Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 3: Bir okuldan haber var

Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 3: Bir okuldan haber var

Çocuk istismarını önleme konusunda başlattığımız çalışmalarımız üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Bu çalışmalar sayesinde Ola ile 15 dakika: Çocuk Güvenliği Aktivite kitapçığımızın pek çok çocuğa ulaştığını duymaya devam ediyoruz. Bizim haberdar olduğumuz  okul sayısı 30’u geçti. Bu okullarda ilgilenen rehber öğretmenler, veliler, gönüllüler kendi çabalarıyla OLA’dan yararlanarak öğrencilere eğitim verilmesini sağlıyorlar. Bazı okullarda bu tür bir eğitime izin verilmediğini duyuyoruz, bazı okullardan kitapçığı bastırmak için yeterli kaynak bulamadıklarına dair mail aldığımız da oluyor. Ama yine de hepimizin başlattığı bu girişimin etkilerini gün gün görmek bizi çok mutlu ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi, belki bunlar küçük adımlar ama ihtiyacı olan bir tek çocuğa bile ulaşsa hepimizin çabalarına değer.

Bu konuda çabalayan bir gönüllünün mektununa yer vermiştik daha önce. Bugün ise İzmir’de bir ilkokulda psikolojik danışman olarak görev yapan Buket DEMİRKOL KALAFAT’a sözü bırakıyoruz. Kendisine hem böyle bir eğitimi öğrencilerine verdiği için, hem bizi çalışmaları hakkında bilgilendirdiği için çok teşekkür ediyoruz.

Loli ve Voli

İzmir-Balçova’da bir ilkokulda psikolojik danışman olarak çalışıyorum. Yıllardır mesleğin içinden biri olarak çocuklarla ‘ihmal-istismar’ konularını çalışmanın zorluğunu hep yaşadım. Hatta genellikle, velilere yönelik eğitim vermeyi tercih ettim. Tabi OLA ile tanışıncaya kadar. Geçen yıl Online Anne’nin çocuk istismarını önleme konusunda hazırladığı “Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı”nı görünce oldukça heyecanlandım. Aslında ilk heyecanı yaşamam, mesleğim nedeniyle değil, anne olmam nedeniyleydi. 6 yaşında bir kız çocuğu annesiydim ve ara-sıra benim de cevaplayamadığım sorular,tıkandığım anlar oluyordu. İşte böyle anlardan birinde kızımla ‘OLA ile 15 Dakika Çocuk Güvenliği Aktiviteleri’ni yaptık. Kızım okuma-yazmayı yeni öğreniyordu, bu nedenle biraz yardımla, her sayfada çok eğlendi ve öğrendi.

Tabi evde durum böyle olunca bunu hemen okula aktardım. Tam da o sırada gündemde sürekli, çocukların kaçırılma haberleri vardı ve veliler (ve tabi birlikte izlenen haberler) bazen konuyu çocukların seviyesinin çok üstünde ve korkutucu anlatabiliyordu. Bu durumda kolları sıvadım. Anasınıflarının da dahil olduğu tam 16 sınıfım, Loli ve Voli ile tanıştı.

Her sınıf düzeyine göre, aralardan bazı sayfaları çoğalttım. Mesela, Anasınıfları ve 1.sınıflar boyamalı ve noktaları birleştirmeli, sayfaları severken; 2. ve 3. 4.sınıflar şifre ve gizli kelime bulmalı, sayfaları sevdiler. Her yeni sayfanın geleceği heyecanıyla da aralarda anlattığım önemli bilgileri çok iyi anladılar. Sürekli şaşırtmalı sorularla bilgiyi öğrenip-öğrenmediklerini kontrol ettim.

Yaptıkları çalışmaları ve ek olarak aileyi bilgilendirecek bir önlemler mektubunu da eve gönderdim. Her çocuğuma öğrendiklerini evde paylaşması yönünde ve tabi haberleri izlememeleri için, uyarılarda bulundum.

Sonuç mu? Bana göre oldukça iyi. Bunu hem öğrencilerden, hem sınıf öğretmenlerinden, hem de velilerden gelen, geri bildirimlerle anladım. Ama daha çok kendimden. Her sınıftan çıktığımda yaşadığım ‘doyum’ benim için en önemli geri bildirimdi aslında.

Bu yıl mı? Bu yıl eğitimi almamış, anasınıfları ve 1.sınıflarla yine çalışmaya başladık. Yalnız bu sefer devreye Voli ve Loli’nin kuklaları girdi. Sınıflarda Loli ve Voli kuklalarını konuşturarak yaptığım kısımlar çok daha iyi dinleniyor.

Yani kitapçık o kadar iyi hazırlanmış ki her eğitimci kendi öğrencilerinin yaşı ve özelliklerine göre şekillendirebilir.

OnlineAnne’ye bir kez daha buradan teşekkür etmek isterim, aslında belki de “bizim” doldurmamız gereken bir boşluğu, çok da hakkıyla doldurdukları için. Bizim, Loli ve Voli ile maceramız daha devam edeceğe benziyor. Umarım siz de bir an önce tanışır ve çevrenizdeki çocukları da tanıştırırsınız.

Buket DEMİRKOL KALAFAT 13.11.2014

lolivolikukla
izmirden (5)
izmirden (4)
izmirden (2)
izmirden
izmirden (6)
izmirden (3)
Lütfen sizlerde okullarınızdan eğitim talebinde bulunun, Ücretsiz kitapçığımızı basıp rehber öğretmenlerinize, sınıf öğretmenlerinize ulaştırın. Bu konuda çevrenizdeki çocuklarla 15 dakika konuşulmasını sağlamak bile belki çocuk istismarını önlenmesinde önemli bir adım olabilir. Hepinizden rica ediyoruz. Bu konuyla uğraşan diğer kurumların yayınlarını, daha fazla neler yapılabileceğini, çeşitli kaynakları aşağıdaki listede yer alan yazılarımızda bulabilirsiniz.3 Yorum

  1. denizlide rehber öğretmenim. kitapçığınızı çok beğendim. okulumuzda öğrencilerimize bu kitapçığı veya bazı etkinlikleri kullanabilirmiyiz.

    • Tabii kullanabilirsiniz. Okulunuzun ismini öğrenebilir miyiz?

  2. bartında bir ilkokulda rehber öğretmenim sitenizle bir arkadaşım sayesinde yeni tanıştım. siteyi ve kitapçıklarınızı çok begendim okulumda uygulamayı düşünüyorum. çok teşekkürler.

Pin It on Pinterest

Share This