Çocuğumuzu yabancı bir dile maruz bırakmaya nasıl ve ne zaman başlamalı?

Çocuğumuzu yabancı bir dile maruz bırakmaya nasıl ve ne zaman başlamalı?

Çocuklarımızın yabancı bir dil öğrenmesi hele ki İngilizce’yi iyi bir seviyede okuyup, anlayabilmesi büyük önem taşıyor. Bu sitede sık sık bu konuya değiniyor ve uzmanların görüşlerine de yer veriyoruz. Çocukların dil gelişimini önemli ölçüde destekleyeceğini düşündüğümüz eğitici uygulamaları da tanıtmaya çalışıyoruz. ( Uygulama arayın bölümünde ulaşabilirsiniz).

Bugün bir konuğumuz var: EF Education First‘den Nuray Erdoğdu. Çocuklarımızda dil öğreniminde yurtdışı eğitim ile ilgili bir yazısı var. Kendisine teşekkür ediyoruz.

—————————————–

Çocuğumuzu yabancı bir dile maruz bırakmaya nasıl ve ne zaman başlamalı, yurtdışı eğitim gerçekten gerekli mi?

TED konuşmalarını duymuşsunuzdur, dünyanın her yerinde, bilim insanları yaklaşık 15er-30ar dakikalık konuşmalar yaparak bizi hayrete düşüren, yeni şeyler öğreten konuşmalar yapıyorlar ve bunları internet üzerinden seyredebiliyoruz, hem de Türkçe altyazılarla. Bu konuşmalardan biri de 2010 yılında Patricia Kuhl tarafından yapılmış.


Konuşmasında bebeklerin bir dili nasıl öğrendiğini, hangi dönemlerinde daha yüksek bir ivme ile öğrenimin gerçekleştiğini anlatıyor. Özellikle dil için 7 yaşına kadar harika bir potansiyelimiz varmış!

Ama benim için en çarpıcı nokta, yaptıkları bir deney oldu. 1 aylık Amerikalı bebeklere 12 seans boyunca Çince konuşan bir kadın gelip bolca Çince konuşuyor. 12 seasın sonunda ise bebeklerin Çince kelimelere karşı verdiği beyinsel reaksiyon ölçülüyor. Aynı şekilde de başka bir grup Amerikalı bebek aynı kişiden 12 seans Çince’yi televizyon aracılığıyla, diğer bir grup ise sadece hoparlörden dinliyor.

Sonuç çok çarpıcı. 12 seans sonunda bire bir gerçek bir insandan dili dinleyen bebekler Çince duyunca reaksiyon vermeye başlıyor. Diğer bebeklerde ise hiç bir reaksiyon ya da öğrenme belirtisi yok.

Bu önemli bir çıkarım. Çocuk ya da yetişkin doğduğumuz andan itibaren sosyal varlıklarız. Kişisel deneyim olmadan tam kapasitemizle öğrenemiyoruz. Birebir deneyimleyerek, sosyal bir ortam sağlandığı sürece en iyi performansımızı gösteriyoruz. O yüzden özel öğretmenlerden ders almak daha hızlı bir sonuç veriyor.
Diyelim bebeklerimiz geldi 13-14 yaşına. Peki ya o zaman ne yapmalı dil eğitimi için?

Bu araştırmanın ışığında yurtdışında eğitim önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yurtdışında dil eğitimi ciddi bir iş ve okul özenle seçilmeli. Bir çok acenta var iletişim kurulabilecek ama okulla direkt iletişim kurmak daha iyi çünkü en azından okulun ne verip ne vermeyeceğini garantili bir şekilde biliyorsunuz. EF Education First gerek dil eğitimi gerek üniversite hazırlık programları olsun, yurtdışında eğitim için ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi okullarıyla sizler için gereken her türlü bağlantıyı sizin adınıza kuran ve orada karşılaşabileceğiniz zorlukları beraber aşacağınız bir organizasyon.

Danışmanlarla konuşup çocuğunuzun yaşına ve karakterine uygun bir kursa ve şehire göndermek, küçük yaştan itibaren başlatmak sağlıklı bir çözüm gibi görünüyor. Hem de aile boyu bir yurtdışı macerası bile yapılabilir. Bir yandan çocuğunuzla beraber dil öğrenmek için en efektif yolu seçmiş olursunuz, diğer yandan da unutulmaz anılar edinirsiniz.

Anneler olarak çocuklarımız için her şeyin en iyisini bulmaya çalışıyoruz. Giysilerin en güzeli, öğretmenlerin en iyisi, okulun en kalitelisi. Gücümüz yettiğince, elimiz uzandığınca… Neden olmasın?

Çift Dilli Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları

Çok Dilli Çocuk ve Artikülasyon Gelişimi

Üç Dil Birden Öğrenen Bir Çocuk ve Teknoloji

Türkiye’de İngilizce Öğrenmek ve “Sessiz B” Şoku

2-8 Yaş Çocuklarınıza İngilizce Öğretmek İçin En İyi Uygulamalar

Çocuklara Türkçe ögretmekPin It on Pinterest

Share This