İstanbul Çocuk Kütüphaneleri Haritası

İstanbul Çocuk Kütüphaneleri Haritası

Hepimiz çocuk kütüphanesi istiyoruz. Hele yurtdışında halk kütüphanesine yolu düşenler arasında “ülkemde de olsun” diye yırtınmayanı yoktur herhalde. Ancak istemeden önce “elimizde ne var” diye bakmak genelde aklımıza gelmiyor. Elimizde ne var, neler eksik konusunu netleştirmeden genelde söylenmek gibi bir huyumuz var.

Biz de, ister meslek hastalığı deyin ister hobi, haritaları çok seviyoruz. Ne varsa harita üzerinde bir görelim, kabak gibi çıksın ortaya takıntısı… Bu sitede bundan sonra biraz daha fazla harita göreceksiniz gibi duruyor.

Merak bu ya bir süre önce bir bakalım kaç tane kütüphane var dedik. Önce bulabildiğimiz kütüphaneleri koyduk ki taş çatlasa 8 tane, sonra aklımıza yer eden kitapçıları koyduk. Derken çocuk akademisi, bilgi evi diye birşeyler çarptı gözümüze. Ve yerel yönetimlerin bir projesine denk geldik.

Meğerse bir süredir Türkiye’de her mahalleye bir kütüphane projesi devam ediyormuş. AKP’li yerel yönetimler tarafından… Senin yerel yönetimin benim yerel yönetimim diye ayırmamayı başarırsak eğer, buyurun bir bakalım haritaya. Şu an sadece İstanbul’u koyduk.Haritada kendi evinizi bulup yakınlarındaki ikonların üstüne tıklayınca ilgili kütüphanenin varsa adresine, websitesine ulaşabilirsiniz. Hatalar olabilir, farkedersiniz lütfen bize haber verin. Bazı adresleri doğru koyamamış da olabiliriz. Masa başından, kilometrelerce uzaktan bu kadar oluyor 🙂 Haritayı büyük olarak incelemek için Haritayı büyüt linkine basabilirsiniz.


View larger map

Bu bilgi evlerinde neler varmış: Kütüphane, bilgisayar salonu, kurslar, derslere yardım, SBS hazırlık kursları ve Ücretsiz… Bazı bilgi evlerinin son derece profesyonel websiteleri var, her etkinliği takip edebiliyorsunuz. Bazıları daha yeni yeni oluşuyor.

Haritayı yaparken bol bol resim gördük, yani neye benziyor bu bilgi evleri bir fikrimiz oldu. Hepsi gıcır gıcır yeni görünüyor ama bizce biraz soğuk, sıcak bir oturma salonunda ziyade sınıf gibi. Biraz devlet dairesini andırıyor, tek tip görüntülü… Yurtdışındaki kütüphanelerle bizimkilerin karşılaştırmasını da yaparız sonra. Yeter ki karşılaştıracak kütüphanemiz olsun. Ve görünüşe göre her köşe başında var. İstediğimiz gibi mi? Tam olarak bilemiyoruz. Görünen o ki, okul öncesi dönemi kapsamıyor, hayal ettiğimiz gibi minderleriyle sıcak ev görüntüsü, okuma saatleri, çocuklara kitaplı etkinlikler, oyuncaklar, herkesi içerisine çekecek sıcak ortam yok henüz. Ama istediğimiz gibi bir hale getirme derdi olanlar içinse, işte harita, işte adresler. Örneğin Beyoğlu Belediyesi varsa çocuklarla gençlerle ilgili bir projeniz gelin beraber yapalım diyor (bkz.)

Biz kendimizce bir özeleştiri yapacak olursak Türkiye’de olanlara kendi açımızdan o kadar sinirle bakıyoruz ki iyi olan şeyleri de göremez hale gelmişiz açıkçası. Nesnelliğimizi kaybetme tehlikesine karşı biraz sakin olmak gerektiğini kendimize zaman zaman hatırlatıyoruz. Kızdıklarımıza kızma hakkımız baki nasılsa; ancak kızarak, bağırarak birşeyleri değiştiremiyeceğimize göre değiştirilebileceklere odaklanmak daha mantıklı geliyor bize. Biz, insanı sadece depresyona sokan “şimdi de bu oldu”lardan biraz uzaklaşıp “bu da var acaba daha iyisi olur mu” sorusunun hayatımızda olmasını istiyoruz. Sadece fikirleri, projeleri tartışabiliriz belki; birbirimizi yemeden, yapılan önerilen herşeyin arkasında sürekli bit yeniği aramadan…”Ben bu konuda birşey yapabilir miyim, yapmak ister miyim” diye kendimize sorarak…

Sonuç olarak,bu kütüphane haritasının gösterdikleri bizi mutlu etti. Bu projeyi yapanların, destekleyenlerin eline sağlık, iş daha iyi hale getirmekte… Bize uzaktan görünen resim bu, siz yakından neler görüyorsunuz bilmeyi çok isteriz. Harita umarız sizin de işinize yarar…

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi  duymayı çok isteriz.  Bu arada Kitap Okuyan Çocuklar İstiyoruz projesini de size yeniden hatırlatalım. Onların çocuk kütüphanesi geliştirme önerilerini alıp mahallenizdeki kütüphaneyi geliştirmek isteyenler lütfen buraya. İstediğimiz gibi olmazsa olmasın ama denemedik demeyiz hiç olmazsa…Pin It on Pinterest

Share This