Zorbalıkla Mücadele – 2 | ONLINEANNE
Zorbalıkla Mücadele – 2

Zorbalıkla Mücadele – 2

Okulların açıldığı şu günlerde ebeveynleri (aslında çocukları) özellikle zorlayan ve acil okul müfredatı içinde alınması gerektiğini düşündüğümüz konular arasında akran zorbalığı var. “Biz düşünüyoruz” diye müfredata alınmayacağına göre “biz ne yapabiliriz” diye sormakla işe başladık.

Daha önce  Zorbalıkla nasıl mücadele edilir? ve Siber zorbalık nedir? konusunda yazıp zorbalıkla mücadele Amerika’da okulda yapılanlardan bahsetmiştik. Biz “Ah keşke bizim okullarda da olsa” diyerek beklemesek de kendimiz biraz mücadele etsek derken aklımızdan geçenler  şunlardı:

Zorbalıkla mücadele konusunda ailelerin yapabilecekleri

1. Okulda bu konuya daha sık dikkat çekilmesi için telepte bulunmak: Öğretmenlerin zorbalık yapan çocuğu bireysel olarak uyarmasının yanısıra bu konuda toplu etkinliklerin oluşturulması…Bunun için öğretmen ve rehberlik servislerine yardımcı olabiliriz.

2. Okulun zorbalığa karşı politika geliştirmesini talep etmek: Okul kuralları çerçevesinde çocuklara bunun anlatılması ve kurallara uyulmadığında olacak sonuçların altının çizilmesi. Bu konuda mutlaka sistemli bir politika geliştirilmesi konusunu okul aile birliğinde gündeme getirebiliriz.

3. “Vurana bir tane de sen vur yavrum” demekten vazgeçmek: Çocuğumuza her ne olursa sorunları şiddetle çözmenin doğru olmadığını ancak kendimizi koruma hakkımız olduğunu öğretebiliriz.

4. Sadece kendimizi değil başkasına yapılan zorbalığa da karşı çıkmamız gerektiğini çocuğumuza öğretmek: zorbayla bir olmanın, onun yaptıklarına gülmenin, ya da susmanın da zorbalık olduğunun her fırsatta altını çizebiliriz.

5. Çocuğumuz zorbalığa uğradığında zorbalık yapan çocuğun ailesinden de yardım istemek: Genel eğilim okul değiştirmek, servis değiştirmek gibi problemden uzaklaşmak oluyor ama annelerin zorbalık yapan çocuklarından haberdar edilmesi de gerekli.

O kadar iş güç arasında bunlarla uğraşmak zor olabilir tabii ki. Ama yine de bir tavsiyemiz var:

Mesela Dünyalı Dergisi‘nin Eylül ayı sayısında zorbalıkla ilgili süper bir bölüm var. Yukarıda bir parçasını gördüğünüz Zorbaları zorlayacak tüyolar bölümünü (ve tabii derginin diğer bölümlerini de) şiddetle tavsiye ediyoruz. Öğretmenlere de bu dergiden bahsederek yardımcı olabilirsiniz. Derginin web sayfasında bu konuyla (ve başka konularla da)  ilgili sınıfta yapılabilecek etkinlikler bulunuyor. Öğretmenler için basıp bir minik dosya hazırlamak, okulun rehberlik öğretmenine bunlardan bahsetmek  gibi adımlar atılabilir.


Bu arada biz de çocuklarımızın okulu sayesinde bu konuda bilgilenmeye devam ediyoruz. Geçen yazıda zorbalık konusunda “okulda ne yapılıyor ve ne öğretiliyor” konusuna değinip, Amerika’da bir devlet okulundan örnek vermiştik.  Bu sene bahsettiğim ilkokulda zorbalık konusuna daha kurumsal bir yaklaşım var.

1. Öncelikle okul yönetimi okulun zorbalıktan arınmış bir mekan olmasını okul hedefleri arasına koymuş surumda.
2. “Şiddeti Önleme programı” adı altında bir programa dahil oldular. Müfredat James Stanfield’ın Be COOl sistemini takip ediyor. Bu program ana sınıfından 8. sınıfa kadar gençlerin şiddete karşı bilgilenmesini amaçlıyor. Programın Amacı:

1. Gençlerin potansiyel şiddet ya da tehdit içeren durumlardan fiziksel olarak nasıl kurtulabileceklerini bilmeleri ve rapor edebilmeleri
2. Gençlerin kendi kızgınlıklarında yapabilecekleri uygunsuz en az iki yanlış hareketin ayırdına varabilmeleri
3. Zorba davranışlarından en az iki tanesini farkedebilmeleri
4. Akran baskısı karşısında hissettiklerini hem yaşıtlarına, hem de yetişkinlere sözel olarak ifade edebilmeleri
5. potansiyel bir şiddet karşısında yetişkin desteği alma konusunda daha hazır olmaları

Bu program dahilinde sınıflara göre farklı dersler alıyorlar:

Anasınıfı/1. sınıf – Kızgınlık ve çatışmalara çözüm bulma
2. Sınıf -Haklı Kızgınlık/Haksız Kızgınlık
3. Sınıf – Zorbalık/Dalga Geçme
4. Sınıf -Zorbalık/Kişisel Güvenlik
5. Sınıf – Zorbalık /Siber zorbalık

Bu programa dahil olan3. sınıfa giden ikiz kızlarım zorbalık nedir, zorbalık çeşitleri nelerdir, bir zorbayla karşılaştığında ne yaparsın konusunda bayağı bilgilenmiş görünüyorlar.  Bana anlattıklarından aklımda kalan slogan şu:

Bir zorbayla karşılaşırsan:

Soğuk Olma, Vazgeçme (Don’t be cold and give up)

Sıcak olma, patlama (Don’t be hot and blow up)

SAKİN ve KONTROLLÜ OL (Be cool and in control)

Aslında herkes için geçerli bir tavsiye. Sakin ve kontrollü ol, sinirlenip kavgaya girme, geri çekilip zorbanın istediğini yapma 😉

Biz, hiçbir şey yapamasak da çocuklarımıza en azından bunları ara ara hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Sizce bu tür eğitimler, konuşmalar işe yarar mı? Çocuğunuz zorbalığa maruz kalırsa, ya da zorbalık yaptığını duyarsanız yaklaşımınız ne olur?

zorbayaPin It on Pinterest

Share This