Nihan ve Bebeği, ve Teknoloji

Nihan ve Bebeği, ve Teknoloji

Bugünkü konuğumuz Bursa’dan Nihan Kınay Topal. 11 aylık Ömer Çağan’ın annesi şirin bebeği ile ilgili deneyimlerini, anılarını Nihan ve Bebeği isimli blogunda  topluyor. Minik bebekli bir annenin bize konuk olmasını fırsat bilip hemen teknoloji ve bebek konusunda konusunda yapılan çalışmaları sizlere hatırlatalım istiyoruz. Uzmanların büyük çoğunluğu 2 yaş altındaki çocukları (hatta 3 yaş diyenler de var) her türlü ekrandan uzak tutmak gerektiğini söylüyor. Bu uzmanlar kim, ne diyor, yaşa göre ne öneriyor gibi detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 “Teknolojiyi çocuğumun yanına yaklaştırmam”,”sosyal medya, blog falan işim olmaz” diyenleri hala duyamıyoruz 🙂 O yüzden tekrar ediyoruz, kapımız herkese açık; blogunuzun olması şart değil.  Herkesin başımızın üsünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi, hatta bizim için daha iyi 😉

Şimdi söz Nihan’da, kendisine çok teşekkür ediyoruz.

nhan1nihan

1. Bize biraz kendinden ve çocuklarından bahseder misin? Nihan kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuk/ların yaşı, sınıfı vs)

1984 doğumluyum. Trakyalıyım. Lise öğrenimimden sonra üniversite için bursaya geldim. Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun oldum ve bu şehirde (Bursa) çalışmaya başladım. Eşimle üniversiteden tanışıyoruz. 2008 yılında evlendik. 4 sene bol gezmeceli evlilik sonrası anne olmaya karar verdim. 29 ekim 20132te oğlum Ömer Çağan’ı kucağıma aldım. İşe bir süre ara verdim ve tecrübe deneyimlerimi bir blogda paylaşmaya başladım.

2. Ne zamandan beri blogun var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladın?
Şubat 2014’te oğlum biraz düzene girince yazmaya başladım. Bloğumu sürekli güncel tutmaya çalışıyorum. Kendi kazandığım deneyim ve tecrübelerimi, anılarımı, hayatımı yazmak istedim. Yazmayı hep seven biriydim, şimdi bunu bloğum sayesinde birçok kişiyle paylaşıyorum.

3. Hangi sıklıkta blogunda yazıyorsun? Yazılarında en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsun?
Hergün yazı yazmaya özen gösteriyorum. Aylık bebek gelişimi, Anne sütü ve önemi, ek gıda süreci, uyku problemleri, uyku düzeni, bebek yemekleri ve hayatımdan kesitler de sunduğum yazılar yazıyorum. Bazı günler sadece içimden gelenleri yazarken bazı günler deneyimlediğim, kazandığım tecrübeleri yazıyorum.

4. Sosyal medyayı kendi blogun açısından nasıl değerlendiriyorsun? Nasıl faydalanıyorsun?
Sosyal medyayı çok sık kullanıyorum. Twitter’da yeniyim ama instagram ve facebook’ta aktif paylaşımlar yapıyorum.

5. Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsun? Sizin evde televizyon dahil teknoloji ile olan ilişki nasıl?
Bebeğim henüz 11 aylık, teknolojiyle tanışmak için henüz küçük olduğunu düşünüyorum. Ama doğru kullanıldığında belli yaş grubu çocuklarda öğretici olduğuna da inanıyorum.

6. Bebeğinin teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Evimizde bunların hepsi var ve 11 aylık bebeğin bile ilgisini çeken aletler bunlar. Teknolojinin içinde doğuyorlar, arasının iyi olacağını düşünüyorum.

7. Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsun? Önceliklerin bulunuyor mu?
Bebeğim küçük olduğu için TV izletmiyorum. TV’nin bakıcı gibi kullanılmasına karşıyım. Telefon elbette ilgisini çekiyor, tuşlarına basmaktan öteye gitmiyor henüz. Belli yaşa ulaştığında sınırlı zaman koyarak bunlarla vakit geçirmesini sağlayacağım.

8. Çocuğunla beraber teknoloji kullanma alışkanlığın var mı (olacak mı)?
Erkek çocuk annesiyim. Şu anda yok ancak olmaması imkansız görünüyor 🙂

9. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musun? Sence kullanılmalı mı?
Kesinlikle yaygın kullanılması gerektiğini ve yaygınlaşacağını düşünüyorum.

1o. Sence gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Senin olmasını hayal ettiğin ilişki biçimini tarif edebilir misin?
Çocuklarımız bu zamanda teknolojinin içine doğuyor. Doğar doğmaz fotoğraflarını profilimizde paylaşıyoruz. Tüm teknolojik aletlere ilgileri oldukça fazla ileride  de ilişkileri kesinlikle iyi olacaktır.

 

 Pin It on Pinterest

Share This