The Lego Movie ve Yaş sınırı olayı

The Lego Movie ve Yaş sınırı olayı

Geçenlerde onlineanneler olarak aramızda “Lego movie için minimum yaş ne acaba” diye konuştuk. Farkettik ki birimize göre 6+, birimize göre 8+ 🙂  Sonra merak edip bakınca herkesin ayrı bir fikri olduğunu gördük ama 7+ diyenler galiba çoğunlukta. Bu yaş işinin bir otoritesi yok biliyorsunuz. Film derecelendirmeleri de çok yardımcı değil aslında. Filmler G, PG, PG13, R, NG-17 olarak derecelendiriliyor. G (herkes seyredebilir) olan film bulmak nerdeyse imkansız. Çoğu film zaten PG, yani aile olarak siz karar verin yani içinde yine de küçük çocuklarınıza uygun olmayan konuşma, görüntü vs olabilir demek. Biz de bunu “çocuğunuzla beraber seyredin gerekirse müdahale edin” diye anlıyoruz. (PG-13 13 yaşın altı seyretmesin, NG-17 17 yaş altı seyretmesin kesinliği içeriyor. R yine 17 yaş altında kararı şiddetle uyararak kararı ebeveyne bırakıyor).

Neyse PG olan The Lego Movie çok hareketli bir aksiyon filmi, kimse ölmese de belli miktar şiddet var denebilir (Hani polisin oraya buraya ateş açması falan). Çok kibarsanız “stupid, darn, heck vs gibi kelimeler” de bulunuyor, Türkçeye nasıl çevirirler bilmiyoruz. Ticari kaygı had safhada haliyle. Koştur koştur kendinizi bir lego dükkanına gitmeniz mümkün. Positif mesaj dolu ama rahatsızlık seviyenize göre bazı karakterleri seksi bile bulabilirsiniz. Yani değerlendirme kriterlerinin hepsi öznel … Bu değerlendirmeleri bir uzman yaparsa aynı kriterlerin nesnelmiş gibi  algılanma olasılığı da yüksek. Günümüz dünyasında geldiğimiz nokta, özellikle çocuk konusunda, bize her daim “ne yapmamız gerektiğini” söyleyecek mercilere olan yoğun ihtiyaç. Haliyle  öznel değerlendirmeleri bir uzman yaptığında işin içine giren nesnellik algısı gerçekte yanıltıcı bile olsa ebeveynlerin üstünden yük alıyor. Ama maalesef filmler için “uzmanlar “gidebilirsiniz” dedi” rahatlamasını sağlayamıyoruz, kendimiz karar veriyoruz mecbur 🙂

Bu durumda Kuzey (5) tek çocuk olarak filmi seyretmek için biraz bekleyecek gibi görünüyor. Damla ve Deniz’in 7.5 yaş olarak filme bayılarak gittiler ve de çok severek çıktılar. Peki 3.5 yaş Emre? işte ikinci çocukların kaderi mi desek onlar için sınırlar hep esnek. Ablaları nedeni ile hep yaşının üstündeki filmlere merak sarmış durumda. Dörtgözle ailecek sinemaya gitme hayalimiz olduğu için Emre 3.5 yaşında ilk sinama tecrübesini Frozen’la yapmıştı bir kaç ay önce. Hepimiz açısından çok başarılı bir deneyimdi. Lego Movie’yi de ailecek görmek istediğimizden hep beraber gittik. Emre için pek çok sahnenin çok hızlı olduğunu düşünmemize rağmen Emre büyük bir ilgiyle seyretti ve filmi çok beğendi. Ancak ne kadar neyi anladı tartışılır. Aslında anlamayıp aksiyondan hoşlandı boş boş, büyük ihtimalle.

Baba grafikleri beğenmediğini ve filmin mesajının çocuklar için ağır bulduğunu beyan etti. Grafikler konusuna “katılıyor musunuz bu eleştiriye” deyince evdeki herkes “bir Frozen gibi olamaz haliyle ama güzeeel” modundaydı. Mesaj konusu Damla ve Deniz tarafından çok net algılanmıştı. Ve biz kızlar filmi müziğini “everything is awsome” çok beğenmiştik.

