Güvenli İnternet Kuralları Posteri

Güvenli İnternet Kuralları Posteri

İinternette çocuklarımızın güvenliğine ilişkin dikkat etmemiz gerekenleri bir süredir yazıyoruz.  Bu yazılarda  anlatmaya çalıştıklarımızın hem çocuklarımızın, hem biz ebeveynlerin aklında daha kolay kalması için bir görsel oluşturduk.

poster130220

Bu aralar tam da internet yasası üzerine devlet mercilerince yapılan açıklamalarda çocukların internette dolaşırken başına gelebilecekler hakkında örnekler verildi. Sansür yasasının gerekliliğini vurgulamak için yapılan bu örnekler aslında hem konunun önemini hem de internet güvenliği politikalarımızın nasıl yanlış temeller üzerine kurgulandığının bir göstergesi. İnternette çocuklarımızın Başbakanın söz ettiği tipte sorunlarla karşılaşmaması için sansüre değil çocukların bilgilendirilmesine yönelik politikalara ihtiyaç olduğunun altını çiziyoruz. Çocukların nelere tıklayıp nelere tıklamaması gerektiğini öğretmek biz büyüklerin işi deyip konumuza geri dönelim.

Bu görseli yine çocuk istismarı ile ilgili konuda yaptığımız gibi ücretsiz ve herkesin kullanabileceği formatta burada sunuyoruz. Dilerseniz çıktısını alıp evinizde bilgisayarın bir köşesine “hatırlatma” amacıyla koyabilir, dilerseniz bir poster olarak okullarda çocukların dikkatini çekebilecek yerlere asabilir ya da sadece paylaşarak yayılmasına yardım edebilirsiniz.

Yazılarımızda ve bu görselde bahsettiğimiz konuların çocuklar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayacak bir aktivite kitapçığı ise çok yakında yine burada olacak 🙂

İnternet güvenliği ile ilgili yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Yeni Başlayan Çocuklar için Güvenli İnternet Kuralları
Siber Zorbalık Nedir?
İnternet Kullanımıyla İlgili Çocuklarımızla Konuşmamız Gerekenler
İnternet Güvenliği Aktivite kitabı

 

İnternet Güvenliği Posterini indirmek için tıklayın!

 

 4 Yorum

 1. Afişiniz çok yanlış ifadeler içeriyor. konunun uzmanına danışsanız iyi edersiniz.

  • Size bir çok kez mail göndermemize rağmen ulaşamıyoruz. Öncelikle yorumunuzu okuyunca tekrar dönüp afişimize baktık. Gerçekten “neyi yanlış ifade etmiş olabiliriz” diye samimiyetle gözden geçirdiğimizi bilmenizi istiyoruz. Biz yine bir yanlış göremedik ama yeniden düşünmemize yol açtığınız ve bize yorum bıraktığınız için teşekkür ediyoruz.

   Ancak bilmenizi istiyoruz ki kullandığımız ifadelerin tamamını “uzman”lığı tartışılmayan Türk ve yabancı kaynaklardan aldık. Konunun oldukça geniş olması nedeniyle yanlışlığından çok “eksik” ele almış olabileceğimiz için de kaynakları da ayrıca belirttiğimiz geniş bir kitapçık hazırlama aşamasındayız.

   Sizin eleştirinizi saygıyla karşılıyoruz ancak bu aşamada revize edebilmemizi sağlayıcı yönde detaylandırmanızı rica ediyoruz. Lütfen bahsettiğiniz “çok yanlış ifadelerin” neler olduğunu bize anlatabilir misiniz?

 2. Posterinizi çok beğendim. Yapıcı olmayan, vur-kaç tarzı, moral bozma amaçlı eleştirileri kafanıza takmayın.

  • teşekkür ediyoruz 🙂

Pin It on Pinterest

Share This