Nezaket Fasulyeleri

Nezaket Fasulyeleri

Okuyucular

Genel olarak nazik bir toplum olduğumuz söylenemez herhalde. Çok iyiliksever falan olduğumuz söylenir ya, bizce o da tartışmalı.  Ama “çocuklarımız nazik, görgülü iyiliksever olsun” diye hepimiz istiyor gibi görünüyoruz. Biz çocuklarımız nazik olsun istiyoruz ama onlar bizim istediğimiz kadar nazik değiller. Şimdi aile sırlarını ortaya dökmeye gerek yok ama kilometrelerce uzakta iki onlineanne evinde bu haftaki konu nezaketti, ancak görgü ve iyilikle beraber genişletilmiş bir nezaket konusu.

Almanya’da Kuzey (5) bir kitap okudu. O kadar etkilendi ki oturdu listesini yaptı (http://instagram.com/p/keZSFGwTWf/). Yemekten önce ellerimizi yıkamak, Teşekkürler-Lütfen kelimelerini uygun şekilde kullanmak, doğru düzgün el sıkışmak filan gibi maddelerden oluşan upuzun bir liste.  Ama pratiğe yansımalarını ilerde görmeyi umuyoruz. Çünkü hala “aaarkh” diye geğirip, sonra eliyle ağzını kapatıp “hiihiii, pardon” larımız devam ediyor. Emre’de de 3.5 yaş itibariyla başlayan aynı nazik hareketler… Bu arada Defne’nin Annesi’nin evinde de benzer durumlar varolduğundan oturup çok güzel bir görgü kuralları listesi yapmıştı geçenlerde. Buradan indirip bir yerlere asabiliriz hepimiz… Yani biz asacağız…

Amerika’da Damla ve Deniz’in (7) okulunda Random Act of Kindness haftası etkinlikleri vardı. Kısaca Nezaket Haftası diyelim. Ancak bu nezaketin planlanmamış ve de iyilikle genişletilmiş olanı. Artık bu günlerin gününü takip etmekten yorulduk ama bir vesileyle söz etmek de lazım. Meğerse böyle bir organizasyon bile varmış. Nezaket konusunu sofrada nezaket, bayramlaşma, teşekkür, kutlama , geçmiş olsun gibi “ayıp oluuur” zihniyetinden daha bir üst ölçeğe taşımak isteyenler için güzel fikirler var. Bir de Dharma ve Greg’i hatırlayanlar parmak kaldırsın, Dharma yapardı öyle şeyleri hani park yerinde süresi bitmiş arabalara bozuk para koyardı ceza yemesinler diye. O işte random act of kindness:-)

Neyse ,okulda bu konuda da kitap okundu (One Smile-Carol Mc kinley) sonra sınıfta konuştular. Üstüne okulda resimdeki Nezaket duvarını yapmışlar.. Birisi nazik bir şey yapınca kalplere yazıp asıyorlar. Neyse ben bunları “bizimkiler nazik nazik dolanmaya başladılar, hayırdır” vesilesiyle değil, eve gelen yazıyla öğrendim. Bir de okuldan konuşma konuları yolluyorlar. Bu ayın konusu “bucket fillers”dı . Yani insanların kovası olduğunu düşünüyoruz ve de o kovayı güzel hareketleri dolduruyoruz. Çocuklar bunu pek güzel anlamışlar. Teori süper, biz bir de uygulamaya gelelim.

Tam da nezaket gününde Damla, Deniz, Emre birbirine girdiler. Hiç de nazik olmayan bir biçimde bağrışlar, çağrışlar, birbirini suçlamalar, hatta benden korkmasalar saç baş yolma bile olacak.  Derken konu üst merciye kadar gelince evin içinde yeni bir uygulama başlattık:

