemek elde değil. 32 ana karakterden oluşan bu figürlerden başlangıçta 3 tanesini başlangıç seti olarak alıyorsunuz. Tabii bir de oyunun CD’sini ve portalini. Bu karakterlerden mesela Skylanders Giants ve yeni çıkardıkları Swap Force yani altı-üstü değiştirilerek tamamen kendi kombinasyonunuzu yaratabileceğiniz figürlerin fiyatı hemen hemen aynı. Daha küçük figürler bunlardan biraz daha ucuz ama güçleri de aynı oranda daha az. Tam tatlı tatlı oyunu oynayıp zevk almaya başlamışken, oyunda girmek istediğiniz bir başka kapı/bölüm keşfediyorsunuz, ancak oraya girmek farklı güçlerinizin olması gerektiğini öğreniyorsunuz. İşte burası kırılma noktası. Oyun teknik, grafik açıdan o kadar başarılı ve tatminkar ki yeni bir figürü istememek elde değil. Oyunun arkasındaki ticari iş mantığının da başarısı burada zaten. Yeni figürün yeni güçleriyle neler yapabileceğinizi düşünsenize bir değil mi? Oyunu 100% tamamlamak için gereken figür ihtiyacınız ortalama 7 ile 10 arası.

Türkiye’de bu figürlerin en son çıkanlarını hemen bulamayabilirsiniz. Genel olarak da Türkiye’de bunların daha pahalıya satıldığını bize arkadaşlarımızdan gelen siparişlerden biliyorum. Yine de elbette son karar sizin. Çocuğunuz bu oyunu istemeye başladıysa olumlu yönlerini öne çıkaracak şekilde hep birlikte eğlenerek oynayabilirsiniz.

Bu noktaya kadar mümkün olduğu kadar objektif bir şekilde oyunu incelemeye çalıştım çok sevgili okurlar. Bu noktadan sonra çocuk gelişiminde teknolojinin etkilerini tartışan bir web sitesi sahibi olan ama galiba çocuğuyla çoktan kuşak farkı yaşamaya başlamış bir annenin düşüncelerini okuyacaksınız. 🙂

Bu oyun hakkında kendimi arada kalmış hissediyorum. Elini veren kolunu alamıyor desem yerinde olur.  Muhtemelen para veren tarafında olduğumdan ve  eve benim dışımda girmiş bir konu olmasından olacak, nedir bu durum anlamakta güçlük çekiyorum.
– Hadi parıldayan portali ve başlangıç Skylanders setini aldık, neden bir macera içinde illa başka yerlere girmek için “başka güçleri” de olan diğer figürleri de almak zorundayız?
– Aynı figürle ve onun yapabildikleriyle bir macerayı tamamlasak ve onun keyfini önce bir yaşasak olmaz mı evladım?
– Dünyanın parasını verip de yenilerini eklemeye çalışmaktansa, sen elindekilerden maksimum fayda sağlamaya çalışsan olmaz mı çocuğum?
– Hem sen bugün biraz kitap okumuş muydun ya da ne bileyim başka bir oyunlar oynamış mıydın?

Bu arada en çok işe yaradığını görmek istediğim nokta şu an için gerçekten kabus ve korkuların bitmesi noktası olurdu ki henüz öyle bir başarıya da ulaşamadık. Skylanders’larla barışamamış bir anne okudunuz, teşekkürler, ben artık çekileyim. Daha hamileyken erkek çocuklar kız çocukları gibi fazla ‘aksesuarlı’, masraflı olmaz diye büyük konuşan kendime huzurlarınızda bir kez daha teessüflerimi sunuyorum.4 Yorum

  1. Merhaba , evet dunyanin neresinde olursak olalim sanirim ayni duygulari paylasiyoruz.
    Bu skylanderlerin devresini bizde atlattik. Yaklasik bir sene oglum cok ilgilendi ve 35 civarinda Giant ve Swap force evde cekmekecede son 6 aydir bekliyor. Bir sure sonra oyunlardada doyum noktalari oluyor . cok haklisiniz elini veren kolunu kaptiriyor ama yararlarida bi okadar var yukarida siraladiginiz gibi :)))

  2. en uygun ve en hızlı nasıl temin ederiz…Biz yeni başladık ve her ay 1 figür alarak devam edeceğiz…

  3. Gerçekten Oldukça Hoş bir yazı sanırım mudavimlerinden olacağız.

Pin It on Pinterest

Share This