Çocuğunuz Ev İşi Yapıyor mu?

Çocuğunuz Ev İşi Yapıyor mu?

Sizin çocuğunuz ev işlerine yardım ediyor mu? Valla bizimki etmiyor. Ya da nasıl söylesem biraz karışık, canı isterse ediyor istemezse etmiyor. Oh ya, ne güzel, di mi? İnsanın böyle canı isteyince yapsın istemeyince yapmasın, keşke ben de öyle yapabilseydim, ama iş bana gelince hiç öyle olmuyor.

O gün beyefendinin keyfi yerindeyse, paşa gönlü isterse hani 1 dakika önce yaptığım birşeye sevinmiş, mutlu olmuşsa filan ona hatırlattığımda mesela yemek masasının kaldırılmasına veya kurulmasına yardım ediyor. Dikkatinizi çekmek istediğim ilk nokta ona “hatırlattığımda” kısmı. Yani her seferinde söylemek gerekiyor. Günde en az 3 kere masa kurup kaldırmamıza ve bunu günde en az 6 kere söylemek durumunda kalmamıza rağmen, hala her seferinde ilk defa duymuş gibi bakıp o anki durumuna göre tepki veriyor. Ne enteresan değil mi? Çünkü bunu dünyada bir tek biz yapıyoruz anasını satiiim. Hadi söylemeyi kabullendin, her seferinde aldığın tepki veya bahane birbirinden farklı. Mesela sabah kahvaltısını hazırlamaya çağırdığında çok uykusu oluyor, öğle yemeğinde karşılığında bir şey istiyor, akşam yemeğini kaldırırken bacakları çok yorgun oluyor. He doğru, tam olarak verdiği cevap bu.

Ebeveynlik deneyimlerimin en değerli kısımlarını buralarda elde ediyorum ne yalan söyleyeyim. Madem o istediği tepkiyi, cevabı vermekte özgür ben de özgürüm pek tabi ya. Niye olmayacakmışım? Sırf canı istemediği için yardım etmek istemediğini söylediğinde, bazen hayalimde benim içimden bir başından ateşler saçan, diğer başından zehirli gaz fışkırtan iki başlı bir canavar çıkıyor ve “BEN DE SENİN HİZMETÇİN DEĞİLİİİM” diye böğürüyor mesela. Yok şaka şaka hiç olur mu aaa anneyim ben, anneler çocuklarına hiç öyle der mi? Yemez yedirir, içmez içirir, saçlarını süpürge ederler yani sizi bilmem ben hep ederim. Geçen Pazar günü de yine saçımı süpürge ettim. Sonra karşıma şu Facebook’ta paylaşılan makale çıktı. Beni depresyona sokmak için değil tabii,sağolsunlar örnek olsun diye yaş gruplarına göre çocukların yapabilecekleri ev işlerini toparlamışlar. Hani kaçırdıysanız diye aşağıda Türkçesi var, orijinali burada:

2-3 Yaş için Ev İşleri
Oyuncaklarını toplamak – 2-3 yaşındayken yaptık, “uzmanların” söylediği gibi onunla beraber topladık, şarkılar söyledik “Clean up, clean up” he. N’oldu? O zaman yırttık kendimizi öğretecez diye 5 yaşına geldi, o küçük lego parçaları ayağımıza batana kadar veya süpürgeyle çekilme tehdidine kadar yerde kalıyor. Anca annenin topuğuna Matchbox jip saplanır, ayakla beraber havaya kalkabilirse bir etkisi oluyor ve toplanıyor.
Yemekten sonra tabağını ve bardağını lavaboya getirmek – Yani işte yukarıda dediğim gibi canı isterse. Üstelik şu anda bizimki 5 yaşında. Bir de sakarlık durumumuz var ki çok eğlenceli.
Yatakları toplamaya yardım etmek – Ohh bundan yırttık neyse ki, biz yataklarımızı toplamıyoruz, ne anlamı var ki zaten akşama tekrar açıp içine girmiicez mi? Bundan tam puan almış sayılırız ama di mi yine de?
Kirli çamaşırları sepete koymak – Bu iş basketbol oyununa çevrilir ve yatak vakti 3 parça eşyanın sepete konması 20 dakika alırsa yapılır tabi. Daha da uzatılmaya çalışılması halinde annenin içindeki canavar uyanır.
Dökülen şeyleri silmek, temizlemek – Daha geçen gün (5 yaş) yeni sildi. Meyve suyunu mutfağa götürürken (dikkatinizi çekerim(!) sallayınca dökülen yeri sildiğini söyledi çocuğum. Ama nereyi sildiğini valla anlamadım, yeni temizlik yapmıştım, üzerine sonraki 2 gün 3 kere daha oraları sildim hala vick vick yapışarak yürüyoruz

4-5 Yaş için Ev İşleri
Tüm 2-3 yaş işleri – Tabii ki, hehe!
Yatağını toplamak – 10 üzerinden 10
Kirli çamaşırları çamaşır makinesine/kurutmaya koymaya yardım etmek – Canı isterse
Çöpleri çıkarmak – Ondan isteyince
Bulaşıkları makineye dizmek – Küçükken çıkarmaya yardım ederdi de şimdi ilgisi kalmadı
Toz almak – Eğer istediği her yere deterjan sıkabilecekse tabii ki evet!
Evdeki evcil hayvanları beslemek – Başlarda yapıyordu sonra sıkıldı tabii ki, Onlara yemek verdikten sonra elleri yıkamasını söylemiştik, ona üşendiği için yemek vermekten vazgeçti
Çiçekleri sulamak – Canı isterse

Biz daha buralara gelmedik ama inanır mısınız yani çocuğum diye demiyorum 11 yaş çocuğunun yapacağı işleri bile yapar

6-8 Yaş için Ev İşleri
Tüm 2-3 yaş ve 4-5 yaş işleri
– Masayı hazırlamak
– Lavaboda bulaşıkları yıkamak
– Kendi temiz çamaşırlarını yerleştirmek
– Evdeki çöpleri toplamak
– Süpürmek
– Elektirik süpürgesi ile süpürmek
– Mektupları almak
– Bahçe varsa yaprakları toplamak
– Alışverişten sonra eşyaları yerleştirmek
– Arabayı yıkamak

9-11 Yaş için Ev İşleri
– Tüm 2-3 yaş, 4-5 yaş, 6-8 yaş işleri
– Yemeğin hazırlanmasına yardım etmek
– Tuvaletleri temizlemek
– Lavaboları, rafları, aynaları temizlemek
– Varsa köpeği yürüyüşe çıkarmak
– Evdeki çöpleri dışarıdaki çöp kutularına atmak
– Çimleri kesmek
– Evdeki hayvanların kafeslerini temizlemek
– Kar küremek
– (Kendi)Öğlen yemeğini hazırlamak
– Yatak nevresim takımlarını değiştirmek

12-14 Yaş için Ev İşleri
– Yukarıdakilerin hepsi
– Duş ve küvetleri temizlemek
– Çamaşır yıkamak, kurutmak
– Yerleri silmek
– Bahçe işleri
– Küçük çocuklara göz kulak olmak

Yani işte anlayacağınız gayet doğru yolda ilerliyoruz biz. Sizde durum nasıl?

Yaşa göre çocukların yapabilecekleri ev işlerinin tam listesi 🙂Pin It on Pinterest

Share This