Lego Lord of The Rings ve Yaş Sınırı olayı | ONLINEANNE
Lego Lord of The Rings ve Yaş Sınırı olayı

Lego Lord of The Rings ve Yaş Sınırı olayı

Daha önce bu yaş sınırı konusunu The Lego Movie ve Yaş sınırı olayı yazımızda filmler için ele almıştık. Bugünkü konumuz ise oyunlar.

Biz onlineanne olarak bu sitede bugüne kadar genelde 8 yaş altı için uygun olan eğitici oyun uygulamalarına ağırlık verdik  Aslında bunun en büyük sebebi kendi  çocuklarımızın yaşlarıydı. Oyunlardan minimum beklentimiz ise eğitici, eğlenceli ve kaliteli olmasının yanısıra içinde reklam olmaması, sosyal medya ve ebeveyn bölümlerine ulaşımın engellenmesi gibi özelliklere sahip olması. Ancak çocuklar ilkokul çağına gelince tabletteki oyunlar arkadaş tavsiyesi ile çeşitlenmeye başlıyor ve eğitici oyunlardan popüler oyunlara bir geçiş yaşanıyor (yani bizde öyle bir eğilim var, sizde durum ne?).

Haliyle zaman içinde farklı tecrübelerimiz oluyor. Daha doğrusu biz planlar yapıp ahkamlar keserken başımıza gelenleri yaşıyoruz klasik. Öncelikle her ne kadar uygulama geliştiriciler, eğitimciler ya da bizim gibi bu konulara meraklılar “şu yaş grubuna uygundur” diye beyan etse de bir oyunun  çocuğa uygunluğunun çocuktan çocuğa değiştiğini düşünmekteyiz. (Kitapların uygunluğu ve tablet, bilgisayar ve televizyona düşkünlüğü de öyle). Neyse şimdilerde  “bakın ben bu işi ne iyi yapıyorum, ne kadar iyi biliyorum” demek makbul ama, biz bugün tersten gidiyoruz “bakın, biz hiç de uygun olmayan birşey yaptık ” 😉 (iyi halt ettik)

Bu yaz çocuklardan ayrı geçirdiğim 3 haftada baba ve çocukların hep birlikte Play Station oyunları ile gayet güzel vakit geçirdikleri ortaya çıktı. Bu oyunlardan biri Fat Princess idi ki gayet kılıçlı mılıçlı ve öldürmeli , öneri yaş 13+ olan bu oyunu bizim televizyonda görünce cinlerim tepeme çıktı.  Aslında  ben “bilinçli” anne olarak “bu güzel bir oyun değil, size de uygun değil” diye buyurdum valla. Çocuklar da “biz bu oyunu seviyoruz”, “sen şimdi kırmızı kanları görünce sinir oldun, al sana kanları rengarenk konfeti yapıyoruz” deyip ayarları değiştirdiler. Ben de kem küm diye bakakaldım. (Bizimkilerin yaşları 4 ile 8 arası değişiyor biliyorsunuz) hep beraber oynayıp zaten cılkını çıkarmışlar; Fat Princess dönemi ben gelince kapandı. Ama ben “bu şiddet içeriyor ehi ehi” derken hepsi “ama bu sadece bir oyuuun” şeklindeydiler.

Sonra Lego Lord of the Rings dönemi başladı. Yaş itibarıyla 8 yaşlar oynar, küçük olan da onlarla takılır mı ki derken oyun 4.5 yaşındaki bebenin kontrolüne geçti. Lego Lord of the Rings için genelde 10+ önerilen yaş olarak karşımıza çıkıyor. Amazon’da da oyunlar için bir rating sistemi var. Aslında Mine Craft gibi populer oyunlar ve Lego’nun oyunlarının çoğu 10+ fakat tanıdığım çoğu 7+ çocuk bunları oynuyor.(Mine Craft konusunu ayrıca ele alacağız)

