Khan Academy’i duymayan var mı?

Khan Academy’i duymayan var mı?

Okuyucular

Kendi söylemleriyle özetleyecek olursak, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim vermeyi amaçlayan bir portal. www.khanacademy.org Biz size özetleyecek olsak, dünyadaki mevcut okul, sınıf ve ders yapısını tamamıyla değiştirebilecek bir altyapı olduğunu söylerdik.

Aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar 5000’den fazla ders videosundan oluşan bir kütüphane. Üye olmanız, herhangi bir bilginizi vermeniz, para ödemeniz vb hiç bir mecburiyetiniz yok. İnternete bağlanabilen bir cihaz ile okul öncesi derslerden üniversite temel derslerine kadar istediğiniz konudaki ders videolarını izlemeye başlayabilirsiniz.
Çoktandır beklediğimiz gelişmelerden bir tanesi de bu videolara Türkçe seslendirmesiyle ulaşabilmekti. Bugün itibariyle 3000’den fazla Türkçe seslendirmeli videonun sitede hazır olduğunu görünce çok sevindik. Üstelik MEB onaylı.

Yani bu ne demek? Flipped Classroom ( Tersyüz eğitim, dönüştürülmüş Sınıf ) deyimini duyduysanız biliyorsunuzdur. Artık geleneksel yöntemle öğretmenlerin sınıfta müfredata uygun ders anlatmaya çalışması bir gün gerçekten tarihe karışabilir demek. Bunun yerine öğrenciler öğrenmeleri gereken dersi evde videodan istediği kadar izleyebilir, tekrar edebilir, okulda ise öğretmeniyle ödevlerini/aktivitelerini yapabilir demek. Öğretmen ve öğrenci ilişkisinin değişme potansiyelini farkedebiliyor musunuz?

Kimler bundan yararlanabilir diye düşününce de aslında cevap herhangi biri. Okula dönmekte zorluk çeken yetişkinlerden, derslerini desteklemek isteyen çocuklara, öğretmenlere kadar herkes faydalanabilir.

Özellikle Khan Academy Türkçe sayfasında, Türkçe ve edebiyat ders videolarını görmek en büyük dileğimiz. Bizler gibi yurt dışında çocuk büyüten ailelere çok yardımcı olabileceğini umuyoruz.

Aslında tüm dünyayı kocaman bir sınıfa dönüştüren Khan Academy’i bir de kurucusu Salman Khan’dan dinlemenizi tavsiye ederiz.

Okuyucuya Not: Bu yazının yazılması için yukarıda bahsi geçen hiç bir kişi/kurumdan maddi/manevi bir karşılık alınmamıştır.1 Yorum

  1. iyi ki varsınız 🙂

Pin It on Pinterest

Share This