Konuğumuz: uzman psikolog ve nörobilimci Ayça Karagöz Üzel

Konuğumuz: uzman psikolog ve nörobilimci Ayça Karagöz Üzel

Bugünkü konuğumuz uzman psikolog ve nörobilimci Ayça Karagöz Üzel. Bizler gibi yurt dışında yaşayan sevgili Ayça, yaptığı çalışmalar sonucunda ilk Türkçe AAC uygulaması Konuşuyorum’un geliştiricisi. Konuşuyorum ile ilgili incelememize buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca takipte kalmanızı öneririz, çünkü yakında bu uygulamayı da hediye edeceğiz. Umarız ihtiyacı olanların işine yarar.

Sitemizde daha önce kendisini “tablet ve telefonların konuşamayan bireylerin sesi olduğuna” ve “çift dilli çocuk yetiştirmenin püf noktaları“na ilişkin yazılarıyla konuk etmiştik. Bugün de sevgili Ayça’yla Konuşuyorum uygulamasını geliştirirken elde ettiği deneyimlere ilişkin sohbet ettik. Sitemize konuk olduğu için kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.

1)Lütfen bize biraz kendinden bahset. Uygulama yapma fikri ve hangi konuda yapacağın nasıl aklına geldi?

Konuşuyorum Uygulaması 11 yıllık profesyonel geçmişimin bir meyvesi olarak ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesinde psikoloji okuduktan sonra Otizm, Yaygın Gelişimsel Bozukluk, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite gibi nörogelişimsel problemlere sahip olan çocuklarla çalıştım. 2011 yılında ise Cenevre Üniversitesi Nörobilim bölümünde otizmli çocukların sosyal gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan bir bilgisayar oyununun onların beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini araştıran bilimsel bir çalışma yürüttüm. Çocukların bilgisayar oyununa duydukları ilgiyi ve beyin fonksiyonlarında gözle görülür bir fark oluştuğunu görünce Türkiye’de de benzer olanakların çocuklarımıza sunulmasını istedim. Uzunca bir süre bu fikirle yaşadım ve yurtdışında yayınlanan pek çok uygulamayı inceleme fırsatı buldum. Konuşuyorum, iletişimi destekleyen resimli ve sesli bir sistemi içeriyor ve bu tür sistemlerin konuşamayan çocukların hayatında büyük farklar yarattığını bildiğim için tereddüt etmeden Konuşuyorum’u hayata geçirmek için kolları sıvadım.

2. Fikrin aklına gelmesinden uygulamanın iOS/Android markette yer almasına kadar ne kadar süre geçti?

Yaklaşık 4 senedir Türkiye’de özel eğitim konusunda tablet uygulamalarının artmasını istiyordum. Konuşuyorum’un fikri aklıma geldiğinde ise oldukça heyecana kapıldım. Geliştirme fikri aklıma düştükten yaklaşık altı ay sonra Apple Store’da satışa sunulmasını sağladım. Sanırım bu kadar hızlı ilerlememde fikre çok inanmam yatıyor.

3. Fikrini uygulama haline getirebilmek için bir yazılımcı/programcı vb işe aldın mı yoksa kendin mi geliştirdin?Konuşuyorum’u Emanova yazılımcı firmasının yardımıyla geliştirdim. Onların yazılım ve dizayn konusundaki deneyimi bana oldukça yardımcı oldu.

4. Geliştirme sürecinde aşmak zorunda olduğun en büyük engel neydi?

Konuşuyorum’un alt menülerini oluşturmak oldukça zaman aldı. Dosya oluşturabilme, resim indirme gibi fonksiyonları mümkün olduğunca kullanıcı dostu olması için çaba sarf ettik. Amacımız kullanıcının uygulamaya açar açmaz nasıl kullanacağını anlamasını sağlamaktı ve bu amaca ulaşana dek çalışmaya devam ettik.

5. Geliştirme sürecinde ailenden, yakınlarından vb. destek gördün mü?


Eşim Konuşuyorum’u hayata geçirmek istediğimi söylediğimde bana tam destek ve cesaret verdi. Daha sonrasında da yazılım, dizayn ve halen pazarlama konularında bana destek oluyor.

6. Gelecek için planların neler? Başka uygulamalar da geliştirmeye karar verdin mi?

Şimdilik bütün vaktimi Konuşuyorum’u geliştirmek ve ihtiyacı olabilecek kişilere duyurmakla geçiriyorum ancak gelecekte çocukların sosyal ve iletişim becerilerini geliştirecek uygulamalar yapmayı da düşünüyorum.

7. Şimdiye kadar uygulamanla ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

Konuşuyorum özel çocuklar için geliştirilmiş özel bir uygulama. Dolayısıyla, ailelerden gelen geri dönüşler benim için çok önemli ve şimdiye kadar olumlu yorumlar aldım. Aileler çocuklarının uygulamayla ilgilendiklerini belirtiyorlar.

8. Türkiye ve uluslararası diğer pazarları kıyasladığında Türkiye pazarını nasıl görüyorsun?

Türkiye her konuda olduğu gibi bu konuda da gelişmekte olan bir ülke. Özellikle özel eğitim alanında geliştirilebilecek uygulama oldukça fazla…Ancak ailelerin olumlu geri dönüşlerine baktığımda gelecekte hızla Amerika, Avrupa gibi pazarları yakalayacağımızı görüyorum.

9. Senin gibi mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyenlere neleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye edersin?

İnandıkları bir uygulamanın peşinden gitmelerini öneririm. Tüketicinin hayatında gerçekten ihtiyaç duyacağı ve fayda sağlayabileceğine inandıkları uygulamaları geliştirirlerse başarıya ulaşmaları daha mümkün.. Bunu da kendi hayat deneyimlerinden yaralanarak yapabilirler. Örneğin, ben özel eğitim alanında çalışırken Konuşuyorum Apple Store’da olsaydı mutlaka indirir ve kullanırdım. Böyle bir uygulamaya ihtiyacım vardı..

10. Türkiye’deki kullanıcıların mobil pazarda tüketim davranışlarını nasıl değerlendiriyorsun?

Tüketiciler öncelikle uygulamayı ücretsiz indirip denemek istiyor. Bu yüzden ücretli her uygulamanın ücretsiz bir versiyonu da mutlaka olmalı.. Bir de uygulamalara oyun gözüyle bakılıyor ve Konuşuyorum gibi eğitimsel bir amaç güden uygulamaların anlaşılması için zaman gerekiyor. Ancak uygulamalarla ilgili farkındalığın hızla arttığı da bir gerçek. İnanıyorum ki Türk tüketicileri kısa zamanda bilinçlenecek ve uygulamaları hayatlarına daha verimli bir şekilde kullanmaya başlayacak.Pin It on Pinterest

Share This