Çocuk araba koltuğu olmadığı durumlarda ne yapalım?

Çocuk araba koltuğu olmadığı durumlarda ne yapalım?

Okuyucular

Yani Türkiye’de araba koltuğunu kullanma konusunda çok zorlanıyoruz ya (sebepleri bir önceki yazıda yazmıştık) bugün konumuz araba koltuğu yoksa riskleri azaltmak için ne yapabiliriz.  Önce yanlış anlaşılmayalım “çocuğun arabadaki yeri araba koltuğudur” ve “araba koltuğunu konusunda uymanız gereken kurallar” ve en sık yapılan hatalar burada. Canınızı dişinize takın, bunlara dikkat edin, sizi yıldırmaya çalışacak eş-dost-hısım-akraba-taksi şöförü ve hatta polislerle bile mücadeleye hazır olun.

Ancaaaak diyelim ki şartlar sizi pek zorladı ama “ay çocuk çok ağlıyor”u şartlardan kabul etmiyoruz. Vallahi bırakın ağlasın, incileri dökülmez. Tabii herkesin şartı ve kararı kendine, ben de kendi şartlarımı yazmıştım .

Emniyet kemeri yaşı uygun olmayan çocuğa takıldığı zaman karnına, boynuna, kafasına denk geliyor. Dolayısıyla bir kaza anında iç organlarında çok ciddi yaralanmalara sebep oluyormuş. O yüzden araba koltuğu şart. Ama diyelim ki araba koltuğu da booster da yok, taksiye, ya da başka birinin arabasına binmek zorundasınız falan.. .

ARABA KOLTUĞU OLMADIĞI DURUMLARDA RİSKLERİ AZALTMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER:

1. Bari ÖNE OTURTMA: Gerçekten çocuğu öne oturtmamak lazım; hava yastığı ile boğulma, camdan fırlama, hangi riski ararsan var. O kadar çok bebekli anne gördüm ki önde 🙁 Sınır 12 yaş… 12 yaşın altı çocuklar VİP, arkada seyahat edecek…Hele şöförün kucağına özellikle “oğulcuğun” alıp gezdirildiği durumlar, of…Arka orta en güvenli yer ama ona da kemer bulursan 🙁

2. Çocuğunu-bebeğini KUCAKTA TAŞIMA: 40 km/h hızla giden bir araçta herhangi bir çarpışma anında 5,5 kg ağırlığındaki bir bebek kollarınıza 110 kg kuvvet uygularmış. Matematiğe gerek yok, özetle fırlar gider (2)(3)

3. Boyu tutmayan çocuğa yine de EMNİYET KEMERİ TAK:  Emniyet kemeri uygun olmayan çocuğa takıldığı zaman karnına, boynuna, kafasına denk geliyor, o yüzden en çok iç organlar zarar görüyor .Doğru takılmamış emniyet kemeri araçtan fırlamayı önlüyor ama boyun, kafa ve omurgayı darbelere karşı korumuyor. Araştırma sonuçları hayatta kalma açısından bağlanmanın bağlanmamaktan daha iyi olduğunu gösteriyor ama doğru bağlanmamanın ciddi, geri dönülemez biçimde yaralanma riski de çok yüksek (1).  Sonuçta “emniyet kemeri yanlış takılacağına hiç olmasa daha mı iyi” sorusuna cevap aradım. Benim vardığım sonuç yine de takmanın doğru olduğu. (bu konuda başka bilimsel veri bulabilen lütfen söylesin)

4. Emniyet kemeri takıyor çocuk, boynuna gelmesin diye KOLUNUN ALTINDAN GEÇİRME: Türkiyede en sık rastladığım hareket.  Bir de arkasından geçirme versiyonu var. Bayağı aradım bunun cevabını. Vardığım sonuç bunu yapmamak gerektiği çünkü aşağıdan bağlı ama yukarıdan bağlı olmadığın durumlarda boyun ve kafa çok büyük hızla öne doğru gidiyor, çok ciddi yaralanma tehlikesi var. Aynı şekilde emniyet kemerinin uyguladığı kuvvet de kalça kemiği ve omuz kemiği gibi vücudun güçlü bölümlerinden hassas bölümlerine kaymış olduğu için tehlikeli. (3)

seatbelt2

Çocuğunuzun emniyet kemeri takmaya hazır olması aşağıdaki 5 maddeye bağlı:

1. Oturduğu zaman sırtı arkaya tam yaslanacak.

2. Oturduğu zaman dizlerinin kıvrıldığı yer koltuğun bittiği yere gelecek.

3. Emniyet kemerinin üst kısmı boynu ve omuzu arasında kalacak.

4. Emniyet kemerin alt kısmı karnına değil kalça kemiğine oturacak.

5. Bütün yolculuk boyunca dik ve olabildiğince kıpırdamadan oturabilecek olgunlukta olacak. Yaş en az 8,  kilo en az 34 kg (136 pound olacak) deniyor ama çocuklar bu 5 kuralı genelde 10 yaş civarı karşılamaya başlıyorlarmış.

setabelt1

Benim kızlar neredeyse 8 olacak boy ve kilo bu kriterler konusunda tam ucundan tutuyor.  Bütün bunlar arabaya göre de değişen özellikler. Ama bu sene Türkiye’de kızlarım emniyet kemeri ile bağlanacak.  Sadece 4 yaşındaki oğlum araba koltuğunda oturacak. Bu arada araç ne kadar büyük o kadar güvenli (4), toplu taşım en iyisi; bulabilirsek tabii… Bir de koltuksuz durumlar için emniyet kemerini ayarlayabilen ürünler satılıyor (örneğin Sunshine Kids Sure-Fit Seat Belt PositionerBRICA Seat Belt Adjuster) Hangisi işe yarar şu aşamada bilmiyorum ama  denemeyi düşünüyorum çünkü yukarıdaki 3 kriteri sağlamak arabanın büyüklüğüne göre değişiyor . Bunları denemiş olan varsa ve fikir verirseniz çok sevinirim.

