Okul servisleri için entegre emniyet kemeri sistemi

Okul servisleri için entegre emniyet kemeri sistemi

Bizler yurtdışında yaşayan anneler olarak buralarda yaşarken etkilendiklerimizi özellikle bu siteye taşıyoruz. Türkiye hızla değişiyor, her değişimin iyi ve kötü sonuçları da var tabii. Ancak çocuk güvenliği deyince değişimin çok yavaş gerçekleştiği kanısındayız. O yüzden özellikle güvenlik konularını gündeme getirmeye çalışıyoruz (internet güvenliği, çocuk istismarı, trafik güvenliği vb.)

Trafikte çocuk güvenliği konusunda daha önce bayağı dertli yazılar yazıp, yapmamız gerekenleri kolaylaştırmaya çalıştık:

Araba Koltuğu: Sarımsaklasak da mı saklasak?

Çocuk araba koltuğu olmadığı durumlarda ne yapalım?

Emniyet kemerini kolun altından geçirmenin tehlikeleri

Çocuğum emniyet kemerine hazır mı?

Yazmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor. Bir süre önce instagram’da kendi çocuğumuzun okul servisinde çekilmiş bir fotoğrafını paylaştık. Bu Amerika’da küçük bir anaokulunun 4-5 yaşındaki çocukları okul gezisine götürürken kullandıkları servis aracında çekilmişti. Emniyet kemeri sistemine ve pratikliğine hayran kaldığımız için resmini çekmiştik. Bu sistemlerin Türkiye’de bir mecburiyet haline gelmesi için ne yapmak gerekir diye kendimize soruyoruz. Herşeyden önce bizlerin emniyet kemerinin önemine inanmamız ve talepte bulunmamız gerekiyor. Sadece servis araçları değil diğerlerinde de GM, Ford, Chrysler, Volvo gibi markaların  5 noktalı emniyet kemerlerini arabaya entegre etmesi, bunların daha büyük çocuklar için entegre araba koltuğuna dönüştürülmesi  gibi tasarımlar var artık . Standart olması için, yaygınlaşması için talep olması, talep olabilmesi için de “bize birşey olmaz, Allah’a emanet” kaderciliği ile mücadele gerekiyor. Bu video hiç iç açmasa da farkında olmamız gereken gerçekleri gösteriyor.

Peki sizler çocuklarınızın servis aracında sağlanan güvenlikten memnun musunuz?

entegreemniyet

 

 

 Pin It on Pinterest

Share This