TÜİK Çocuk ve Medya Kullanımı Araştırması 2013 | ONLINEANNE
TÜİK Çocuk ve Medya Kullanımı Araştırması 2013

TÜİK Çocuk ve Medya Kullanımı Araştırması 2013

Kasım 2013’de yapılan 1.Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi‘nde kullanılan Türkiye verilerini aşağıdaki inforgrafikde bulabilirsiniz. TÜİK tarafından 2013 Mayıs-Temmuz arası, 6-16 yaş arası 4306 adet çocuk ve gençle sahada yapılan anket çalışmasını içeren araştırmanın bir kısım verilerine buradaki linkten, kongreyle ilgili daha detaylı bilgilere www.cocukvemedyahareketi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

tuikchartbarvertical

 

Genel olarak bu araştırma sonuçları bize şunları gösteriyor:

1. Türkiye’de evlerin %98’inde ve  çocukların %40’ının kendi odasında TV bulunuyor.
2. Evlerin %74’ünde ve çocukların %80’inin kendi odasında bilgisayar/taGlet/cep telefonu var.
3. Buna rağmen evlerin ancak % 63’ünde internet bağlantısı mevcut.
4. Çocukların okul dışı etkinliklerinde ‘Aileyle birlikte birşeyler yapma’ oranı %36.
5. Boş zaman değerlendirirken resim/müzik gibi herhangi bir sanat dalıyla çok az veya hiç ilgilenmeyen çocukların oranı %60.
6. Şaşırmayacaksınız; kızlar erkeklerden daha çok kitap/gazete/dergi okuyor, resim/müzik gibi sanat dallarıyla daha çok ilgileniyor, aileyle daha çok zaman geçiriyor ve daha az dışarı faaliyetleri, spor yapıyor.
7. Erkekler ise TV izleyerek veya internette kızlara göre daha çok zaman geçirmekte.
8. Çocukların %80’i için bilgi edinme konusunda en önemli iletişim ve medya aracı kitap/dergi gibi malzemeler ancak en çok zaman harcadıkları medya araçları cep telefonu ve televizyon.
9. Çocukların %51’i günde 3 saatten fazla televizyon izliyor ( Arka plan medyadan ise hiç bahsedilmedi, bu oran çok daha fazla olabilir)
10. Internetin en çok ödev yapma, oyun oynama, bilgi arama ve sosyal medyaya bağlanma amacıyla erkekler tarafından daha çok kullanılmakta.

TV, bilgisayar, tablet, cep telefonu, internet gibi tüm cihazların olduğu bir ortamda hepsini kullandıkları varsayılırsa, çocukların okul dışında kalan zamanlarında bu cihazları toplam 8 saatin üzerinde bir süre kullandıkları ortaya çıkıyor.

 

tuikenglish (1)Pin It on Pinterest

Share This