Lese-/Rechtschreibschwäche (LRS) 89,99 €

Lese-/Rechtschreibschwäche (LRS)

Oldukça özel bir uygulama ile karşınızdayız. Bu uygulama en çok yurt dışında Almanca konuşulan ülkelerde yaşayanları veya Almanca öğrenmeye çalışanları ilgilendiriyor. Okuma ve yazma konusunda zorluk çeken çocuklara destek olmak amacıyla logopedi alanında uzman konuşma terapistleri tarafından geliştirilmiş bir uygulama LRS – Lese-/Rechtschreibschwäche.

SpeechCare tarafından hazırlanan bu uygulama özellikle okul çağındaki çocukların okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Uygulamada verilen egzersizler grafikler ve videolar ile destekleniyor, böylece hem işitsel hem de görsel açıdan çocuğun duyduğunu anlaması, gördüğünü yazması gibi becerilerini artırıyor. Daha detaylı şekilde bakacak olursak, harfleri dizme, büyük küçük harf kullanımı, çoktan seçmeli olarak gösterilen grafikteki kelimenin doğru yazılmış kelimeyi halini bulma, yazılı kelimedeki eksik harfleri bulma, uzun/kısa sesleri ayırt etme, Almancaya özgü -er ile biten kelimeleri ayırt edebilme gibi egzersizler mevcut.

Uygulama ilk açılışta video ve egzersizleri yüklemek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Ancak sonraki kullanımlarda internete ihtiyacınız olmuyor. Ayarlar bölümünde video bağlantısını, sesleri, zaman limitini ve zorluk seviyesini kontrol edebiliyorsunuz. Yapılan egzersizler sonucundaki doğru ve yanlış cevap bilgilerini, girdiğiniz takdirde emailinize gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. SpeechCare’in Parkinson, Aphasie(Söz yitimi) gibi diğer rahatsızlıklarla artan konuşma, okuma problemlerine yönelik geliştirdiği diğer uygulamalarla ilgili bilgilere yine menüden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca yine ailelere yönelik bu uygulamanın nasıl kullanılabileceğine dair yararlı bilgiler de menüde yer alıyor.

Başta özellikle çocuklar açısından severek açıp kullanacakları alıştığımız eğlenceli uygulama konseptinden biraz uzak gelebilir çünkü tedavi amaçlı geliştirilmiş özel bir uygulama. Bu uygulamayı terapistlerin izlediği doğruluğundan emin olduğunuz  yöntemlerle çocuğunuzun okuma ve yazma konusundaki problemlerini gidermek için birlikte kullanabilirsiniz. Performansın artırılması ve görsel/işitsel malzemelerin biraz daha zenginleştirilmesi halinde çocukların kendiliklerinden uygulamaya geri dönüş oranının çok daha fazla olacağını düşünüyoruz. Android versiyonu da olan bu uygulamanın Lite versiyonuyla ücretsiz olarak test yapabilirsiniz. Türkçe versiyonunun da olmasını beklediğimiz bir özel eğitim uygulaması. Not: Almanya’da çocuğunuzun okuma, yazma ve konuşma konusunda bir problemi olup olmadığını anlamak ve logopedi desteğine başlamak için çocuğunuzun doktorundan reçete almanız halinde sağlık sigortası tarafından tüm masraflar karşılanabiliyor. Ancak bu tür uygulamaların karşılanıp karşılanamayacağını özellikle belirterek sigortanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Yaş Aralığı: 4+ yaş

Platform: iOS 5.1.1, Android

Versiyon: 1.4

Fiyat: 209,99 TL, Lite versiyonu ücretsiz

lrs3
lrs5
lrs6
lrs2
lrs1
lrs4
lrs7

iPad için


Son sözümüz: Yurt dışında yaşayan ve/veya Almanca okuma ve yazma konusunda çocuklarını desteklemek isteyenlere, logopedi konuşma uzmanları tarafından geliştirilmiş özel bir uygulama arayanlara tavsiye ederiz.Pin It on Pinterest

Share This