Bademle Buduk ve Teknoloji

Bademle Buduk ve Teknoloji

Okuyucular

Bugünkü konuğumuz bademlebuduk blogunun yazarı, Bade’nin annesi Elif.  “Teknolojiyi çocuğumun yanına yaklaştırmam”,”sosyal medya, blog falan işim olmaz” diyenleri de duymak istiyoruz biliyorsunuz.  elif teknolojiye “temkinli” yaklaşanlardan ama sosyal medyanın yeri onda ayrı. Şimdi söz Elif’de, kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Yine tekrar ediyoruz, kapımız herkese açık; blogunuzun olması şart değil.  Herkesin başımızın üsünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi, hatta bizim için daha iyi ;-)

1.Bize biraz kendinden ve çocuklarından bahseder misin? Elif kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuk/ların yaşı, sınıfı vs)

İsmim Elif, iş hayatına başlamadan önce tanıdığım herkes beni Hande olarak tanır, çünkü iki isme sahibim. İş görüşmesinde Elif mi Hande mi daha sık kullandığınız isim dediklerinde, ”işte, Elif ismini kullanabilmem için bir şans!” dedim ve ”ben hep elif ismini kullanırım” dedim. İki ismimi de kullanıyorum şu anda. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, hiç banka ve kamu için iş başvurusu yapmamış, kozmetik sektöründe uzun zamandır yöneticilik yapan çalışan bir anneyim. Matematik ve yabancı dilde çok iyi olmama rağmen okuduğum bölümle alakalı bir çalışma isteğim olmadı. 2010 yılının Ocak ayında Bade kızım sayesinde anne oldum. Anne olmak hayatımdaki en güzel şey oldu. Kızım neredeyse 5 yaşında olacak, artık onunla daha çok anne kız sohbetleri ve gezmeleri yapıyoruz. Onun günden güne büyüdüğünü görmek bizi çok mutlu ediyor.

2.Ne zamandan beri blogun var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladın?
Yaklaşık 2 yıldır blog yazıyorum. İşim gereği bir çok blog yazarını tanıyor, onlarla yazışıyordum. Sanal günlük fikri hoşuma gitti. Kızımla yaşadıklarımı, ailemle gezilerimi, mekan keşiflerimi ve elbette kozmetik deneyimlerimi yazmaya karar verdim. Böylece hiç bir hatıramızı unutmayacak, bildiklerimizi ve tavsiyelerimizi insanlarla paylaşacaktık. Örneğin geçen sene tatilde gezdiğimiz yerleri yazdım. Belki kızım büyüdüğünde okuyup ”a biz ailecek şuraya gitmişiz” der. Blogumda güzel hatıralarımız, sevdiklerimiz, beğendiklerimiz yer alıyor.

3.Hangi sıklıkta blogunda yazıyorsun? Yazılarında en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsun?
Hemen her gün yeni bir içerik ekliyorum bloguma. Her zaman özgün içerikler hazırlıyorum. Objektif yorumlarıma yer veriyorum. Ailemle bir mekana gittiysem ve beğendiysem bunu paylaşıyorum. Çevremde ”senin sitende gördük güzel bir yermiş biz de gittik” diyenler oluyor, hoşuma gidiyor. Bazen de kozmetik bir ürün için sorular geliyor ”nasıl kullanılıyor, tavsiye eder misin” gibi. Bebek ve çocuk sahibi arkadaşlarım Badem ile yaptığımız etkinlikleri takip ediyorlar. Onların da soruları oluyor bol bol. Elimden geldiğince memnuniyetle blogumda yer veriyorum. Yeni açılışlar, lansmanlar, davetler, yenilenen koleksiyonlar ve alışveriş önerilerime de yer veriyorum.

4.Sosyal medyayı kendi blogun açısından nasıl değerlendiriyorsun? Nasıl faydalanıyorsun?
Sosyal medyasız bir hayat düşünemiyorum. Blogum sayesinde kazandığım çok arkadaşım oldu. Birbirimizi hiç tanımadan, sadece bloglarımız yada sosyal medya hesaplarımız sayesinde görüştüğümüz, yüz yüze gelince sanki yıllardır arkadaşmışız gibi hissettiğimiz arkadaşlıklar benim bahsettiklerim. Bir çok yenilikten erkenden haberdar olmak çok güzel. Haberler önce size geliyor 🙂 Harika davetlere katılıyorum.

5.Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsun? Sizin evde televizyon dahil teknoloji ile olan ilişki nasıl?
Bizim evde teknoloji kendi imkanlarımız dahilinde diyebilirim. Çok teknolojik bir aile değiliz. 2 yıl öncesine kadar bir televizyonumuz yoktu. evet yanlış okumadınız evimizde televizyon yoktu. Evlendiğimizden beri eşimle ortak kararımızdı. Ancak 2 sene önce pes edip bir akıllı televizyon edindik. İnternete bile bağlanabiliyoruz televizyon ile. Bizim için teknoloji budur 🙂
Televizyon için bir klavye de aldık ama nasıl çalıştıracağımızı, televizyona nasıl bağlayacağımızı bilemiyoruz. Bu kadar da az teknolojik ebeveynleriz.

