Çocuklar için Güvenli E-Posta Uygulamaları

Çocuklar için Güvenli E-Posta Uygulamaları

Geçen haftaki Çocuklar En Erken Ne Zaman E-Posta Kullanmaya Başlamalı yazımızda bu soruya cevap aramıştık. Özetle, bu sorunun kesin ve net bir cevabının olmadığı ve çocuğun olgunluğuna, iletişim becerilerine bağlı olarak her ailenin kendi şartları içinde karar vermesi gereken bir konu olduğundan bahsetmiştik. Elbette ki yaşı kaç olursa olsun çocuğumuza uyması gereken kuralları anlatmamız gerekiyor. Peki sizce bu kurallar ne olabilir?
Örneğin;
1. Tanımadığı insanlardan gelen mailleri açmaması,
2. Gerçek hayatta bir şekilde tanıdığı kişilerden gelen mailler olmasına rağmen onu üzecek/utandıracak/kızdıracak e-postaları açmaması ve size söylemesi,
3. Kendisinin bir başkasını üzecek/utandıracak/kızdıracak e-postalar oluşturmaması veya başkalarıyla paylaşmaması,
4. Spam ve Hoax mailleri ayırt etmesi ve bunları cevaplamaması,
5. E-Postaların eklerini size danışmadan açmaması… olabilir.

Genel anlamda online ortamda güvenliğini ve kendisini korumaya yönelik bu tür kurallar her ailenin kendi içinde oluşturulabilir. Yeri gelmişken bir kez daha bahsedelim, sadece e-postaları değil, internette çocuklarımızın kendilerini korumaya yönelik bilmeleri gerekenleri kapsayan “OLA ile 15 dakika: İnternet Güvenliği Aktiviteleri” yeni aktivite kitapçığımızı çok yakında yayınlayacağız. Bizi takipte kalın 😉

Konumuza dönecek olursak, diyelim ki çocuğunuz 13 yaşından önce kendine ait bir e-posta hesabı kullanmak istedi. Siz de yukarıdakine benzer kuralları onunla konuştunuz ve ona bir hesap açmaya karar verdiniz. Ancak yine de onun bu kurallara uyduğundan ve güvende olduğundan emin olmak istiyorsunuz. İşte size bu anlamda yardımcı olabilecek, çocuklar için güvenli e-posta uygulamaları:

Tocomail: Bir grup ebeveyn tarafından çocukların güvenli bir ortamdan e-posta kullanımını sağlamaya yönelik hazırlanmış bir uygulama. 6-7 yaşından itibaren çocuklar için, içinde çeşitli çizim/boyama seçenekleriyle henüz yazmayı bilmeyenlerinin bile kartpostallar hazırlayıp aile/arkadaş gruplarına e-mail gönderebilecekleri altyapısı var. Daha da önemlisi ebeveynler için güvenlik ayarları bölümü bulunuyor. Çocuğun kime mail atıp kimden mail alabileceğine karar verebiliyorsunuz. “Taciz Tanıma” opsiyonu ise çok yakında eklenecekmiş.

Maily: Ücretsiz bir iPad uygulaması. Boyama, yazma, fotoğraf çekme, damgalar vb araçlarla çocukların e-posta oluşturabilmeleri için hazırlanmış bir uygulama. Yine ebeveynlerin kontrolünde tabii ki. İletişime geçebileceği kontakları siz oluşturabiliyorsunuz. Aldığı ve gönderdiği her mailin bir kopyasının size gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Çocuğunuz e-posta göndermeden önce sizin onayınızdan geçmesini ayarlayabiliyorsunuz.

Zillamail: Ücretsiz üyelik halinde spam kontrolü, güvenli email servisleri ve filtreleme özelliği sunan bir e-posta sağlayıcı. Yine ebeveyn kontrolü mevcut. Gelen ve Giden e-postaların birer kopyasını kendinize alabiliyorsunuz. iPhone ve iPad ile de uyumlu çalışabiliyor.