rating

Bizim evde Lord of the Rings’le birlikte iki ay tablet,televizyon falan gözü görmedi veledin. Anlamasına ve oynamasına olanak yok dediğim oyuna feci sardı. Yapamadığında babasından, ablalarından yardım alarak, anlamadığında burada ne oluyor sorularıyla oyunu bitirdi. (Ablalar kısıtlı ekran saatlerini Mine Craft’a mı harcasak buna mı ikileminden sonra Mine Craft’ta karar kıldılar) Aslında babasıyla beraber yapmayı sevdiği bir etkinlik haline geldi. Ancak yaşı itibariyla oyunun hakkını vermeden, olay örgüsünü anlamadan ama problem çözerek zevkle oyunu bitirdi. Sonuçta kitaplarını okumuş ve filmlerini bayılarak seyretmiş ebeveynler olarak oyunu hiç bilmeden oynasak biz de pek birşey anlamazdık herhalde. Koyduğumuz kurallara da kesinlikle uydu. (En birinci kural: süren bitti deyince hemen bırakmak ve tutturmamak. Kurala uymazsa  ertesi günkü oyun hakkını kaybetmek. Bir iki tutturma denemesi oldu, hakkını kaybedince normale döndü)

Peki iyi mi oldu? 4.5 yaşa bu oyunlar olur mu? Eeee olmaz tabii. Kendisi evin tek çocuğu olsa bunlardan haberi  olmayacaktı. Fakat farkediyorum ki ikinci çocuklar ablaları, abileri nedeni ile hep yaşından büyük medya, oyuncak vs malzemelerine maruz kalıyorlar ve kendi yaş grubuna uygun şeylere burun kıvırmaya başlıyorlar. Bunlara meraklı ebeveyn ve arkadaşlar da varsa çocuğun tanışmama olasılığı çok düşük. Bizim itiraf listesi bunlarla da sınırlı değil, Lego Marvel Super Heroes da var 🙁

Peki bu oyunlara toptan zararlı diyebilir miyiz? Şimdi çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışıp tutamayıp vicdan azabı çekme modası var. Eh biz de eksik kalmıyoruz. “Teknoloji çok zararlıııı” haberleri o kadar rağbet görüyor ki video oyunlarının da diğer oyuncaklar gibi eğitim ve sosyalleşme aracı olarak önemli bir eğitim değeri olduğu aslında gözümüzden kaçıyor (tabii ki kurallara, içeriğe ve bunlarla geçirilen zamana dikkat ederek). Pozitif yararlara işaret eden çalışmalar da artmakta ki bunlara da değiniyoruz (topa tutulmayı da göze alarak) ( https://www.apa.org/pubs/journals/releases/amp-a0034857.pdf) Ciddi olarak problem çözme yeteneğini artırmaları ve ailecek beraberce yapılabilecek bir aktivite olması gibi yararlar bunlardan bazıları…

Şimdi bizim için sırada önce kitabı, sonra filmi, ve oyunu dediğimiz Harry Potter var. Aşağıda bu oyunların hepsinin tablet versiyonları var. Sonuç olarak biz bu tür oyunları ailecek hep beraber oynayabileceğimiz Play Station, xbox oyunları olarak  oynuyor ve tablette çocukların tek başına oyuna gömülmelerini tercih etmiyoruz. Aranızda çocukları bu oyunları oynayan varsa görüşlerini duymak isteriz, gerçi “ben çocuklarımın video oyunları oynamasına izin veriyorum” demek günümüzde biraz cesaret işi 😉 (Fat Princess’ten kesinlikle uzak durun diyoruz ama ;-))
Lego’yla Geleceğin İşgücünü Yetiştirmek

The Lego Movie ve Yaş sınırı olayı

Lego’yla Geleceğin İşgücünü Yetiştirmek

Lego Artık Şiddeti mi Aşılıyor?Pin It on Pinterest

Share This