Çocuklar En Erken Ne Zaman E-Posta Kullanmaya Başlamalı?

Çocuklar En Erken Ne Zaman E-Posta Kullanmaya Başlamalı?

Kimi ebeveynler çocuklarına daha doğduklarında birer Facebook, Twitter vb sosyal medya ve e-posta hesapları açıyor ve zamanı geldiğinde çocuğuna bırakıyor. Bazı okullar velilerle iletişimde e-posta adreslerini kullanmayı şart koşuyor. Çocuğunuzla ve okuluyla ilgili haberleri size e-postayla ulaştırıyorlar, bu arada çocuklara da kendi ‘domain’lerinden e-posta hesabı çıkarıyorlar. Hem bu konuda onlara eğitim verebilmek hem de siber zorbalıkla mücadele adına kontrol altında tutabilmek için…

Bir çocuğun ne zaman kendi adına sosyal medyayı kullanmaya başlayabileceği konusunu bir sonraki yazıya bırakırsak, sizce bir çocuk en erken ne zaman e-posta kullanmaya başlamalı?

Hemen her konuda olduğu gibi uzmanlar yine bu konuda da farklı görüşlere sahipler. Bazısı çocuk talep ettiği andan itibaren -ki bu genellikle 6-7 yaş civarı oluyor- alınabileceğini ancak ailenin bilgisi dahilinde kullanılması gerektiğini savunurken, internette karşılaşabilecekleri tehlikeler nedeniyle bir kısmı da 13 yaşından önce hiç tanıştırılmaması noktasındalar. 6-7 yaşından itibaren okulla birlikte hayatlarına daha çok giren bilgisayar kullanımıyla, çocukların hem yazı yazma konusunda gelişeceklerini hem de teknolojik iletişimin önemli bir parçasını öğreneceklerini söylüyorlar.

Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok ne yazık ki. Her ailenin kendi kuralı olarak ortaya çıkıyor. Temel olarak çocuğun olgunluğuna, iletişim becerilerine, sosyal çevresine dayanarak verilmesi gereken bir karar. Bir de elbette gmail gibi servis sağlayıcıların koydukları bazı yaş sınırları bulunuyor. Ancak çocuğunuz 13 yaşından önce bunu talep eder noktaya geldiyse çeşitli araçlar kullanarak ona hesap açabilmeniz mümkün. Tabii uyması gereken kuralları ona iyice anlattıktan sonra. Eğer bu kurallara uymaya söz veriyorsa sizin kontrolünüzde email kullanabilir. Bu amaçla geliştirilmiş çok daha küçük çocukların da kullanabileceği e-posta uygulamalarını bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız. Şimdiden söyleyelim bu uygulamaların hepsi -ve aslında çocukların uyması gereken temel kural- ailelerin çocukların tüm e-posta trafiğini gözlemesine imkan vermesi.

Bu yolu seçtiğimiz takdirde yani çocuğumuzun aldığı ve gönderdiği tüm e-postaları görebileceksek, bu durumda oluşabilecek sorunları sizlerle de tartışalım istedik:
– “Çocuğuma tüm maillerini kontrol edersem, yaptığı her işlemi takip edersem ona e-posta hesabı açacağımı” söyledim. Acaba onun kişisel haklarına müdahale etmiş oluyor muyum?
– Kontrollü bir mail uygulaması kullanmazsa çocuğumun kimlerle mailleştiğini, onu üzecek/kızdıracak/utandıracak maillerle karşılaşıp karşılaşmadığını nasıl bileceğim?
– Artık “e-postalarımı kontrol etmem lazım” diye daha çok bilgisayarda/telefonda vakit harcamak istemeyecek mi?
– Çocuğuma SPAM, JUNK ya da zararlı içerikte olan mailleri açmaması gerektiğini nasıl öğretebilirim? Bu tür maillere nasıl cevap vermesi gerektiğini nasıl bilecek?
– Bilgisayara Ebeveyn kontrolü uygulamaları kurarsam, onu takip ettiğim için bana kızar mı? Bunu ona söylemeli miyim?

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

photo credit: RambergMediaImages via photopin ccPin It on Pinterest

Share This