6.Çocuklarının teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Badem televizyon izlemeyi seviyor ancak izlemek için çok zamanı kalmıyor. Her sabah izlediği bir çizgi filmi var bu sayede onu okul için huysuzlanmadan kaldırabiliyoruz. Çizgi filmini izlerken biz hazırlanıyoruz ve onun da uykusu açılıyor. Sonrasında yarım gün olan ana okuluna gidiyor. Akşamları televizyon izleme hakkı babasının. Ben ise hiç izlemiyorum diyebilirim. Tablet ve akıllı telefonlar evimizde. Bade de bunları rahatlıkla kullanabiliyor.

7.Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsun? Önceliklerin bulunuyor mu?
Tablet ve akıllı telefon yemek yerken kapalı oluyor. Tablet ile oynamak için çok zaman vermiyoruz Bade’ye. Devamlı yeni oyun yüklemiyoruz. Sınırlı olduğunu, istesek de yükleyemeyeceğimizi söylüyoruz. Bir oyun yüklememiz için en az bir ay geçmesi gerekiyor, hatta bazen birkaç ay yüklemediğimiz de oluyor.

Badem kızım tablet ile oynarken uçuş moduna alıyorum. İnternet reklamları çıkmasını istemiyorum. Biz de daha çok o uyuduktan sonra ilgileniyoruz tablet ve bilgisayar ile.

8.(Tablet vb varsa) En çok kullandığın uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsun? (Televizyon: En sevdikleri çizgi filmler) (Web sitesi varsa en sevdikleri siteler)
Arkadaşlarına ve kuzenlerine whatsapp ile şarkılar, videolar gönderiyor. Onlardan gelen cevapları heyecanla bekliyor. Teyzeleri ile görüşüyor.
Youtube üzerinden çizgi film izliyoruz televizyonda. Kendisi tam bir Winx hayranı.
Winx çizgi filmi izlemekten sıkılmış bir anne ile konuşuyorsunuz 🙂
Onlineanne.com dan farklı uygulamaları seçtiğimiz de oluyor. Kategorilere ayırdığınız bölümde biz en çok genel beceri uygulamalarını tercih ediyoruz.

9.Bu uygulamaları hangi kriterlere göre seçiyorsun? Ücretli/ücretsiz, Türkçe/yabancı dil, Reklamsız/reklamlı ..vb kriterlerin var mı?
Reklamsız içerikleri tercih ediyorum. Ayrıca elbette ücretsiz olanları. Yapboz oyunları ile oda dekorasyonu gibi oyunları bade daha çok seviyor. en sevdiği ise boyama uygulamaları. Bir de babasıyla Bade’nin bir çiftliği var. Çiftlik oyunu oynuyorlar, tohumlar ekiyorlar. Babası bu sayede kızımıza sabırlı olmayı öğretiyormuş 🙂 Ben hiç bir oyunu oynamıyorum. İnstagram en sevdiğim uygulama.

10.Çocuklarınla beraber teknoloji kullanma alışkanlığın var mı?
Beraber video ve çizgi film izliyoruz. Bazen de Barış Manço 7’den 77’ye izliyor, Barış abinin şarkılarında dans ediyoruz. Birlikte tablette veya cep telefonunda hiç oyun oynamıyoruz, çünkü Bademin annesi tablet ve telefon oyunlarını sevmiyor. Onun sevmesine de şaşırıyor.

11.Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musun? Sence kullanılmalı mı?
Bence çocukların çok fazla kullanmaması gerekiyor. Sonuçta renkler, ışıklar ve hız ile beklenti ve memnuniyet seviyesini yükseltiyor. Biz eskiden iskambil kartlarından kule yapmak için uğraşırdık uzun süre, Şimdi tablette oynanan bir oyundan 10 dakikada sıkılabiliyorlar. Öğretim yönünden de okuma, deneyler yapma, canlı canlı görme daha etkili diye düşünüyorum.

12.Sence gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Senin olmasını hayal ettiğin ilişki biçimini tarif edebilir misin?
Çevremde gördüğüm kadarıyla çocuklar neredeyse 10 yaşında bir akıllı telefona sahip oluyor. Biz ne yapacağız bilmiyorum 🙂 Şimdiden büyük sözler etmek istemiyorum tabi ama teknolojiyle tanışması bu yaşta ise sosyal medyaya bireysel olarak ne zaman giriş yapar merak ediyorum. Çocukların sosyal medyada gerek kendileri gerek aileleri aracılığıyla sık görülmelerini desteklemiyorum. Çocukların da özel hayatlarına saygı duymak gerek. Onlar da birer birey. Ben kızımın yüzünü direk yayınlamıyorum, belki büyüdüğünde anne neden yayınladın diyebilir. Hem de internette olan her fotoğrafın başkaları tarafından farklı amaçlarla kullanılabilme ihtimaline karşı özen göstermeye, korumaya çalışıyorum. Sosyal medyaya bireysel olarak katılımının olabildiği kadar geç olmasını isterim.

Keyifli sohbet için teşekkür ederim.2 Yorum

  1. teşekkür ederim bu güzel yayın için, sevgiler.

    • Konuğumuz olduğun için biz çok teşekkür ediyoruz 🙂

Pin It on Pinterest

Share This