Benim anlamadığım daha doğrusu gerçekten sinirlendiğim, araba teknolojisi o kadar ilerlerken neden araçlar hem çocuk hem de yetişkinlerin binebileceği şekilde ayarlanabilir emniyet sistemleri ile tasarlanmadığı. Bu sadece bir tasarım meselesi, ama 5 yılda bir varolan koltukları atıp ebeveynlere yenisini aldırmak, ayrıca güvenlik başlığı adı altında bir sürü aksesuar üretmek çok daha karlı sanıyorum… Neyse başka önerisi olan varsa lütfen duyalım…

Yararlandığımız kaynaklar:

1.http://www.cpsafety.com/articles/lapbelts.aspx

2.http://thecarseatlady.com/traveling-without-a-car-seat/

3. ttp://www.nhtsa.gov/Vehicle+Safety/Seat+Belts/Seat+Belts+on+School+Buses+–+May+2006

4. http://injury.research.chop.edu/education-advocacy-tools#.U3uGyNJdU-g

 

setabelt3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 8 Yorum

 1. Merhaba, ben 2 kez taksiye oto koltuksuz binmek durumunda kaldım. Bebeğim 10 aylık. Oglumu kendime slingle bağladım, emniyet kemerini de kendime geçirdim (alt parçayı ayaklarının altından geçirerek kendi kalça kemigim üstünden, üst parçayı da yine kendi omuz hizamdan geçirerek) bağladım (yani sonuç olarak emniyet kemeri bebegime hiç temas etmedi bile). Bilmiyorum bu şekilde uygun bir koruma olur mu ama hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?

  • Evet hiç yoktan iyidir. Bobaya oturtup kemeri takmak da bir başka alternatif olabilir.

 2. Geçen hafta oto koltuğu olmadan araca binmek zorunda kaldık. Arka koltukta 4 yaşındaki kızımı kucağıma oturtup emniyet kemerini ikimizin üzerinden bağladım. Oturduğu alan yükseldiği için kemer vücudunun doğru noktalarından geçti ama birlikte olmamız tabi ki tehlikeliydi.

  O an için bulduğum en iyi çözüm bu oldu ama biz de hiç üşenmeden oto koltuğu taşıyanlardanız. Kullanmayanları anlayamıyorum. Kullanmamanın daha rahat olduğunu savunanları ise hiç anlayamıyorum. Çocuğun güvenle arkada oturmasının, sizin onu kontrol etmek veya tutmak zorunda olmamanızın ne kadar rahat olduğunun farkında değiller.

  Gösterdiğiniz ürünler güzelmiş. Ben bir de şişirilebilen boosterlar vardı onları merak ediyorum açıkçası.

 3. Ben de koltuksuz binmek zorunda kaldığımda, bebeklik döneminde üzerimde kendimi kemerle arabaya sabitleyip, bebeğimi de slinge koyup binmiştim. Şimdi taksiye binmek zorunda kalınca büyüğü kendi başına oturtup kemer takıyor, küçüğü kucağıma alıp kemeri ikimizin üzerinden takıyorum. Hiçbir şekilde içim rahat değil, ancak kötünün iyisi…

  Bir tek kemeri kolunun altına geçirme konusuna aklım takıldı. Darbe anında kemer kilitlenince boyuna yapacağı baskının sorun oluşturacağını düşündüğümden kolunun altından geçiriyordum ben de… Sanki o daha tehlikeliymiş gibi geliyordu. Bilemedim şimdi…

  • Aynı düşünceyle ben de kolunun altından mı geçirmeli yoksa normal mi takmalı diye çok bocaladım. Geçen yaz kollarının altından geçirdiğim oldu. Bayağı da cevap aradım. Kolunun altından geçirme, bir çarpma anında beden sabit boyun ve gövde çok büyük bir hızla öne savrulacağından en tehlikelisi görünüyor. O yüzden artık küçüğü bağlamak zorunda kalsam da geçirmeyeceğim, yeni bir bilgi bulana kadar. Şu şişme booster seatlerden taşımak mantıklı görünüyor ama ona da vaktim kalmadı deneyecek:-) Tabii bu arayışların hepsi kötünün iyisini bulma çabaları 🙁

 4. Çok hassas ve hepimizi yakından ilgilendirien bir konuda faydalı bir paylaşım yapmışsınız. Tebrikler ve ellerinize sağlık.

  • Teşekkür ederiz, umarız birilerine faydalı olur…

 5. Aslında yükseltici kullanıp, emniyet kemerinin çocuğun boynuna dayanmasını önlemek de çok önemli..

Pin It on Pinterest

Share This