Çocuklar Ne Zaman Okula Yalnız Gidebilir?

Çocuklar Ne Zaman Okula Yalnız Gidebilir?

Geçen haftaki Anaokullarında Trafik Eğitimi konulu yazımızda, Emniyet Müdürlüğü ve okulların yaptığı ortak çalışmadan ve anaokullarından başlayan hem çocuklara hem de ailelere verilen trafik eğitiminden bahsetmiştik.

Toplamda 6 saat süren bu eğitimin son bir saati ebeveynlere ayrılmıştı. Burada çocuklarımıza eğitim veren polisle yaptığımız bir saatlik sohbete ayrıca yer vermek istedik.

İşte ailelerin aklındaki sorular ve yanıtlar:

1. Çocuğumu neden okula arabayla bırakmak yerine yürüyerek götürmem gerekiyor?
İlk yanıt çocuğu trafiğe kazandırmak için. Her sabah okulun önünde yaşanan park yeri sıkıntısı, herkesin yaşadığı “2 dakika park edip, çocuğu indirip gidiyorum” mantığı yüzünden okul kapısının önü dahil durulmaz yerlere park etmiş araçlar yüzünden, yürüyerek gelen çocukların arabaların arasından geçmelerine ve okula rahatça girmelerine engel oluyor.
Bir de söylemeden geçemeyeceğim, hayatımda ilk kez biz ebeveynlere “Siz hiç helikopter ebeveynlik terimini duydunuz mu? Geçenlerde bir makale okudum, çocuklarının peşinde koşmaya kendini adamış o kadar çok ebeveyn varmış ki onlara “Helikopter Ebeveyn” deniyormuş. Çocuğunu giydirip, yedirip, hazırlayıp, arabaya koyan, yürümemek için neredeyse sınıfa arabayla getirecek kadar yakına parkeden, çocuğunun çantasını taşıyan, sırasına yerleştiren, yetmedi bir de yanındaki sıra arkadaşının bile herşeyi tamam mı diye kontrol eden, gitmeden önce de öğretmenle çocuğuyla ilgili son notları paylaşan, öğretmeni meşgul ettiği 10 dakikada sınıfın bütün havasının değişmesine, öğretmenin de bunu toparlamak ekstra yarım saat uğraş vermesine neden olan ebeveynler var. Ne olur yapmayın, etmeyin efendiler! ” diyen bir polisle karşılaştım o gün. Sizi bilmiyorum ama ben bunu duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Helikopter ebeveynlikle ilgili makaleler okuyan ve bunu son derece güzel örnekleyen bir polisle daha önce hiç karşılaşmamıştım.
Çocuğun kendi kendine yetmesini öğrenmesi, kendi ayaklarının üzerinde durmasını ve kendi çözümlerini bulmaya çalışmasını kısaca bağımsız bir birey olmasını desteklemek için, hayatın her alanında çocuğa özgürlük ve haklar tanımak gerekiyor. Her ne kadar riski çok yüksek olsa da trafikte bile özgürlükler ve haklar, hatta bunu sağlamak için en güçlü araçlardan biri olarak özellikle Trafikte.

2. Çocuğum için en uygun, en güvenli yol hangisi?
Almanya’da neredeyse her okulun bir web sitesi var. Olmayanlarla ilgili bilgi ise Emniyet Müdürlüğü web sitesinde yer alıyor. Bu web sitelerinde 2 önemli harita bulunuyor.
1. Okulun çevresindeki alanlar. Nerede alkol satışı yapılıyor, nerede kütüphane var, yoğun kavşaklar gibi bilgilerin yer aldığı “Risk Haritası”
2. Okul Yolu haritası. Okula yürüyerek ulaşmak için tavsiye edilen “Güvenli Yol Haritası”. Bu haritalar her sene Emniyet Müdürlüğüyle birlikte güncelleniyor

3. Yolda çocuğumun başına bir şey gelirse?
Almanya’da okul yolları sigortalı.

4. Çocuğum ne zaman bisiklet/Scooter/Roller Blade ile okula gidebilir?
10 yaşından sonra. O zamana kadar 4. ve 6. sınıfta bu eğitimler tekrarlanıyor.

5. Çocuğum ne zaman tek başına okula yürüyerek gidebilir?
Bu sorunun cevabı, oturulan yere, aileye ve çocuğuna göre değişiyor. Emin olana kadar belki 10, belki 50 belki 200 kez çocuğunuzla birlikte gitmeniz tavsiye ediliyor.

6. Çocuğumun trafik yaya eğitimini nasıl destekleyebilirim?
Çok kısa bir süreliğine de olsa bir defalık bile olsa trafikte kendinizi onun yerine koyarak. Boyları yeterince uzun olmadığı için, parketmiş bir aracın arkasından karşıya geçmek için ne yapabileceğini, yaya geçidinde karşıya geçmek için beklerken adımını ne zaman yola atacağına kadar bir çocuk olarak düşünerek. En önemli öğretilmesi gereken konulardan biri, trafikte karar verirken çocuğunuzun durduğundan emin olmanız.

7. Çocuğumu toplu taşımayla (otobüs, tren) ne zaman kendi başına gönderebilirim?
Bu sorunun cevabı da her çocuk, aile ve şartlar açısından değişse de tavsiye edilen zaman 12 yaşından sonra. Tabii yukarıda anlatılan şekilde bu kuralları da onunla birlikte önceden pratik ederek.

8. Çocuğumu tek başına mı yoksa arkadaşlarıyla birlikte göndereyim?
Trafikte dikkat çekmesi ve dışarıdan yaklaşabilecek yabancılara karşı daha güvenli olması açısından arkadaşlarıyla birlikte yürümesi tavsiye ediliyor. O yüzden aynı mahallede oturan çocukların belli yerlerde toplanıp birlikte gitmeleri tavsiye ediliyor. Ancak ne olursa olsun, görülmeleri açısından üzerlerine mutlaka fosforlu yelekler giydirilmesi veya ışıklar vs takılması gerektiği söyleniyor.

Benim için de son derece aydınlatıcı olan polisle bir saatlik sohbetimizden notlar bu kadar. Çocuklarımızın trafikte güvenli, tüm trafiğin daha uygar ve daha saygılı olduğu günlerin olacağı umuduyla…Pin It on Pinterest

Share This