Almanlar okulu karınlarından seçer

Almanlar okulu karınlarından seçer

Okuyucular

Hangi arkadaşımla, tanıdığımla ilkokul seçme konusunu konuşsam hep aynı cevabı aldım. “Bauchgefühl” yani hani önemli bir karar aşamasında şu karın bölgesinde hissedilen tuhaf bir çırpıntı veya kasılma hissi vardır ya, işte o. Kaç zamandır genç yaşlı kiminle konuşsam hep aynı cevabı veriyorlar. Ben ise delirmemek için kendimi zor tutuyorum. Mide, pankreas, bağırsak ne varsa bölgenin tamamına kulak kabartmış durumdayım ama benimkilerden hiç duymayı beklemediğim sesler çıkıyor. Karın bölgemin olmadığından  şüpheleniyorum desem, e göz var nizam var.

6 sene önce iş icabı Almanya’ya taşınıp çocuk büyütmeye başlamış ebeveynler olarak, çocuğumuza ilkokul seçme aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Kendi okul tecrübelerimiz, buradaki eğitim sisteminden tamamen farklı olunca yaklaşık iki senedir bu konuda yaşayıp öğrendiklerimizi bir toparlayalım istedik. Kimbilir belki aynı durumdan geçecek bizim gibilere bir faydası dokunur.

Ancak hemen unutmadan ekleyelim burada yer alan bazı bilgiler eyaletlere göre ufak farklılıklar içerebilir. Nordrhein Westfalen eyaletinde ilkokula başlayacak çocuğunuz varsa dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenler şunlar:

1. Tüm ilkokullar ücretsiz.

2. İlkokulun süresi 4 yıl. Bu 4 yıldan sonra çocuğunuzun notları, okul performansı, yapmak istediği meslek doğrultusunda ortaöğretimi göreceği okulu yeniden seçmek gerekiyor.

3. İlkokula başlama yaşı 30 Eylül tarihine kadar çocuğun 6. doğumgününü kutlamış olmasına göre saptanıyor. 30 Eylül’den sonra 6. yaşını kutlayacak çocuklarınızı okula başlatmak istiyorsanız, doktordan onay alıyorsunuz.

4. Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderebilirsiniz. Yasal olarak hiçbir kısıtınız yok.

5. Oturduğunuz mahalle ve çevresindeki okulların listesini çıkarın. Almanya’daki yaşam bu anlamda Türkiye’den biraz farklı. Okul servisi hizmeti yok. Çocuğu istediğiniz okula gönderme imkanınız olsa da, burada tüm ailelerin temel seçim kriterleri arasında çocuğun okula yürüyerek veya bisikletle gidebilmesi yer alıyor.

6. Çocuğun okuldan sonra arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirebilmesi için genellikle en yakındaki okula göndermeyi tercih ediyorlar.

7. Bir yıl öncesinden okulların web sitelerinden yıllık takvimlerine bakın ve bilgi günlerini (InfoAbend) not edin. İstediğiniz zaman okula gidip görüşme yapamıyorsunuz. Bu bilgi günlerinde müdür ve yönetim tarafından birebir okul hakkında bilgiler veriliyor. Okullarının ağırlıklı ve güçlü yönlerini size anlatıyorlar. Sorularınızı cevaplıyorlar.

8. Çocuğun okula başlamasından 1 yıl önce bölgenizdeki Milli Eğitim Müdürlüğünden (Schulamt), çocuğunuzun gelecek sene okula başlama zorunluluğu olduğunu, siz hiçbir şey yapmazsanız çocuğun otomatik olarak mahallenize bağlı okula kayıtlı olduğunu veya istediğiniz okulu seçebilmeniz için tüm okulların listesinin yer aldığı resmi bir mektup alıyorsunuz. Bu mektubu cevaplamak için yaklaşık 1 ayınız var. Bu süre içinde okulların ona göre ayarladıkları 7.maddede yer alan Bilgi günlerine katılıp kararınızı vermek durumundasınız.

