Türkçe Çocuk Şarkıları 1: Do-Bir Külah Dondurma (Neşeli Günler)

Türkçe Çocuk Şarkıları 1: Do-Bir Külah Dondurma (Neşeli Günler)

Malum bizim anneler öğretmen emeklisi, o yüzden repertuarları pek geniş. Çocuklarımızla vakit geçirdikleri zamanlarda sayelerinde bizimkiler pek çok şarkı öğrendiler. Ama onların geliş gidişi azalıp okul dönemi başlayınca haliyle repertuar ingilizce ve Almanca’ya kaydı.

Hayatımıza sağolsun Pepe girince Türkçe şarkı merakımız yeniden başgösterdi. Şimdi işin içinde bir de Türkçe dersleri var ya, öncelikle İstiklal Marşını bir öğrenseler dedik. Aman pek bir zor, ya nasıl bir bestedir akla zarar ama azimliyiz başaracağız. OLA da bu konuda pek dertli 🙂

ola-istiklal

Şarkılar, tekerlemeler gerçekten çoçuklar için en güzel öğrenme aracı. Anaokulunun ilk günleri çocuklar ve de bize verilen ödev çok bilinen İngilizce çocuk şarkılarını evde söylemekti. Biz de Türkçe şarkılardan faydalanalım bari dedik. Peki kolay şarkı ne yapsak diye düşününce de aklımıza geleni kağıda döktük. İşte Ola ile Şarkılarda ilk alıştırma setimiz neşeli Günler şarkısı. Sonuçta çocuklar bir yandan şarkıyı öğrenecekler, bir yandan da kelimeleri. Sadece yazdırınca çocuklar sıkılıyorlar, o yüzden resim ve kelime kutucuklarını kesip eşleştirme oyunu falan da oynanabilir. Bu biraz ilk deneme oldu, bir dahaki sefere daha zevkli birşeyler düşüneceğiz. İşe yarar diyenler mini kitapçığı resmin üzerine tıklayarak indirebilirler:

 

birkulahdondurma

Dil Öğrenme ile ilgili diğer yazılarımız:

Çocuklara Türkçe Dersleri
Çocuklara Türkçe ögretmek
Türkiye’de İngilizce Öğrenmek ve “Sessiz B” Şoku
Üç Dil Birden Öğrenen Bir Çocuk ve Teknoloji
Çok Dilli Çocuk ve Artikülasyon GelişimiPin It on Pinterest

Share This