Çocuğunuza Para Kavramını Nasıl Öğretiyorsunuz?

Çocuğunuza Para Kavramını Nasıl Öğretiyorsunuz?

Okuyucular

Bu sorunun cevabı aslında herkesin kendince parayla kurduğu ilişkiye bakar elbet. Ama çocuk yetiştirirken günümüz annesi olarak uzmanların bu konuda söylediklerine de bakmadan geçemiyoruz. Genel olarak uzmanlar bu konuda para kavramını çocuklara 3-4 yaşından itibaren öğretmeye başlamanın doğru olacağını söylüyorlar. Market, pazar ve alışveriş oyunları bunun için birebir. Bu yaşta çocuğa verilen bilgi, bir şey alındığında karşılığını ödemek gerektiği bilincinin oluşturulması oluyor. Okul çağından itibaren de başlayan harçlık konusuyla çocuğun ihtiyaçlarını ve önceliklerini belirlemeye yardımcı olacak yönlendirmeler yapılması, paranın sayılmasının öğretilmesi gibi konularla ilerliyor. Kumbara almak da yine uzmanlara göre çocuğun para biriktirmesini özendirme yollarından biri olarak tarifleniyor.

Bizim evde de esasen benzer şekilde gelişiyor bu konu. 2 yaşından beri oynamaya bayıldığı market standıyla epey vakit geçirdik. Bu sene oyuncağın kapladığı alandan ve bir sürü sebze, meyve ve kutu malları toplamaktan usanınca, ona başka istediği oyuncakları alabilmemiz için hem yere hem de paraya ihtiyacımız olduğunu söyleyip sattım. Yazık, ondan sonra arada bir unutup hala aşağıya inip market oynayalım mı diye sorduğunda biraz içim sızladı tabii. Neyse ki okulundaki oyuncak rotasyonunda birkaç ay önce grubuna koca bir market geldi de içim rahatladı.

Kumbara deseniz onu da yaptık pek tabii. Herhalde yaklaşık 3 yıldan beri o kumbaranın içine para atıyoruz. Henüz bankaya gidip koymadık. Biraz daha büyüsün diye bekliyorum. Bu arada kendisi de evde ortalıkta bulduğu seyahatlerden kalan değişik ülkelerin paralarını da koydu. Yani kur hesaplarıma göre kumbaradan pek fazla kazancı olmayacak yavrunun.
Bir de cüzdan verdik kendisine. İçine de eski mağaza kartlarımızı filan koyduk. Birşey isteyip de biz alamayacağımızı söylediğimizde kendi cüzdanını çıkarıp içindeki oyuncak paraları satıcılara uzatıp, o paranın geçmediğini öğrendiğindeki yüz ifadesini anlatamam. Sadece onun suratı değil, satıcının da iş bize gelince “zalim anne” bakışları yüzünden birkaç sefer hiç aklımda yokken fazladan birşeyler aldığım olmuştur.

Genel olarak pek çok çocuk gibi bu seneye kadar, para denen şeyin ATM lerde yetiştiğini düşünüyordu. Birkaç aydır “para kazanma” nın ne demek olduğunu ona anlatmaya çalışıyorum. Şu an itibariyle yapabileceklerini, neyi iyi yaptığını düşünmesini ve ondan para kazanabileceğini söylüyorum. Bir akşam hep beraber resim yaparken bize resimlerini satmaya karar verdi. Sonra bizim yaptığımız resimleri daha çok beğenince bizden kazandığı bütün parasını geri vermiş oldu. İlk sefer çok bozuldu elinde hiç para kalmadığı için ama duruma çabuk uyum sağladı neyse ki.

Geçenlerde anneanne-dedenin yanına gidince onu bu konuda biraz daha geliştirmeye karar verdim. Onunla anneanne,dede ve babaannenin seyirci olarak katıldığı bir show gecesi düzenledik. Afişler, program akışı, davetiyeler hazırladık birlikte. Show’un starı da kendisiydi elbet, ben sadece akışı sağlayan yardımcı rolündeydim. Dans gösterisi, bilmeceler, ödüllü sorular, yarışmalar derken çok eğlendik hep beraber. Kazanan yarışmacılar için de yine biraz yardımımla kendi yaptığı resimleri ödül olarak verdi. O gece show’dan bayağı para kazandı daha güzeli ise çok eğlendi(k).

Ertesi günlerde resim yapıp satmaya devam etti ama ödenen paralar gittikçe azalmaya başlayınca taktik değiştirmesi gerektiğini söyledim. Bu sefer parktan topladığı taşları sattı, anneanne dedenin ayakkabılarını temizledi. Ev işlerinin parayla yaptırılması konusunun 5 yaş itibariyle henüz çok erken olduğunu düşündüğüm için, böyle bir algının yerleşmemesi için şaşırtmaca yapmaya çalışıyorum ama kafasını da bayağı karıştırıyorum sanırım aynı zamanda. Kazandığı paralarla da kendisine taş aldı.

Şimdi son durum şöyle: Eve gelen samimi/uzak herkese, yaptığı biraz da uyduruk resimleri önce gösterip, beğendin mi, al senin olsun diye eline tutuşturup, karşıdaki mecburen teşekkür ederken de, ama 1 Euro ver diye ısrara başlıyor. Sanırım artık satın alma, müşteri memnuniyeti, stok yönetimi gibi konulara geçmemiz gerekiyor, ne dersiniz çok mu erken? 🙂1 Yorum

  1. yazılarınızı keyifle okuyorum 🙂 söylediğiniz eğitimleri de verirseniz çocuğunuzu evde tutamayabilirsiniz 🙂 dışarı açılmaya başlayabilir içindeki satış aşkıyla 🙂

Pin It on Pinterest

Share This