Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Gülşen Yıldırım

Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Gülşen Yıldırım

Otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, hiperaktivite ve dikkat eksikliği konularında sıkıntı yaşayan çocuklara ve ailelerine destek vermek üzere çalışan özel eğitim öğretmeni Gülşen Yıldırım bugün konuğumuz. Kendisi özel eğitime gereksinim duyan çocuklar ve aileleriyle çalışırken tablet teknolojisinden nasıl yararlandığını ve deneyimlerini bizlere anlattı. Kendisine sitemize konuk olduğu tekrar teşekkür ediyoruz.

fotoğraf (1)1- Lütfen kısaca eğitimcilik deneyiminizi, uzmanlık alanınızı ve eğitim verdiğiniz kurumla ilgili bilgi veriniz. Lütfen kısaca eğitimcilik deneyiminizi, uzmanlık alanınızı ve eğitim verdiğiniz kurumla ilgili bilgi veriniz.
Marmara Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden 2001 yılında mezun oldum. 2000 yılında stajyer öğrenci olarak başladığım Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda farklı gelişen ve özel eğitim gereksinimli çocuklarla tanıştım. Ve burada zor diye bir şey olmadığını imkansızın biraz zaman aldığını öğrendim.. Stajyer öğrenci olarak başladığım kurumda mezuniyet sonrasında önce grup öğretmeni, sonrasında bireysel eğitim uzmanı olarak yaklaşık 3 sene çalıştım. Sonrasında özel eğitim alanında da branşlaşma olması gerektiğini düşündüm ve bir alanda uzmanlaşmak istedim.

Çoğu kişinin çalışılması, ilerleme kaydedilmesi zor dediği OTİZM alanında çalışmaya karar verdim, o alanda eğitimlerimi tamamladım. Önce TODEV (Türkiye Otizmlilere Destek ve Eğitim Vakfı –yaklaşık 4yıl) sonrasında yüksek lisansımı yapmak üzere gittiğim KKTC ‘ de KKTC Özel Eğitim Vakfı’nda ( ÖZEV ) eğitim koordinatörü ve bireysel eğitim uzmanı olarak çalıştım. Yüksek lisans sonrası tekrar İstanbul’ a döndükten sonra hem rehabilitasyon merkezi hem özel olarak çalışmalarıma devam ettim. Şu an ise kurucu ortağı olduğum ERGUVAN GELİŞİM ve DANIŞMANLIK Merkezinde çoğunlukla otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocuklar ve aileleri ile çalışmaya devam etmekteyim. Bireysel eğitim çalışmalarımın yanısıra oyun terapisi seansları yapmaktayım.

2- Sınıfınızda tableti nasıl kullanıyorsunuz? Öğrencilerinizin genel özelliklerinden bahseder misiniz?
Çalıştığım öğrencilerin hemen hemen %90 ı otizm , yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış ya da iletişim kurma becerisinde sıkıntı duyan çocuklar. Haftanın belli günleri 50 dakikalık seanslardan oluşan bireysel eğitim programı uygulamaktayım. Tableti genelde; çocuğun o gün içindeki performans düzeyi ve ruh haline göre dikkatini toparlama , motivasyonunu sağlama, seans sonlarında çalışılan etkinlikleri pekiştirmek, bazen ödül olarak kullanıyorum. Bazen de o gün çalışacağım etkinliği tablet üzerinde çalışıyorum.

3- Kullanma kurallarınız nelerdir? Belli uygulamalar var mıdır? Tipik bir okul gününde ne kadar süreyle kullanıyorsunuz?
Çalıştığım çocuklarda tablet kullanımına başlamadan önce ailelere hangi programları hangi amaçla kullanacağım konusunda mutlaka bilgi veriyorum. Her alanda olduğu gibi bizim çalışmalarımızda da teknoloji kullanımının öneminden bahsediyorum. Çalıştığımız uygulamaların oyun amaçlı olmadığı, evde kullanımında bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyorum. Eğer çalıştığım çocuk konuşabiliyor ve yaş düzeyi uygunsa ona da kuralları anlatıyorum ve sonrasında kullanıma başlıyoruz. 50 dakikalık seansın yaklaşık 10 yada 20 dakikalık kısmında tablet kullanıyorum (pekiştirici ya da ödül olarak kullanıyorsam daha kısa, bir program çalışıyorsak süre değişebiliyor )