Filmin detayına girmeyeceğiz çünkü zevkini kaçırtma tehlikesi var. Ancak bizce Lego bizim de daha önce tartıştığımız “kullanım talimatlarına uyarak yapılan Lego’nun neresi yaratıcı” eleştirisine bu filmle cevap vermeye çalışmış bangır bangır 🙂 Ayrıca filmde başrol karakterinin hayatı ve de kendisi ile gözlemleri, özel biri olmak, sıradan biri olmak, günlük hayatın uyuşturuculuğu konusunda bizce hoş detaylar da var.

Sonuçta bir filmi seyretmek için minimum yaş konusu tamamen çocuğa bağlı. Bizim kızlar çok duygusal olduklarından 4 yaşında Up filmini seyrettiklerinde çok üzülüp etkilenmişlerdi. Bilmeyenler için filmin giriş kısmı insan evladına “hayat dediğin bir gündür o da bugündür” konusunu süper özetlemektedir. Bu film nedeni ile “ölüm konusu, hepimiz ölecek miyiz, yaşlanmanı istemiyorum”lar hayatımıza girmişti mesela… Bize göre de “nasılsa girecek”ti, kasmadık, aşmaya çalıştık. Disney’in Beauty and the Beast filmini 3+ yaşta seyretmek isteyip seyredememişlerdi, Beast’den kokmuşlardı ve biz de kapatmıştık.  Ama aynı filmi Emre neredeyse 2.5 yaşından beri ablalarıyla seyrediyor ve korkma belirtisi göstermiyor. Up’ı seyretse  “çok da tın” olacağını tahmin ediyoruz.

Bunları “2.5 yaşında bırakın istediklerini seyretsinler” anlamında yazmıyoruz bir daha hatırlatalım – hatta ekran zamanı önerilerini bir daha koyalım. Her evin kendi düzeni içinde tutturulan denge her çocuk için “en ideal” çözümü içeremiyor maalesef…Yani herşeyden etkilenen, çabuk korkan çok duygusal bir çocuk sözkonusu olsa bile The Lego Movie o kadar korkunç gelmedi bize. Emre ya da Kuzey gibi küçük çocukların bu tür filmleri seyrettiği zaman  zarar göreceklerini sanmıyoruz ama filmin hakkını verdiklerini de pek düşünmüyoruz. Bütün bunlar sinemaya neden gittiğimiz konusunda düğümleniyor. Yaşları farklı çocuklarınız varsa verilen kararlar genelde “ortalama fayda” çerçevesinde ele alınabilirken  tek çocuğunuz varsa “her etkinlikte maksimum fayda” ilkesini işletme şansınız daha yüksek…” neyse ne, beraber zaman geçirdik; oh ne güzel” ile “bu beraber geçirilecek zaman diliminde daha zevkli bir seçim yapılabilir miydi” arasındaki fark ve belki de dert etmeye değmez…

Peki sizler çocuğunuzu hangi filme götüreceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

http://www.mpaa.org/ratings/what-each-rating-means

 2 Yorum

  1. Ben bir filme gitmeden önce commonsensemedia.org da filmler için verilen ratinglere ve yazılan yorumlara bakıyorum. Bazı filmleri orada önerilen yaştan daha erken izlemiş oldu oğlum ama yine de commonsense’e bir gözatıyorum.

    Çocuklar için yapılan filmlerin ortak özelliği çok hızlı ve çok renkli olmaları sanki. Herşey çok çok çok. Oğlumun ilk izlediği filmlerden biri Pixar’ın Cars’ı oldu. Bir araba delisi olarak ister istemez filme bayıldı. Ancak bu tarz filmleri izleyip bir filmden beklentileri hız ve bol renk/hareket olan çocuklar daha yavaş tempolu, daha barışçıl filmleri sıkıcı buluyorlar sanırım. Oğluma Miyazaki’nin çizgi filmlerinden birini izlettiğimizde filmin yaklaşık 20inci dakikasında ‘Anne film ne zaman başlayacak?’ diye sorduğunu hatırlıyorum 🙂

    • Hahaa, Miyazaki’ye verdiği tepki süpermiş. Biz daha onu seyrettirmedik. Sakin filmleri sıkıcı bulduklarına katılıyorum. Yine de dozunda alsın diye yaşının gereği çizgi filmlerle idare ediyoruz biz hala

Pin It on Pinterest

Share This