Bunların dışında gmail ile de çocuğunuzun tüm e-posta aktivitelerini gözlem altında tutabileceğiniz ayarlamalar yapmak mümkün. Aşağıdaki videoda çocuğunuz için bir e-posta hesabını nasıl açabileceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz. Arada durdurup gösterilen işlemleri yapabilmek için video penceresini ayrı bir pencerede açmanızı tavsiye ederiz. Video ingilizce olduğundan yabancı dil sıkıntısı olanlar için videodaki önemli noktaları aşağıda tekrar belirtelim:

1. Çocuğunuz için gmail e-posta hesabı açarken kendi doğumgününüzü girmenizi tavsiye ederiz. Çünkü gmail normal şartlarda 13 yaşın altındaki çocuklara hesap açmıyor.
2. Hesap Yaratırken en altta yer alan Google Plus sosyal medya ortamında paylaşım yapma ve bilgilerinizi kullanma seçeneğini kaldırın.
3. Ayarlar bölümünde Genel başlığı altındaki Tarayıcı seçeneğinde “Her zaman https kullan” opsiyonunu seçin
4. Daha sonra Chat başlığına gidin. Çocuğunuzun chat yapmasını istemiyorsanız (ki başlangıçta tavsiye etmiyoruz) Chat Kapalı seçeneğini seçin.
5. Web Clips başlığı altındaki “Gelen Kutusunda web clips Göster” seçeneğinden işareti kaldırın.
6. Son olarak Hesaplar ve Import başlığına gidin. Burada çocuğunuzun e-postalarını görmek için kendi email adresinizi girin.Bunu yaptıktan sonra kendi eposta hesabınızı açıp size google’dan gelen e-postadaki linki onaylamanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra çocuğunuza gelen e-postaları görmeniz mümkün olacak.
7. Kendi hesabınızın Ayarlar bölümüne gidip, Hesaplar ve Import başlığında bu sefer de çocuğunuzun e-posta adresini girmeniz gerekiyor. Bu noktada çocuğunuzun mailine gelen onaylama kodunu girmeniz gerekiyor.
8. Çocuğunuzun gönderdiği tüm mesajları da görmek isterseniz, Ayarlar bölümüne girip, İletme ve POP/IMAP başlığı altında adresinizi girmeniz ve size gelen maildeki onaylama linkini tıklamanız gerekiyor.
9. Daha sonra Filtreleme başlığı altında çocuğunuzun ve iletim bölümüne de kendi e-posta adresinizi girerseniz, çocuğunuzun başkasına gönderdiği tüm mailleri görebilirsiniz.
10. Son olarak eğer çocuğunuza güveniyorsanız, internet tarayıcınız üzerinden kendisinin kullanması için adres ve şifresini ona verebilirsiniz. Ancak yine de temkinli olmayı tercih ederseniz, bilgisayarında/tablette/telefonda/iPodda kullandığınız mail programları içinde (Outlook vb) onun adına siz bir defalığına adresini ve şifresini girerek bu uygulamalar içinden e-postasını kullanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece şifresini kolaylıkla değiştiremeyecektir.

Önceki yazımızda belirttiğimiz oluşabilecek sorunlar hakkında bizim savunduğumuz görüş ise şöyle: Firmalar hesap açma konusunda 13 yaşı baz alsalar bile, çocuğunuz ister 13 yaşından küçük ister büyük olsun, ilk defa e-posta kullanmaya başlayacaksa, ebeveyn kontrolünde kullanması gerekliliği. Ancak yine yaşından bağımsız olarak en azından başlarken, çocuğunuza ebeveyn kontrollü program/ayarlarla bunu kullandığını açıkca söylemek gerekiyor. Böylelikle hem onun iznini almış ve dolayısıyla onun kişisel haklarına müdahale etmemiş olacak, hem de yaşadığı problemleri beraber çözerek onu bu konuda eğiteceksiniz.Pin It on Pinterest

Share This