4- Tablet kullanmaya başladıktan sonra, öğrencilerle ilgili sizin en çok ilginizi çeken neydi?
Çalıştığım her çocuk neredeyse çok erken yaşlarda tabletle tanışmış, birçok oyun yada programı kullanabilen çocuklardı. Eğitimlerde kullanmaya başladığımda başlangıç aşamasında oyun amaçlı olmadığı ve belli kurallara göre kullanımı konusunda biraz sıkıntı yaşadım . İlerleyen zamanlarda çocuklar tarafından kurallar kabul edildi, tablet eğitim aracımız oldu. Bazı çocuklarda tabet kullanımı ailenin eğitime katılmasını daha çok kolaylaştırdı, masa başında oturup yapamadıkları çalışmaları sıkıntı yaşamadan ve çocukla iletişim kurarak tablet üzerinde yaptılar. Bazı çocuklarda belli programları kullanım sonrasında iletişim ve dil becerilerinde olumlu gelişmeler gözlemlendi. Kendilerini ifade etmeyi öğrendiler. Dikkat ve konsantrasyon , işitsel algı ve ince motor gelişiminde olumlu gelişmeler gözledim.

5- Öğrencilerinizle kullanmaktan hoşlandığınız en favori uygulama hangisi?
Çocukların ilgisini çeken ve en çok kullandığım uygulamalar; “Pepi Play, Autism İhelp, My Playhome Lite, Color-me, Kelime Öğren, İConverse, Şekiller, Dahi Çocuk, Filin Banyosu, Tohum Otizm Uygulamaları 1-2 , Match It Up, EdiRoom ) Nesne öğrenme, gösterme, ayırt etme, işaret etme, dinleme, dikkat gibi birçok beceri gelişimini desteklemek amacı ile kullanmaktayım.

6- Bu uygulamaları ve yazılımları kullanmak için okul tarafından belirlenen bir bütçeniz var mıdır?
Kullandığım tablet ve uygulamaları tamamen kendim finanse etmekteyim.

8- Size göre öğrencilerin negatif veya pozitif yönde eğitim sürecini etkileyen teknolojiler nelerdir?
Şu an teknoloji çağında yaşıyoruz ve bundan hem yetişkin olarak bizlerin hem de çocukların uzak kalmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Her alanda olduğu gibi teknolojik ürünleri de amacının dışında, yersiz ve gereksiz kullanmadığımız sürece olumlu katkıları oluyor. Özelikle çocuklarda kullanımı konusunda daha dikkat olunmalı, sırf çocuk oyalansın, ayak altında dolaşmasın gibi amaçlarla kullanılmaması konusunda özen gösterilmeli.

9-Siz eğitimcilik mesleğine başladığınızdan beri, sizce teknoloji ne yönde gelişti? Bundan sonrası için ön gördüğünüz trendler nelerdir?
Yaklaşık 13 yıl önce meslek hayatıma başladığımda birçok materyali ya almak ya da her çocuk için ayrı olarak kendim geliştirmek zorunda idim. Ve bu materyaller belli aralıklarla değişmek zorunda idi. 3 yıldır eğitimlerde tablet uygulamalarını kullanıyorum ve yaptığımız işi fazlasıyla kolaylaştırdığını düşünmekteyim. Özelikle özel eğitim alanında yurt dışında tablet kullanımının çok yaygın olduğunu gözlemliyorum. Belki ilerleyen zamanlarda bizim okullarımızda da bu uygulamalar yaygınlaşır diye ümit ediyorum.
Seanslarda kullandığım tüm uygulamaları ailelerinde uygulamasını mutlaka tavsiye ediyorum.

 

 

 

 

 Pin It on Pinterest

Share This