Onlineanne 2013-2014

Onlineanne 2013-2014

Yine zamanın hızla akmasından yakınarak söze başlayalım 🙂 Bundan tam bir sene önce onlineanne’nin ilk 6 ayını anlatmıştık. Bu 6 ay neler yapabildiğimizin, neler yapmak istediğimizin ve de bu süre zarfında gözlemlerimizin neler olduğunun bir değerlendirmesi idi. Şimdi de geçtimiz yıla bakmak istiyoruz.

İlk 6 ayımız yazısından bu yana neler değişti diye düşündük. Başlangıçta olduğu gibi bugün de mobil teknolojiler ve çocuk, eğitim, özel eğitim, yurtdışında yaşamak, annelik ikilemlerimiz konusunda yazı yazmaya, Türk ve yabancı çocuk uygulaması incelemeye, beğendiğimiz uygulamaları tanıtmaya, tablet kullanan ailelerin, özel eğitim öğretmenlerinin, blogger annelerin teknoloji ve çocuk konusuna yaklaşımlarını paylaşmaya, bulabildiğimiz özel eğitim uygulamalarını özel eğitim öğretmenlerine ve tablet kullanan ailelere ulaştırmaya, hediye uygulama dağıtmaya ve fırsatları duyurmaya devam ediyoruz.

Ancak bu sene çok büyük bir değişim yaşadık. Gezi oldu. Gezi herkesi olduğu gibi bizi de değiştirdi. “Değişmek için, değiştirmek için ne yapabiliriz” sorusunu kendimize kuvvetle sormaya başladık. En çok nelerin değişmesini istiyoruz diyerek  işe koyulduk. Onlineanneyi kurduğumuzdan bu yana alakalı alakasız her yerde, her türlü ayrımcılığa karşı olduğumuzu her fırsatta dile getiriyorduk ama artık değişmesini istediklerimiz konusunda “biz ne yapabiliriz” sorusu var merkezimizde. Biz çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakabilmek için değişim istiyoruz. Değişimin merkezinin de çocuklar ve anneleri olduğunu düşünüyoruz.

Biz bu sene “değişmesini istediklerimiz” üzerine daha çok düşündük ve “biz ne yapabiliriz” sorusuna cevap olarak da elimizen geldiğince bunları yaptık:

1. Çocuklarımızın güvende büyümesini istiyoruz:

– Çocuklar için güvenlik aktiviteleri kitapçıkları hazırlamaya başladık. Aramıza OLA ve ailesi katıldı. OLA ile 15 dakika başlığı altında Çocuk İstismarı ve İnternet güvenliği konusunda çalışmalar yaptık. Yine annelerin desteği ile çalışmalarımızı geniş kitlelere duyurmayı başardık. çalışmalarımız şu an itibariyle 27 okulda kullanıldığını bilmek bize gerçekten mutluluk veriyor. Güvenlik konusunda çalışmalarımıza devam etmeyi umuyoruz. Bu çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

2. Çocuklarımız ayrımcılık yapmasınlar, ayrımcılığa uğramasınlar istiyoruz:

Farklılara saygı göstermek, özel ihtiyacı olan bireylerin seslerinin duyulması gibi konularda yazılar yazmaya, paylaşımda bulunmaya devam ediyoruz. Bu konuda yaptıklarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Özel Eğitim uygulamalarını topladığımız bir de kütüphanemiz var.

3. Çocuklarımızın çevre, kent ve demokrasi bilinci ile yetişmesini, torunlarımıza “sürdürülebilir” bir çevre ve “yaşanabilir” kentler bırakmak  istiyoruz:

Kent,çevre ve bilgi teknolojileri bizim profesyonel uzmanlık alanımız. Uzmanlık konularımızı çocuk ve anne merkezli olarak buraya taşımaya başladık. Çocuklarımızı hem dijital, hem jeomekansal okuryazar yapmak için çalışmalarımıza başladık. Artık harita, çevre, kent, mekan konularına ağırlık vereceğimiz bölümlerimiz var (harita, mekan).

4. Kendi çocuklarımızın sahip oldukları olanakları elimizden geldiği kadar her çocukla paylaşmak istiyoruz:
Bizim için teknoloji bir araç, bu aracı da çocuklarımız için en verimli şekilde kullanmanın yollarını arıyoruz, buldukça da paylaşıyoruz. (artık bir de bunları topladığımız yararlı bilgiler bölümümüz var) Yurtdışında görüp Türkiye’de de uygulanabileceğini düşündüğümüz farklı konuları duyurmaya uğraşıyoruz. Kendi çocuklarımız Türkiye’den kopuk büyümesin, Türkçeyi, Türk kültürünü bilsinler diye uğraşırken bu konudaki tecrübelerimizi, yaşadıklarımızı, yaptıklarımızı da aktarmaya çalışıyoruz.

Bunların hiçbirini teknoloji olmadan yapamazdık. Biz bu siteyi 1.5 sene önce çocuklar için teknoloji rehberi olarak kurduk. Ancak bu rehber teknolojiyi amaç olarak görenlerin değil araç olarak çocuklar için kullanabilenlerin rehberi olsun diye uğraşıyoruz, uğraşmaya da devam edeceğiz.

Bizi takip eden, okuyan, tavsiye edenlere, bize destek olan, köşelerinde, bloglarında bizi tanıtan, bizi haber yapan herkese bir kez daha buradan teşekkürlerimizi yolluyoruz. Umarız bu yaz sizleri yüzyüze görme şansımız da olur. Bugüne kadar bize verdiğiniz destek, güç, ve arkadaşlık için ve herşeyden önemlisi bizi ülkemizde hissettirdiğiniz için tekrar tekrar teşekkürler…Pin It on Pinterest

Share This