Yaşa göre ekran zamanı tablosu

Yaşa göre ekran zamanı tablosu

Hangi yaşta hangi ekran konusunda net birşey bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Teknoloji hızla ilerliyor ve bu kapsamda ekran dediğimiz dvd, televizyon, konsol oyunları, akıllı telefon, tablet hepsini aynı şekilde kapsayabilir mi, oyun oynamak kitap okumak aynı şey mi konusunu da gündeme getiriyor. Bugüne kadar ekran deyince hepsi aynı diyen görüşler hakimdi. İlk kez iPad farklı diyen uzman görüşleri de çıkmaya başladı. Ama görüşler bol, araştırmalar kısıtlı… Herşeyde illa ki bir uzman görüşü istediğimizden biz de “yaşa göre kaç dakikayı ekran karşısında geçirebilir” konusunda somut önerileri olan uzmanları bir tabloda topladık. Yine de işin komiği bu sayıların nereden çıktığının belli olmaması 🙂 

Uzmanların yaşa göre ekran zamanı önerileri (dakika/gün)

tablo.png

Amerikan Pediatri Birliği: Bu konudaki en birinci otorite, üye sayısı altmış bine ulaşmış, pediatrik doktor, cerrah ve benzeri alanlarda çalışan uzmanlardan oluşan bu organizasyonun görüşleri burada.

Uzman Görüşü 1: Pedagog Reinhard Winter:  Çocuğun yaşı 10’a bölünüyor ve bu günde ekran başında -ki buna televizyon da dahil- geçirebilecek zaman saat bazında hesaplanıyor. Sonucu 60 ile çarparak dakika olarak ekran zamanını buluyorsunuz. Örneğin Emre 3,5 yaşındaki Emre 21 dakika (3,5 / 10 x 60 = 21) Bu formül nereden çıkmış konusunda bilimsel araştırmaya rastlamadık, bilenler varsa memnuniyetle ekleriz. Bu tam Alman işi olmalı herşey dakik  🙂

Uzman Görüşü 2: 3 yaş sınırının kaynağı  Psikolog Aric Sigman’ın araştırması. Bu uzman  “3 yaş öncesi her türlü ekran çocuklara zararlı” diyor. Ancak bu zararı gözleme dayalı veri ile ispatladığı söylenemez. Ayrıca 7 yaşından sonra okul ödevleri, okuma alıştırmaları, sınıftaki aktiviteler ve hayata hazırlanma adına teknoloji ile geçirilen vakitler de bu sınırlamalara dahil midir sorusunun cevabı yok, ebeveyn insiyatifine bırakılmış. Ancak buna dayalı olarak devlet politikaları bile oluşturuluyor Avrupa ve Kanada’da. Pek çok uzmanın alıntıladığı “Çocuklar 3 yaşına kadar ekrandan uzak dursun”un sebepleri şunlar:

1. Ekranlar bebeklerin gelişmememiş derinlik , boyut , şekil, zemin algılarını bozabilir.

2. Bebeklerin 3 boyutlu objelerle oynaması gerekir. Ekranlar 2 boyutlu.

3. Bebekler beyinlerinin yapısı gereği zihinsel gelişimleri için mutlaka 3 boyutlu objelerle uğraşmalı. Koklamalı, ağzına götürmeli, tadına bakmalı, ellemeli, seyretmeli, dinlemeli. Kitap ve televizyonun iki boyutlu dünyası bu ortamı sağlamıyor.

4. Buna karşılık 0-3 yaş grubunun ekranlar yüzünden karşılaşabileceği dil gelişimi gibi problemlerinin ekran zamanının ebeveynle birlikte yapılması halinde azaltılabileceği de söyleniyor. (Bir de bu cihazların yaydığı radyasyonun bebeklere zararları da ayrı bir konu. Dünya Sağlık Örgütü Raporu )

Uzman Görüşü 3: Aslında 3 yaşından önce çocukları ekranlarla tanıştırmayın haberlerinin bilimsel kaynağı (Seattle Children’s Research Institute) Dr. Dimitri Christakis’in araştırması: Dr. Dimitri Christakis 8-14 aylık çocukların DVD seyrederken ve bildiğimiz bloklarla oynarken beyin aktivitelerini karşılaştırmış. Çıkan sonuç DVD seyredenlerde beyin gelişimini destekleyen hormonlarda 1.5 kez azalma sözkonusu. Ancak  bu bilimsel makalede bu farklılığın ne tür etkileri olduğunu henüz bilmedikleri de vurgulanıyor. Şimdi benzer çalışmayı tablet uygulamaları için de yapıyorlar ama daha bu araştırma sonuçlarının önümüze gelmesine çok var. Ancak Dr Christakis 3 aydan itibaren “eğitici malzeme olmak kaydıyla iPadde oyun oynanabilir” konulu bir makale yayınladı. “Bu benim görüşüm Amerikan Pediatri Birliğini bağlamaz” da dedi. Sonrası için hala Amerikan Pediatri Birliğininin tavsiyesi geçerli.

Uzman Görüşü 4: Dr Sait Tüzel  genel görüşten farklı olarak 36 ay değil 3o aya kadar ekran yok diyen bir uzman. Ama 3 yaş altına ekran yok diyenlerle aynı görüşleri paylaşıyor, farklı bir araştırmaya referans vermemiş.

Uzman Görüşü 5:  Çeşitli kurululuşlardan topladıkları bilgilere dayanarak önerdikleri ekran saatlerini listeleyen bir site. Somut öneriler içerdiği için koyduk.

Karşımıza başka öneri çıktıkça bu tabloya ekleyeceğiz. Sizin de bildikleriniz varsa lütfen referansı ile birlikte bize ulaştırın.

Çoğunluğa bakarak sonuç:

a) 2 yaş öncesi çocuklara teknoloji yok.

b) 2-5 yaş arası en fazla 1 saat.

c)  5 yaşından sonra en fazla 2 saat.

Peki siz günde kaç saate izin veriyorsunuz?Pin It on Pinterest

Share This