9. Almanya’da ilkokullar saat 8’de başlayıp öğlen 11.30’da bitiyor.

10. Çalışan aileler için her okulun “Okul Sonrası Programı” (OffeneGanzTagsSchule-OGS) var. 11.30’dan 13.00’e, 14.30’a veya 16.30’a kadar farklı saatleri içeren bir çeşit etüt saatleri bunlar.

11. Çocuğunuzu haftada kaç saatlik etüt saatine bırakmayı düşünüyorsanız, kayıt ettiriyorsunuz. Daha önce söylediğimiz gibi okullar ücretsiz ancak etüt programları ücretli. Bu ücretler okulların kendi kafalarından belirlenemiyor, sizin ailenizin gelir durumuna göre yine Milli Eğitim Müdürlüğü (Schulamt) tarafından ne kadar para ödeyeceğiniz size bildiriliyor. Yani aynı anaokullarında olduğu gibi, aynı okula aynı programa kimi aylık 600€ kimi 50€ ödüyor. Sosyal devlet işte…

12. Etüt programlarında çocuğunuzun öğlen yemeği, ödevleri ve hobileri yaptırılıyor. Bazı okullar öğlen yemeklerini kendileri günlük hazırlıyor (ki bunlar çok rağbet görüyor), bazıları ise catering firmalarıyla anlaşıyor.

13. Okul yönetimi(Grundschule) ve Etüt Programı (OGS) yönetimi birbirinden farklı.

14. Her OGS’in anlaşmalı olduğu çeşitli dernekler/sosyal aktivite grupları var. Çocuğunuz futboldan müziğe, resimden tenise istediği kurslara gündüz katılıyor. Siz çocuğunuzu saat 16.30’da okuldan aldığınızda, öğlen yemeğini yemiş, ödevlerini yapmış, sosyal aktivitesini tamamlamış veya arkadaşlarıyla serbest oyun oynamış oluyor. Bu saatten sonra da ailenin kendi vakti oluyor. Yani en azından teorik olarak…

15. Çalışan aileler için okul seçimindeki en önemli konulardan bir tanesi, bu etüt programlarından yer kazanabilmek. Çünkü hepsinin kapasitesi sınırlı. Yer kazanabilmek için çocuğunuzu bir kaç yıl öncesinden gerekçeleriyle kayıt yaptırmanız gerekiyor. En çok kabul gören gerekçeler: Çalışma saatleriniz, aynı okulda olan kardeşler, ortak okul yolu oluyor.

16. Okulların özel çocukları kabul etmesi zorunlu ve belli kontenjanları var. (inklusion)

17. İlköğretimde birinci sınıfın ikinci yarıyılından itibaren İngilizce dersleri veriliyor.

18. Her okulda bilgisayar odası ve dersleri var, ancak nasıl kullanıldığı ve eğitimin kalitesi okula göre değişiyor.

19. Her okulda spor salonu ve oyun parkı mevcut.

Almanya’da ilkokul seçimi için dikkat edilmesi gereken durumlar genel olarak böyle. Kayıt mektubunu göndermek için bugün son günüm. Hala çocuğumu iki okuldan hangisine göndereceğime karar veremediğimden izninizle aranızdan ayrılıp midemi, karnımı ve bilumum iç organlarımı dinlemeye gidiyorum.



2 Yorum

  1. seçim sonucunu merak ediyorum doğrusu, iç organlar gereken tepkileri verdi mi? :)))))

  2. İsviçre’ye yeni taşınmış bir anne olarak çok ilgimi çekti. Burada da hemen hemen aynı şekilde işliyor sistem. Neyse bizim henüz ilkokul için biraz daha vaktimiz var. Umarım siz de aradığınız, istediğiniz okulu bulmuşsunuzdur bu arada…
    Sevgiler…

Pin It on Pinterest

Share This