Çocuklara İnternet Kullanma Kuralları

Çocuklara İnternet Kullanma Kuralları

Çocuğunuz usta bir internet ve bilgisayar kullanıcısı mı? Yeni neslin yeni teknolojilere ne kadar kolay uyum sağladığını hepimiz biliyoruz. Yapabileceklerinin onların hayal güçleriyle sınırlı olduğunu da… Bu konuda elbette bir problem yok ancak yeni başlayacak küçük yaştaki çocukların online ortamda da güvenli olmalarını sağlamak bizlere düşen en büyük sorumluluklardan biri.

Aslında online ortamdaki güvenliğin gerçek hayattaki güvenlikten hiçbir farkı yok bize göre. Malum bizim çocuklar da yavaş yavaş internet kullanmaya başlıyorlar. Biz de çocuklarımızı bilgisayar ve internet kullanmaya başlatırken  hangi konulara en çok dikkat çekmek istiyoruz diye düşüniyoruz. Bu konuda -sizlere daha önce de bahsetmiştik- bir aktivite kitabı hazırlıyoruz. Yakın bir zamanda yayınlayacağız.

Bu yazımızda anlatmak istediğimiz konu ise, çocuklarımıza internet kullanımı konusunda ne gibi kurallar koyabiliriz, ve onların bu kurallara uymasını nasıl sağlayabiliriz? İşte bu noktada sizlere yurt dışında yapılan bir uygulamadan bahsedelim istedik. Çocukların internet kullanımı konusunda kurallara bağlı kalmalarını sağlayabilmek için yurt dışındaki aileler çoğunlukla bir anlaşma imzalama yoluna gidiyorlar. Bunu internette araştırdığınız zaman genel hatlarıyla çocukların güvenliği üzerinde duran pek çok farklı örneğe ulaşabilirsiniz.

Bizler Onlineanne olarak, interneti ve bilgisayarı yeni kullanmaya başlayacak olan çocuklarımız için  anlayabilecekleri ve akıllarında kalabilecek minimum düzeyde kurallardan oluşan bir set oluşturduk. Bunun adına “anlaşma” deyip altına imzalarını attırınca onlar için daha önemli olacağını umuyoruz.

Bizim kendi çocuklarımız için oluşturduğumuz kural setini aşağıda bulabilirsiniz.

5thpledge (2)
Kimileri bunu gerçekten anlaşma metnine dökerek, hem çocukların hem de ebeveynlerin sorumlulukları olarak düzenleyip imzalıyorlar, kimileri ise bizim yaptığımız gibi zaman içinde güncellenecek şekilde sadece kurallar seti olarak kullanıyor.

Tabii bu çocuklara kurallara uymalarını sağlamak için oluşturulan yollardan biri. Bir kere söyleyince herşeyi aklında tutup, ona göre davranan çocuğun olmadığı varsayımından hareketle, bu anlaşma içine koyulabilecek maddeler tabii ki her ailenin kurallarına göre şekilleniyor. Bunu bilgisayarın yakınında bir yerlere asarak hatırlamalarını kolaylaştırmak bize göre bir başlangıç. Ama yazdık diye hiçbir problemin çıkmayacağını düşünmek hata olur.  Kurallara uymadığında ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı da yine bizlerin ebeveynlik metodlarımıza kalıyor.

Siz çocuklarınıza bu konuda kurallar koymaya başladınız mı?

 Pin It on Pinterest

Share This