Nezaket fasulyeleri uygulaması (okuldaki teorik çerçeveden de o esnada haberimiz yok). Taa önceden canımız sıkıldığında boyadığımız bir sürü fasulyemiz vardı rengarenk (http://instagram.com/p/hWUATMwTbL/). Neyse bundan sonra bir istek ya da sıkıntısını dile getirmek isteyen herhangi bir aile bireyi bunu nazik bir biçimde yaptığında, ya da birbirimize/başkalarına bir güzellik yaptığımızda bir kavanoza fasulye atıyoruz. Önce “nezaket ne” dedik. kelimeyi anlamadılar. Kindess deyince “haaa” oldular. “Nasıl işletelim” bu sistemi diye fikirlerine başvurduğumda cevap aynen şöyleydi: “hepimizin bir kavanozu olsun, nazik olduğumuzda içine fasulye atalım, kavanoz dolunca sen bize oyuncak al; nazik olmadığımızda fasulyeler eksilsin” oldu. Ödül ve cezaya odaklanmış çocuk milletinin önerisi başka ne olsun. Benim önerimse şu oldu ” Herkesin ortak kullanacağı tek bir kavanozumuz olsun. Nazik olduğumuzda içine fasulye atalım. Nazik olmadığımızda hiçbirşey yapmayalım ama fasulyeleri hatırlatıp birbirimizi uyaralım. Sonunda oyuncak falan almayalım çünkü birşey almak için nazik olmuyoruz, zaten nazik olmamız lazım. Ama kavanoz dolduğunda birbirimize karşı ne kadar nazik olduğumuzu görüp mutlu olabilir ve bunu da o zaman kutlayabiliriz. Ne ile kutlayacağımıza o zaman karar verelim” oldu. Ah ne demokratik, ne nazik bir aile peh peh…

Tabii ki çocuklar bu öneriyi beğenmediler. Eski köye yeni adet olur muydu, okuldaki gibi yapsınlardı. Onlar ödül, oyuncak istiyordu falan filan. “Heeyt, tamam tartışma bitmiştir. Buyrun kavanoz, buyrun fasulyeler ve de amacımız kavanozu hep beraber doldurmak ve de dolarsa (?) -ki benim de gözlerim dolacak- “ne kutlama yapacağımızı yeniden tartışmaya açarız, sürpriz olsun” dedim demokratik demokratik (eee başımızdakilerin bir bildikleri var herhalde.  “Fikrinizi söylediniz ama ben beğenmedim, dolayısıyla bildiğimi yaparım” demokrasisi.) Böyle demokratik olunca işler hızlanıyor tabii ki. Başladık…Kaç gün  oldu kavanozda sadece 14 fasulye var. Fasulyeleri unutarak yaptıkları nezaketlerde fasulye yağdırdık, öyle 14 oldu yani. Düşünün bizim nazik lady, lord ahalisini.

Bizimkiler bu sene kar ve buz nedeni ile arada okula gidiyor ya.Yine tatildi geçen; bu sefer galiba Abraham Lincoln’un yaşgünü. Ve aynı zamanda bizim evin babasının da yaşgünü. Alışveriş merkezine pasta almaya gittik. Orada da meğer nezaket günü kutlaması varmış. Çocuklara nezaketi dükkanlar yapmışlar. Herbirini ziyaret edip hediye alıyorsun falan. Çok anlamlı oldu  (!) Mesela gitmeyeceğin oyuncakçıya bu sayede gidip çocuğuna almayacağın şekeri büyük bir iyilikmiş gibi ücretsiz alıp normalde almayacağın oyuncağı satın alarak geri çıkıyorsun ve de iyi bir fikrin nasıl kapitalizme alet edilebileceğine dair harika bir gözlemin daha oluyor 🙂 Yine de bu fikir geliştirmeye açık hakkını yemeyelim. Çünkü poster ve şapka hediyesi aldık mesela ya da atlı karıncaya parasız bindik… Bizimkiler çok nazik şimdi. Biz analar, daha da naziğiz…Bu nezaket konusu bu sene şölenlerle kutlanıyor anlayacağınız.

Peki sizin evlerde nezaket konusu ne durumda?

Ayrıca nezaket uygulamaları da varmış meğer, her şeyin uygulaması var ya:

iKiva for kiva.org ÜCRETSİZ (ihtiyacı olanlara para borç verme)

iDo Good Deeds, 3,59 TL (her güne bir iyilik önerisi var çeşitli konularda)

Way of Life – The Ultimate Habit Maker & BreakerÜCRETSİZ (aslında bu istemediğiniz huylardan kurtulmanıza yardımcı bir app yani iyilik deyince kendinize de iyilik iyilikten sayılabiir)

 

 

 

 1 Yorum

  1. Cok guzel fikirler …cok yararli oluyor..Cok begendim….

Pin It on Pinterest

Share This